Najcenniejsze ziółka
Bazylia, melisa czy mięta świetnie smakują w herbatce czy soku, a do jedzenia zachęcą nawet niejadka.
Ziołom przypisuje się wyjątkowe działanie prozdrowotne, dlatego warto zapoznać z nimi smyka jak najwcześniej. Na początek proponuj dziecku herbatki. W przypadku niemowlęcia najlepiej sprawdzą się te gotowe, granulowane.
Już po 1. miesiącu możesz podać smykowi rumiankową lub koperkową (dobre na brzuszek) albo kojącą, z dodatkiem melisy. Ziółka znajdują się również w niektórych soczkach i napojach dla niemowląt.
Z czasem powinny one zagościć w diecie malca w postaci przypraw, które rozszerzą jego paletę smaków. Do menu zdrowego smyka możesz je wprowadzić pod koniec 1. roku życia. Podpowiadamy, jakie zioła warto zaserwować niemowlęciu oraz małemu dziecku i jakie są ich zalety.
Rumianek
Napar z tego ziółka podaje się maluchom, które cierpią na częste wzdęcia i mają bóle brzuszka. Rumianek ułatwia trawienie i działa rozkurczowo na mięśnie układu pokarmowego. Ma też działanie przeciwzapalne, a podany przed snem ułatwia zasypianie.
Stosuje się go również np. do płukania gardła i ust (m.in. przy pleśniawkach) oraz do kąpieli (przy pieluszkowym zapaleniu skóry i pokrzywce). Wadą rumianku jest to, że często wywołuje uczulenia.
Koper
Ten włoski pobudza trawienie i poprawia pracę jelit. Znajdziesz go m.in. w gotowych, granulowanych herbatkach dla niemowląt.
Można je podawać już 2-miesięcznemu maluszkowi. Pomaga łagodzić napady kolki, niestrawność, wzdęcia. Inna odmiana kopru, używana na co dzień w kuchni, to koper ogrodowy (ten do diety dziecka wprowadza się dopiero w 11. miesiącu). Koperek pobudza trawienie i ma działanie wiatropędne.
Drobno posiekanym zielem możesz posypać młode ziemniaczki, jarzynkę, dodać go do białego sera lub zupy (idealnie komponuje się z chłodnikiem).
Melisa
Jest znana przede wszystkim z właściwości uspokajających. Jednak to nie jedyna jej zaleta. Melisa ma również m.in. działanie przeciwskurczowe, zmniejsza napięcie mięśni jelit. Najczęściej przygotowuje się z niej napary.
Gotową herbatkę granulowaną (np. jabłkową z dodatkiem melisy lub z rumianku, lipy i melisy) możesz podać już 5-miesięcznemu dziecku mającemu trudności z zasypianiem, odczuwającemu niepokój, a także cierpiącemu na problemy trawienne.
Melisa ma także zastosowanie w kuchni - świetnie komponuje się z lekkimi daniami warzywnymi oraz z dodatkiem owoców.
Jej delikatny, orzeźwiający smak pasuje m.in. do sosów jogurtowych i napojów owocowych oraz deserów. Dziecku po 1. roku życia możesz np. przygotować smakowitą galaretkę, a następnie udekorować ją zielonymi listkami melisy.
Tymianek
Działa odkażająco, a przy tym łagodzi kaszel. Korzystnie wpływa także na trawienie. Jest przyprawą często wykorzystywaną w kuchni francuskiej i włoskiej.
Korzystaj z jego dobrodziejstw i w niewielkich ilościach dodawaj go do różnego rodzaju sosów (np. grzybowego) i zup (zwłaszcza tych ciężkich, np. grochowej, fasolowej).
Ziele poprawi też smak domowych wędlin, pieczonego mięsa i ryb, domowych pasztetów, zapiekanek i pizzy.
Majeranek
To ziele o aromatycznym zapachu, które korzystnie wpływa na trawienie, gdyż zwiększa wydzielanie soków żołądkowych. Działa też ochronnie na przewód pokarmowy.
Majeranek ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni polskiej i trudno wyobrazić sobie bez niego smak niektórych potraw.
Możesz nim doprawiać zupy dla dziecka i całej rodziny (np. żurek, zupa z soczewicy, dania z kapusty, fasoli i grochu), sosy, potrawy mięsne (np. pieczony schab, polędwiczki wieprzowe, kaczkę), a także dodawać do pieczonych warzyw (np. zapiekanych ziemniaków).
Mięta pieprzowa
Znana jest z tego, że wspomaga trawienie i orzeźwiająco pachnie. Stosuje się ją w chorobach układu pokarmowego, bólach brzucha, nudnościach, zgadze czy wzdęciach.
Napar z mięty nie tylko pobudza wydzielanie soków żołądkowych, działa wiatropędnie, uspokajająco i poprawia apetyt, ale też doskonale gasi pragnienie.
Maluchowi z pewnością posmakuje gotowa herbatka granulowana z tymianku, kopru, mięty i anyżu lub napój przygotowany z wody, soku z cytryny i kilku listków mięty. Jej świeżymi listkami możesz dekorować desery (np. lody, schłodzone owoce).
Dodane do sosu, dipu czy sałatki nadadzą potrawom wyjątkowego orzeźwiającego smaku.
Bazylia
Ma delikatny korzenny zapach i słodkawo-pieprzny smak. Działa korzystnie na układ trawienny i nerwowy. Najczęściej stosuje się ją w kuchni.
Świeża bazylia (może też być suszona) współgra z sałatkami (np. z dodatkiem pomidorów), sosami, mięsnymi farszami, gotowanymi warzywami (np. brokułami, marchewką, cukinią, kabaczkiem). Świetnie pasuje także do potraw z makaronów oraz pizzy.
Anyżek
Ceniony jest za słodkawy aromat i korzenny smak. Działa lekko wykrztuśnie, reguluje trawienie, jest pomocny przy zaparciach i wzdęciach.
Rozcieńczony napar z anyżku mogą pić mamy karmiące piersią, które chcą zwiększyć laktację. Warto też stosować go w kuchni.
Anyżek dobrze komponuje się z gotowanymi jarzynami (czerwoną kapustą, marchwią, szpinakiem), jest także ciekawym dodatkiem do kompotów, ciast, pierników.
Jednak w stosowaniu akurat tej przyprawy, koniecznie zachowaj jednak umiar, gdyż niektórym maluchom nie odpowiada jej zbyt mocny aromat i wyrazisty smak.