Reklama

Reklama

Kiedy rozpoznam, że już rodzę?

Jestem w 37. tygodniu ciąży. Od jakiegoś czasu odczuwam lekkie napięcie, które pojawia się w dole brzucha. W jaki sposób mogę rozpoznać, że zbliża się poród?

Skurcze, którym towarzyszy twardnienie brzucha (tzw. przepowiadające) pojawiają się zazwyczaj na kilka tygodni przed spodziewanym terminem rozwiązania. W ten sposób macica przygotowuje się do porodu.

Zbliżające się narodziny dziecka najpierw sygnalizuje niewielkie obniżenie się brzuszka (ok. dwa tygodnie przed terminem).
Wówczas dziecko przyjmuje już pozycję odpowiednią do narodzin, co przyszła mama odczuwa jako zwiększony ucisk na pęcherz moczowy (i częściej odwiedza toaletę). Pierwsze skurcze porodowe zazwyczaj pojawiają się na kilka, kilkanaście godzin przed rozwiązaniem. Są to bóle w dole brzucha (przypominające te miesiączkowe, przy których podbrzusze nie twardnieje).
Skurcze te występują regularnie i stopniowo przybierają na sile.
Ich częstotliwość trzeba kontrolować, bo kiedy występują co 5-7 minut, należy już jechać do szpitala. Pojawieniu się skurczy może towarzyszyć odejście tzw. czopa śluzowego.
To podbarwiona krwią galaretowata substancja, której zadaniem (w okresie ciąży) jest ochrona płodu przed infekcjami.
Wbrew obiegowym opiniom wody płodowe nie odchodzą wszystkim kobietom (czasami sączą się nieznacznie, a niekiedy zdarza się, że wypływają dopiero podczas porodu). Jeśli bóle brzucha bardzo panią niepokoją, proszę koniecznie zgłosić się do ginekologa.

Reklama

Mam dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy