Reklama

Reklama

Czy to normalne?

Teraz jesteś wyczulona na wszelkie sygnały, jakie wysyła ci twoje ciało. Ponieważ niektóre z nich mogą cię poważnie niepokoić, podpowiadamy, jak na nie zareagować.

Gdy oczekujesz dziecka, możesz mieć wiele dolegliwości. Część z nich jest typowa i odczuwana przez liczne przyszłe mamy. Choć nie ma potrzeby, by się nimi przejmować, na wszelki wypadek warto poinformować o nich ginekologa, zwłaszcza jeśli jakieś objawy bardzo się nasilają i stają się dokuczliwe. Czasem mogą świadczyć o problemach zdrowotnych lub zakłóceniach w rozwoju ciąży. A na razie dowiedz się, co powinnaś robić, gdy...

Reklama

Nie widzisz u siebie objawów ciąży

Mimo pewności, że będziesz mamą (potwierdził to test i badanie USG), martwisz się brakiem typowych dolegliwości ciążowych. Choć minął już 12. tydzień, nie masz mdłości, a twój brzuszek w ogóle się nie powiększa.

Podpowiadamy: Niektóre kobiety mają to szczęście, że doskonale znoszą pierwsze miesiące ciąży i odczuwają tylko lekkie zmęczenie. W tym wypadku nie ma powodu do obaw. Natomiast koniecznie trzeba się skonsultować z lekarzem prowadzącym, gdy silne dotychczas nudności, wymioty, wzdęcia czy przemęczenie - nagle się skończą. To może czasem oznaczać, że ciąża nie rozwija się prawidłowo.

Nie czujesz ruchów dziecka

To indywidualna sprawa, zwłaszcza w pierwszej ciąży. Niektóre mamy czują trzepotanie w brzuchu już w 18.-20. tygodniu, a inne dopiero w 20.-22. tygodniu. Zależy to jednak także od maluszka - niektóre wciąż się wiercą, a inne są spokojne.

Podpowiadamy: Pierwsze ruchy płodu są bardzo delikatne i najłatwiej wyczuć je podczas odpoczynku. Połóż się na plecach, rozluźnij i poczekaj cierpliwie - może zauważysz moment aktywności maleństwa. Ale jeśli się nie uda, nie stresuj się. Dopiero gdy do 24. tygodnia ciąży nie zaobserwujesz żadnych ruchów malca, skonsultuj się ze swoim ginekologiem.

Często boli cię brzuch

W pierwszej połowie ciąży bóle brzucha sygnalizują fizjologiczne powiększanie się macicy. Możesz mieć wówczas wrażenie pełności, odczuwać tzw. ciągnięcie, szczególnie w okolicy pachwin. Z kolei w drugiej połowie ciąży pojawiają się niegroźne pobolewania związane z ruchami płodu. Maluszek wierci się i kopie mamę. Niewielki ból może też być spowodowany lekkimi i niegroźnymi skurczami macicy, która zawczasu przygotowuje się do porodu.

Podpowiadamy: Aby poczuć się lepiej, połóż się na chwilę, opierając nogi nieco powyżej reszty ciała. Możesz też ułożyć się na lewym boku. Dzięki temu odciążysz żyłę, uciskaną przez macicę, co poprawi twoje krążenie i pomoże złagodzić skurcze. Jednak, gdy ból nie ustąpi, a wręcz nasili się i będzie mu towarzyszyć plamienie lub krwawienie, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Zaczęłaś mieć skurcze nóg

To powszechna dolegliwość w 3. trymestrze ciąży. Powoduje ją niski poziom potasu i magnezu w organizmie przyszłej mamy.

Podpowiadamy: Aby uniknąć skurczów, jedz produkty bogate w magnez (kasza gryczana, kakao, ciemne pieczywo) i potas (sok pomidorowy, banany, ziemniaki). Staraj się też spać z lekko uniesionymi nogami. Gdy nagle złapie cię skurcz w łydce, wyprostuj nogę i mocno wygnij palce stóp do góry. Jeśli skurcze powtarzają się, powiedz o tym lekarzowi, a on przepisze ci specjalny preparat zawierający potrzebne pierwiastki.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje