W trakcie rodzinnych posiłków dzieci nie kapryszą
Wspólne, rodzinne jedzenie posiłków jest dobrą metodą zachęcającą dzieci do eksperymentowania z nowymi rodzajami pokarmów - informuje serwis Sciencedaily.
Dlaczego dzieci kapryszą przy jedzeniu? I co w ogóle powoduje, że pojawia się u nich taka reakcja? - zastanawiała się Faye Powell z Loughborough University i członek Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego. Odpowiedzi na te pytania poszukiwała w trakcie obserwacji ponad 75 rodzin w porach posiłków. Badania te pozwalają sądzić, że na widok nowości na stole dziecko mniej grymasi i chętniej po nie sięga, jeśli matka proponuje mu jedzenie w atmosferze przyjacielskiej relacji. Najwyraźniej nie działają za to wszelkie strategie związane z przymusem, np. wywieranie nacisku, namawianie albo szantaże. To dopiero pierwsze wnioski z badania zaplanowanego zakrojonego na dłużej. W przyszłym roku Powell będzie obserwować te same dzieci, co dotychczas, aby się przekonać, jak rozmaite strategie karmienia, stosowane przez dłuższy czas, wpłynęły na reakcje pociech przy stole.
"W przypadku małych dzieci nawyki związane z odżywianiem i ich zachowanie przy jedzeniu jest tematem zainteresowania wady, ekspertów w dziedzinie zdrowia i samych rodziców" - zauważa Powell. "Jednoczenie podczas rutynowych wizyt lekarskich nawet co czwarty rodzic mówi o niepokojach w związku z odżywianiem dziecka. Problemy związane z jego karmieniem są ważną kwestią, która może powodować w rodzinach stres i niepokoje".