Reklama

Reklama

Małe dzieci doceniają dobre intencje

Jak podaje "Psychological Science", małe dzieci doceniają dobre intencję innych, nawet jeśli nie przynoszą im one oczekiwanych korzyści.

Prof. Valerie Kuhlmeier z Queens University w Kingston (prowincja Ontario) razem ze swoją doktorantką - Kristen Dunfield - przeprowadziły trzy eksperymenty, w których udział wzięło 16 dzieci w wieku około 21 miesięcy oraz dwie aktorki.

W pierwszym doświadczeniu jedna z pań nie chciała podawać dzieciom zabawki, podczas gdy druga miała szczere chęci, ale nie udawało jej się to - kładła zabawkę na brzegu pochyłego stolika i obserwowała z zaskoczeniem, jak ta staczała się na podłogę.

Reklama

Gdy dzieci miały następnie okazję, by pomóc którejś z aktorek 75 proc. z nich decydowało się pomóc tej, która próbowała - choć bez sukcesu - udostępnić im zabawkę.

W drugim doświadczeniu obydwie kobiety próbowały dostarczyć dzieciom upragniony przedmiot, ale jednej z nich się to nie udawało.

Okazało się, że maluchy odwdzięczały się pomocą w równym stopniu, bez względu na to czy otrzymały zabawkę czy nie.

W trzecim teście obydwu aktorkom udawało się podać zabawkę dzieciom, przy czym jedna z nich nie zwracała uwagi na dziecko w czasie tej czynności.

W odpowiedzi na to 75 proc. maluchów było skłonnych pomóc kobiecie, która okazywała im pozytywne emocje, a nie tej, która była wobec nich obojętna.

Zdaniem autorek pracy, oznacza to, że dla małych dzieci liczą się dobre intencje innych ludzi, a nie końcowe efekty ich działań.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje