Reklama

Reklama

Ciąża a COVID-19

Jesteś w ciąży? Dbaj o siebie, bo naukowcy nie mają już wątpliwości, że objawy COVID-19 podczas ciąży mogą utrzymywać się długo i mieć znaczący wpływ na twoje samopoczucie i powrót do zdrowia.

Badania ciężarnych rozpoczęto już w marcu 2020 roku. Zaproszono do niego 594 kobiety w ciąży, które były zakażone SARS-CoV-2 i nie wymagały hospitalizacji.

Reklama

Objawy i przebieg COVID-19 w ciąży

Jeśli u kobiety w ciąży dojdzie do zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i rozwoju wywoływanej przez niego choroby COVID-19, to na ogół wykazuje ona jedynie łagodne lub umiarkowane objawy infekcji.

Najczęstszymi wczesnymi objawami u kobiet w ciąży jest kaszel, ból gardła, bóle mięśniowo-stawowe i gorączka. Inne objawy to: utrata smaku lub zapachu duszność, katar, kichanie, nudności, ból gardła, wymioty, biegunka lub zawroty głowy.

Co ważne, połowa uczestników badania nadal odczuwała objawy choroby po trzech tygodniach, a u 25 proc. utrzymywały się po ośmiu tygodniach.

- Większość uczestniczek w przebadanej grupie miała łagodny przebieg choroby i nie było potrzeby hospitalizacji. Mimo to ustąpienie objawów zajęło średnio 37 dni. - powiedziała główna autorka badania dr n. med. Yalda Afshar, z David Geffen School of Medicine na UCLA

Aż 60% kobiet nie miało żadnych dolegliwości po upływie czterech tygodni, ale niestety u 25 proc. objawy utrzymywały się ponad 37 dni.

W innym badaniu zaobserwowano też, że ryzyko hospitalizacji w ciąży z powodu COVID-19 było wyższe w przypadku kobiet z nadwagą lub otyłością oraz współistniejącymi chorobami, takimi jak cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze.

Naukowcy dostrzegają również większe ryzyko powikłań u kobiet w ciąży zakażonych koronawirusem. Wynika to z tego, że rozwijający się płód może naciskać na płuca matki, serce i wpływać na układ krążenia.

COVID-19 a noworodek

Chociaż badania wykazały, że zakażenie SARS-CoV-2 u matki zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu i może być przenoszone z matki na dziecko, to z ostatnich badań wynika, że dotyczyło to 1,1 proc. noworodków.

Szczęśliwie noworodki urodzone przez kobiety z COVID-19 wykazywały niewiele negatywnych skutków i na ogół dobrze sobie radziły sześć do ośmiu tygodni po narodzinach.

Nie ma obecnie danych dotyczących większej podatności kobiet w ciąży na zachorowanie na COVID-19. Nie wiadomo też, czy kobieta w ciąży chora na COVID-19 może przenieść zakażenie na płód lub noworodka podczas ciąży, porodu lub po nim.

Czy zakażenie COVID-19 jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią?

Wiadomo, że koronawirus przenosi się drogą kropelkową, kiedy zakażona nim osoba kaszle lub kicha. W podobny sposób zarażamy się innymi chorobami wirusowymi. Na razie nie znaleziono dowodów na obecność wirusa w mleku kobiet z COVID-19.

Powstały tymczasowe wytyczne dotyczące karmienia piersią. Mają one zastosowanie, gdy kobieta jest chora lub istnienie podejrzenie zakażenia wirusem. To, czy i jak rozpocząć lub kontynuować karmienie piersią, powinna ustalić matka w porozumieniu z rodziną i pracownikami służby zdrowia.

W jaki sposób chronić się przed COVID-19 w ciąży?

Już wiesz, że wirus przenosi się drogą kropelkową. W tej chwili nie ma żadnego leku ani szczepionki, która by przed nim chroniła, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Co powinnaś robić? Naukowcy i lekarze twierdzą, że należy zachować standardowe środki ostrożności przeciwko chorobom wirusowym. Dbaj o siebie, pamiętaj o myciu rąk, zachowaniu dystansu i unikaniu zatłoczonych miejsc. Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje