O tym, jakie są różnice w pielęgnacji chłopca i dziewczynki oraz na co zwracać uwagę, mówi dr Agnieszka Jarymowicz, pediatra z Zakładu Opieki Zdrowotnej w Markach.
Młode mamy często mają wątpliwości, w jaki sposób prawidłowo dbać o higienę okolic intymnych niemowlęcia.
Zarówno wokół pielęgnacji dziewczynek, jak i chłopców krążą różne mity. - Rodzice uważnie obserwują swoje dzieci, dbając o ich komfort i dobre samopoczucie - mówi dr Agnieszka Jarymowicz.
- Dlatego jeśli zauważą jakieś zmiany lub zaczerwienienia na skórze, chcą jak najszybciej działać - dodaje pediatra. Młode mamy często wymieniają się informacjami, np. na forach internetowych. Jednak należy pamiętać, że nie są to fachowe porady.
- W razie wątpliwości najlepiej skontaktować się z pediatrą, by w razie potrzeby zastosować odpowiednie leczenie - podkreśla dr Jarymowicz. Co zatem warto wiedzieć o higienie niemowlęcia?
Pielęgnacja dziewczynki
W przypadku córeczki należy zachować szczególną staranność, bo okolice cewki moczowej są bardzo wrażliwe na podrażnienia oraz infekcje bakteryjne.
- Podczas zmiany pieluszki ważne jest dokładne umycie wodą z dodatkiem mydełka dla niemowląt lub wytarcie chusteczką.
Wykonując tę czynność, należy zachowywać właściwy kierunek "z góry na dół", aby nie przenosić bakterii z pupy w okolice cewki moczowej - mówi dr Agnieszka Jarymowicz. Kosmetyki do mycia lub chusteczki powinny chronić naturalne pH skóry (by nie podrażnić delikatnej śluzówki).
Równie istotne jest unikanie mocnego rozchylania sromu - to może wyjałowić wrażliwe okolice z naturalnej flory, której zadaniem jest ochrona przed infekcjami.
- Należy pamiętać, że nawet u maleńkich dziewczynek tworzy się niewielka ilość białawej wydzieliny, co nie powinno niepokoić - wyjaśnia dr Jarymowicz.
- Dopiero, gdy stanie się bardziej intensywna, trzeba skontaktować się z pediatrą. Czasami może to oznaczać infekcję.
W przypadku starszaków, pojawienie się podbarwionej krwią wydzieliny bywa skutkiem dziecięcych eksperymentów, np. obecności ciała obcego w drogach moczowych - dodaje dr Agnieszka Jarymowicz. Co poza czujnością jest istotne podczas pielęgnacji u dziewczynki?
Zapobieganie odparzeniom - skóra ukryta pod pieluszką jest stale narażona na kontakt z wilgocią, zwłaszcza latem, ponieważ wówczas bardziej intensywnie się poci. Zarówno pupa, jak i srom szybko ulegają wtedy podrażnieniom.
Jednak podczas stosowania kremu przeciw odparzeniom lepiej zachować umiar i nanosić go jedynie zewnętrznie, na zaczerwienienia.
Pediatrzy odradzają natomiast stosowanie sypkiego pudru, ponieważ może on działać niekorzystnie na delikatną śluzówkę.
Mycie podczas kąpieli - woda doskonale radzi sobie z zanieczyszczeniami, wystarczy jedynie leciutko, jednym ruchem przemyć krocze dziewczynki.
Lepiej nie używać w tym celu gąbki, ponieważ może ona być siedliskiem bakterii i grzybów (bardziej higieniczna jest myjka frotté, którą można wyprać po użyciu).
Najlepiej jednak umyć ciało dziecka dłonią.
Stosowanie bielizny - latem, zwłaszcza na plaży, rodzice pozostawiają małe dzieci bez pieluszki. Trzeba jednak pamiętać, że piasek może podrażnić delikatną śluzówkę. Lepiej zatem zakładać dziewczynce bawełniane majteczki.
Z kolei kąpiele w zimnej wodzie lub częste siadanie na mokrym piasku mogą zwiększać ryzyko infekcji układu moczowego.
Z uwagi na to, że u dziewczynek cewka moczowa jest bardzo krótka, łatwiej dochodzi u nich do zakażeń bakteryjnych (a lepiej im zapobiegać, bo mają tendencję do nawracania).
! Dbaj o córeczkę, ponieważ przebyte w dzieciństwie, częste infekcje układu moczowo-płciowego mogą doprowadzić do powstania zrostów i niepłodności w dorosłym życiu.
Na drugiej stronie znajdziesz informacje dotyczące higieny intymnej chłopca.