Apteczka malucha na wakacje
Twoje dziecko wybiera się na kolonie, działkę, do rodziny? Nie martw się o jego zdrowie, ale dobrze przygotuj do wyjazdu!
Ze względów bezpieczeństwa apteczkę przekaż opiekunowi. Dziecku zaś objaśnij wcześniej, jak stosować np. aerozol przeciwko komarom i kleszczom. Przydatne preparaty zabierzcie ze sobą także, gdy całą rodziną wybieracie się na wakacje.
Zawsze potrzebne
na skaleczenia i otarcia: środek do dezynfekcji (woda utleniona, gencjana); plastry opatrunkowe różnej wielkości; jałowe gaziki; bandaż dziany (nieelastyczny);
na oparzenia: żel o działaniu chłodzącym i przyspieszającym gojenie (np. Fenistil, Panthenol);
na problemy żołądkowe: węgiel leczniczy; środek przeciwbiegunkowy (np. Smecta, Imodium) oraz zapobiegający odwodnieniu organizmu (np. Gastrolit, Orsalit);
na przeziębienie: chusteczki higieniczne; termometr (elektroniczny, bo ten z rtęcią może się stłuc); środek przeciwgorączkowy; preparat na katar (np. Tonimer, Maść Majerankowa); tabletki na ból gardła (np. Herbitussinek, Propolki).
Nad jeziorem
przeciwko ukąszeniom owadów: plastry (na skórę lub ubranie) odstraszające komary (np. Mosbito); repelent w żelu lub sprayu (Off!, Autan Protection Plus); wapno w tabletkach (na wypadek użądlenia przez osę lub szerszenia); środek zmniejszający świąd i opuchliznę (np. Dermopur).
Na plaży
dla ochrony skóry: preparat zabezpieczający przed szkodliwym działaniem promieni UV, z filtrem min. SPF 30+ (np. Linomag Sun Krem) oraz łagodzący skutki oparzeń słonecznych (np. Alantan).
W górach
na skręcenia i stłuczenia: preparat o działaniu chłodzącym, przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym (np. Altacet żel, Arnica żel), bandaż elastyczny, środek przeciwbólowy i przeciwzapalny (w sprawie jego doboru skonsultuj się z lekarzem pediatrą).