Reklama

Reklama

Co złagodzi kolkę?

Mój synek od kilku dni co wieczór bardzo płacze. W ogóle nie chce ssać piersi, tylko mocno się pręży i podkurcza nóżki. Podejrzewam, że to kolka. Jak mogę mu pomóc?

Rzeczywiście, opisane przez panią objawy wskazują, że dziecko ma kolkę jelitową. Powstaje ona na skutek nagromadzenia się gazów, powodując nagły skurcz mięśni i sprawiając maluszkowi ból. Na razie nie wynaleziono skutecznego lekarstwa na kolkę, ale można ją złagodzić, np. masując ciepłą dłonią brzuszek dziecka.

Podczas ataku kolki proszę położyć płaczącego synka na sobie (w pozycji brzuch malca do brzucha rodzica). Ciepło rozgrzeje obolałe mięśnie. Następnie, gdy mały trochę się uspokoi, należy położyć go na plecach, np. na przewijaku. Wtedy otwartą dłonią proszę przez minutę zataczać na brzuchu dziecka pełne koła, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zabieg ten można wykonywać przez ubranko i powtarzać tak często, jak to konieczne. Synek odczuje też ulgę, gdy pani (lub tata) ułoży go na brzuszku na swoim przedramieniu.

Reklama

To także rozgrzewa i masuje mięśnie. Jeśli karmi pani piersią, ważne jest, by maleństwo nie jadło łapczywie i nie połykało powietrza. Dlatego przed karmieniem warto odciągnąć trochę mleka - wtedy dziecko łatwiej chwyci pierś. Z kolei po jedzeniu proszę postarać się, by mu się odbiło.

Mam dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje