Składane krzesełko dla smyka
Przyda się, gdy smyk zacznie już samodzielnie jeść. Z nami wybierzesz to najlepsze!
Tapicerka
Najłatwiej zachować w czystości wyściółkę wykonaną z materiału wodoodpornego. Jest ona łatwo zmywalna i odporna na plamy. Niektóre modele krzesełek z tapicerką plastikową posiadają w komplecie też materiałowy, przyjemny w dotyku pokrowiec.
Siedzisko
Regulowane oparcie wyłożone miękką tapicerką oraz materacyk redukcyjny umożliwiają komfortowe korzystanie z krzesełka dzieciom w różnym wieku.
Stelaż
Powinien być lekki (np. aluminiowy), ale wytrzymały. Najlepiej, gdyby miał regulowaną wysokość. W przypadku małych mieszkań idealnym rozwiązaniem jest konstrukcja składana.
Pasy
Pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa doskonale chronią malucha przed zsunięciem się lub wypadnięciem. Uniemożliwią też malcowi próbę samodzielnego zejścia z krzesełka.
Blat
Najlepszy jest duży i profilowany. Po posiłku może służyć do zabawy, np. do rysowania. W niektórych modelach tackę można zdemontować, aby w razie potrzeby krzesełko dosunąć jak najbliżej stołu.
Podnóżek
Podobnie jak oparcie, powinien mieć możliwość regulacji wysokości i kąta nachylenia. Dzięki temu można ustawić krzesełko w optymalnej pozycji do karmienia, zabawy lub... snu.
Kółka
Ułatwiają przesuwanie dość ciężkiego mebla (ok. 10 kg) po podłożu. Nie powinny rysować podłogi. Koniecznie muszą też mieć blokadę.
Jak dokonać wyboru?
O zakupie krzesełka powinnaś pomyśleć, gdy maluch skończy pół roku. Modele dostępne w sklepach różnią się jakością, funkcjonalnością oraz kolorystyką. Są wykonane z rozmaitych materiałów (np. drewna, plastiku, aluminium) i mają różne wymiary. Radzimy, na co zwrócić uwagę, by w wysokim krzesełku malec czuł się komfortowo: Jeśli jest to możliwe, przynajmniej na chwilę posadź dziecko w wybranym modelu. Sprawdź, czy krzesełko jest solidne i stabilne. Pamiętaj, że siedzący w nim maluch może się wiercić lub wychylać. Zobacz, czy siedzisko jest wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Jeśli nie, zapytaj w sklepie lub u producenta, czy można je dokupić do interesującego cię modelu. Spróbuj samodzielnie rozłożyć, a potem złożyć wybrane krzesełko. Mechanizm składania nie powinien być skomplikowany. Koniecznie zapytaj sprzedawcę, na jak długo udzielana jest gwarancja oraz gdzie zgłosić się w sytuacji, gdy np. mechanizm składający zaczyna szwankować po jej upływie. Upewnij się, czy wybrany model posiada atesty, potwierdzające jego bezpieczeństwo (duża litera B w trójkącie). Przyznawane są one na podstawie opinii Instytutu Matki i Dziecka lub Państwowego Zakładu Higieny.