Reklama

Reklama

10 najczęstszych "zbrodni" wobec dzieci

Prezentujemy 10 największych zaniedbań, jakich dopuszczają się polscy rodzice.

Jakiś czas temu na łamach serwisu Mam dziecko INTERIA.PL zamieściliśmy ankietę dotyczącą najczęstszych zaniedbań rodziców wobec dzieci. Odpowiedziało w niej 343 użytkowników. Sprawdźcie, do jakich zaniedbań rodzice przyznają się najczęściej i co na ten temat ma do powiedzenia psycholożka, Marta Leszko-Gawor, ekspert na Forum Eksperckim naszego serwisu.

Najczęściej zaniedbuję dziecko...

...nie dbając o jego zdrowie, bagatelizując pierwsze sygnały choroby (przeziebienie, otyłość, skolioza...) - 5 proc.

Reklama

Katary, kaszle, przeziębienia są wpisane w wychowanie dzieci. Czasami stwierdzamy, że podejmiemy leczenie sami i udaje się. Innym razem sprawa jest tak poważna, że zwracamy się do lekarza, by postawił diagnozę. Są też objawy, symptomy, które nas niepokoją, ale nic z tym nie robimy. Czasem brakuje nam czasu, bo nie wiemy, gdzie się udać.


Nie odkładajmy takich spraw na później. Wczesna diagnoza i pomoc specjalistów mogą pomóc twemu dziecku poradzić sobie z wieloma problemami w przyszłości. Otyłość to nie tylko choroba dotykająca ciało, ale bardzo mocno dotykająca emocjonalnej i społecznej strony rozwoju naszych dzieci. Wady postawy, trudności z koncentracją czy trudności z koordynacją wzrokowo-ruchową mają wpływ na funkcjonowanie naszych dzieci w przedszkolu i w szkole. Jest teraz wiele miejsc, gdzie można liczyć na udzielenie kompleksowej pomocy - przyjaznych dla dziecka i całej rodziny. Warto ich poszukać!

...kupując mu tanie, złej jakości zabawki, bo i tak je przecież szybko zepsuje - 5 proc.

Dobra zabawka to taka, która rozwija, która daje przestrzeń dla wyobraźni. Cena zabawki nie ma większego znaczenia, jeśli służy ona rozwojowi dziecka.

Zasypywanie dzieci kosztownymi, modnymi zabawkami nie służy im. Często takie zabawki są rzucane w kąt i stają się bezużyteczne. Warto skupić się na wyborze takich, które będą stanowiły bogate źródło doświadczeń dla dziecka i rodzica.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje