Najbardziej przyszłościowe zawody

Większość osób, zastanawiających się nad wyborem studiów, sugeruje się głównie jednym pytaniem: „Czy kończąc ten kierunek, znajdę pracę w przyszłości?”. Wraz z postępującą cywilizacją rynek pracy się ciągle zmienia. Coraz bardziej atrakcyjne stają się nowe, nieznane dotąd zawody, które świetnie sprawdzają się w dużych firmach nastawionych na sukces i zysk. Niewątpliwie są to przyszłościowe profesje, ale nie należy zapominać, że oprócz nich są jeszcze tzw. wieczne zawody, które zawsze będą potrzebne ludziom. Oto 10 najbardziej przyszłościowych zawodów, które pozwolą znaleźć pracę:

article cover
©123RF/PICSEL

Programista

©123RF/PICSEL

Nikogo nie powinno dziwić, że programista znajduje się na pierwszym miejscu większości rankingów najbardziej pożądanych zawodów. Od czasu szybkiego rozwoju nowych technologii nie spada popyt na specjalistów od języka komputerów. Można założyć, że zapotrzebowanie na tę profesję nie spadnie przez następne 20 lat! Coraz więcej młodych osób zaczyna wiązać przyszłość z kierunkami informatycznymi. Nic dziwnego, ponieważ bycie programistą to nie tylko prestiż, ale i wysokie zarobki. Specjaliści od kodów komputerowych zarabiają średnio około kilkunastu tysięcy miesięcznie netto! Do zawodu programisty warto przygotowywać się już od liceum, by na studiach jedynie dopełnić umiejętności. Programiści z reguły nie szukają pracy, ale to praca szuka ich! Obecnie najbardziej pożądani na rynku pracy są koderzy języków: Java, .NET, PHP, a także twórcy aplikacji mobilnych na platformy: Android, iOS, Windows Phone, etc.

Webmaster

Webmaster to specjalista od tworzenia stron internetowych. Dzisiaj każda szanująca się firma potrzebuje dobrze zaprojektowanej, atrakcyjnej strony internetowej, która będzie jej wizytówką dla klientów oraz przyczyni się do sukcesu przedsiębiorstwa. Nie powinno dziwić zatem, że webmaster to jeden z najbardziej przyszłościowych zawodów. Internet, który w obecnych czasach ma wyjątkowo silne znaczenie, zbudowany jest praktycznie na takich zasadach jak strona internetowa. Dlatego perspektywy, które stoją przed webmasterami, są wyjątkowo szerokie i atrakcyjne. Specjalistę od tworzenia stron www powinny cechować przede wszystkim duża wiedza dotycząca projektowania i pozycjonowania konkretnych treści na stronach internetowych, kreatywność, która umożliwi mu tworzenie nieszablonowych rozwiązań, a także wyczucie estetyczne, które pozwoli dopełnić wizualnie efekt jego pracy. Webmaster to zatem specjalista posiadający wiedzę na temat tworzenia stron internetowych, ale także zarządzania nimi w określonych celach.

Biotechnolog

©123RF/PICSEL

Biotechnolog to inna branża niż poprzednie dwie, ale będąca równie przyszłościowa. Dlaczego? Ponieważ praca tych specjalistów przyczynia się do poprawy życia każdego z nas! Biotechnolodzy przede wszystkim pracują nad powstawaniem nowych produktów potrzebnych człowiekowi do życia. Specjaliści z tej branży wykorzystują swoją wiedzę z zakresu biologii, chemii, elementów medycyny i technologii do opracowywania farmaceutyków, produktów żywnościowych, sposobów diagnostyki, utylizacji, tworzenia biopaliw, poprawy smaku i wielu innych. Biotechnologia jest wyjątkowo szeroką nauką, która obejmuje zarówno wykorzystywanie mikroorganizmów do produkcji leków i żywności, ingerencję w materiał genetyczny oraz syntezę i modyfikację nowych i już istniejących substancji. Wszystko to, by poprawić jakość naszego życia. Praca biotechnologa opiera się na przebywaniu w laboratorium, badaniu wyników badań oraz przeprowadzaniu doświadczeń i eksperymentów. Biotechnolodzy zarabiają około 3000 tysięcy miesięcznie.

Project Manager

Menadżerowie projektów nie bez powodu znajdują się obecnie na listach najbardziej pożądanych i przyszłościowych zawodów. Trudno się temu dziwić! Dzisiaj każdy przedsiębiorca chce budować swoją pozycję rynkową na skuteczności i efektywności, a to właśnie zapewnia firmie Project Manager. Ten specjalista zajmuje się głównie zarządzaniem różnego rodzaju projektami, które realizowane są w przedsiębiorstwie. Project Manager tworzy projekt od podstaw, nadzoruje go i trzyma wszystkie jego elementy w ryzach. Jest to wyjątkowo odpowiedzialny zawód, który wymaga poświęcenia, zaangażowania i mocnych nerwów, gdyż projekty są najczęściej rozłożone w czasie, trudne, a ich obrót bywa nieprzewidywalny. Zadaniem Project Managera jest zebranie wszystkich elementów projektu w całość i kontrola nad nimi.

Lingwista

©123RF/PICSEL

W dobie rozwoju dużych międzynarodowych firm korporacyjnych lingwiści nie powinni obawiać się o pracę. Osoby, które znają dobrze języki obce, nie muszą zajmować się tylko nauką w szkołach i korepetycjami. Lingwistów poszukują dzisiaj przede wszystkim duże, międzynarodowe firmy, które utrzymują kontakty z partnerami zza granicy oraz zatrudniają pracowników różnej narodowości. Obecnie korporacje szukają osób nie tylko biegle posługujących się językiem angielskim, ale przede wszystkim: niemieckim, hiszpańskim, arabskim, a także chińskim. Atut w postaci znajomości dodatkowego, oryginalnego języka może znacząco zwiększyć szansę na otrzymanie dobrej pracy. Lingwista w dużych firmach ma szansę pracować jako tłumacz, ale także jako rekruter czy szkoleniowiec. Najważniejsze, by język, którym się posługuje, był na poziomie zaawansowanym. Obecnie lingwiści są najbardziej poszukiwani w bankach oraz dużych, międzynarodowych korporacjach. Wybierając się na studia lingwistyczne, warto zdecydować się na naukę więcej niż jednego języka. W przyszłości na pewno zwiększy to nasze szanse na dostanie dobrze płatnej pracy.

Dziennikarz

Przykład dziennikarza pokazuje, że absolwenci kierunków technicznych i ścisłych nie zdominują rynku pracy! Może to dziwić, ale nadal istnieje popyt na dziennikarzy, gdyż powstają coraz to nowsze portale internetowe, które potrzebują kreatywnych i umiejących dobrze pisać osób. Należy jednak wiedzieć, że praca dziennikarza nie jest pracą wyjątkowo dobrze płatną. Szacuje się, że średnia miesięcznego wynagrodzenia dziennikarza to około cztery tysiące złotych. Początkujący zarabiają natomiast około dwóch tysięcy. Zawód dziennikarza wymaga przede wszystkim otwartości na świat, ciekawości, bycia na bieżąco z wydarzeniami ze świata oraz znajomości zasad poprawnej polszczyzny. To praca pod presją czasu dla ambitnych i cierpliwych ludzi, którzy potrafią walczyć o informację i odpowiednio ją sprzedać.

Psychoterapeuta

©123RF/PICSEL

W obecnych czasach coraz więcej ludzi zmaga się z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi. Nie radzimy sobie ze zbyt szybkim tempem życia i trudno nadążyć nam za pędzącą rzeczywistością. Niestety postęp cywilizacyjny i szybkość naszego życia będą jedynie przybierać na sile. Badania pokazują, że choroby cywilizacyjne, takie jak depresje czy nerwice z roku na rok mogą się rozwijać. Nieunikniona będzie zatem pomoc psychoterapeutów. Tzw. lekarze dusz mają obecnie szeroki obszar rozwoju zawodowego. Mogą pracować w prywatnych gabinetach psychologicznych, różnego rodzaju szpitalach, domach społecznych, ośrodkach uzależnień, więzieniach czy firmach specjalizujących się w doradztwie. Psychoterapeuta i lekarz to zawody, na które będzie zawsze zapotrzebowanie, szczególnie w czasach, gdy choroby i zaburzenia psychiczne stały się czymś naturalnym i nagminnie spotykanym.

Social Media Specialist

Social media są obecnie kluczem do pozyskiwania klientów. Różnego rodzaju sieci społecznościowe nie są już tylko polem do nawiązywania znajomości, ale świetną platformą marketingową. Dzisiaj praktycznie każde przedsiębiorstwo chce być aktywnym na Facebooku czy Twitterze. Promocją i marketingiem w social mediach powinny zajmować się osoby, które posiadają odpowiednie kwalifikacje do tej pracy. Social Media Manager powinien przede wszystkim znać narzędzia i techniki marketingowe, orientować się w potrzebach odbiorców firmy, którą reprezentuje, a także znać specyfikę i kulturę social mediów. Te aspekty zapewnią efektywność działań marketingowych w obszarze sieci społecznościowych.

Logistyk z wiedzą branżową

©123RF/PICSEL

Kim jest logistyk z wiedza branżową? To osoba, która specjalizuje się w obsłudze logistycznej podmiotów z konkretnej branży. Firmy potrzebują dzisiaj specjalistów, którzy będą dysponowali szeroką wiedzą na temat sektora gospodarki, w jakim działa przedsiębiorstwo. Logistyk pomaga sprawnie zorganizować pracę w firmie oraz zapewnia porządek i ład. Specjaliści z zakresu logistyki zajmują się najczęściej zarządzaniem magazynami, zaopatrzeniem, planowaniem produkcji, dystrybucją dóbr i usług oraz transportem i komunikacją. Jednak pełny zakres obowiązków uzależniony jest od przedsiębiorstwa, w którym pracują. Logistycy specjalizujący się w konkretnej branży nie mogą narzekać na brak ofert pracy.

Chirurg medycyny estetycznej

Ludzie pragną być jak najdłużej piękni i młodzi. Nie wystarczają im już podstawowe zabiegi kosmetyczne, dlatego gdy tylko mają odpowiednią sumę pieniędzy w kieszeni, udają się do chirurga medycyny estetycznej. Operacje plastyczne kojarzą nam się głównie z gwiazdami Hollywood. Tymczasem, jak pokazują badania, coraz więcej przeciętnych kobiet chciałoby poprawić lub upiększyć przynajmniej jedną część swojego ciała. Medycyna estetyczna pomaga nie tylko poprawiać naszą urodę, ale także naprawiać uszkodzenia ciała po wypadkach. W rankingach najbardziej przyszłościowych zawodów, chirurgia estetyczna plasuje się zawsze wysoko, ze względu na ciągle rosnące zainteresowanie tego rodzaju zabiegami.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas