Aviator
Howard Hughes jest jedną z najbardziej ekscytujących postaci XX wieku. Był kwintesencją "amerykańskiego marzenia" - genialny wynalazca, milioner z żyłką do interesów, czarujący producent filmowy i wreszcie nadzwyczajny kobieciarz.


Sam jednak uważał się przede wszystkim za lotnika. W filmie "Aviator" Martin Scorsese skupia się na najbardziej twórczym etapie życia Howarda Hughesa (w tej roli Leonardo DiCaprio) - od połowy lat 20. po lata 40.
Wtedy właśnie Hughes rozwijał pionierskie działania w zakresie swoich dwóch wielkich pasji - latania i filmu. Był to czas realizacji jego najśmielszych i najbardziej nieprawdopodobnych pomysłów, czas wielu burzliwych romansów i brutalnych przepychanek z korporacjami. Wtedy też Howard Hughes, człowiek o wielkich ambicjach, po raz pierwszy zetknął się z ceną sławy, bogactwa i własnej obsesji - perfekcjonizmu.
"Aviator" pokazuje nie tylko dokonania, ale i życie emocjonalne Hughesa. Są tu romanse z dwiema legendami Hollywood: Katharine Hepburn (Cate Blanchett) i Avą Gardner (Kate Beckinsale), zażarta konkurencja Hughesa z szefem Pan American, Juanem Trippe (Alec Baldwin), długoletni związek z najbliższym współpracownikiem Noahem Dietrichem (John C. Reilly), publiczna wojna Howarda z senatorem Owenem Brewsterem (Alan Alda) oraz fobie, jakie prowadziły go do ostatecznego usunięcia się ze świata publicznego.
Film "Aviator" otrzymał w 2005 roku aż 11 nominacji do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Na Oscara szansę mają m.in. Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett i Martin Scorsese. Film trafił na ekrany polskich kin 18 lutego 2005 roku.
O pracy nad filmem opowiadają m.in. reżyser Martin Scorsese, autor scenariusza John Logan, producent Graham King oraz odtwórcy głównych ról: Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett, Kate Beckinsale i Alec Baldwin.
Dziś Howard Hughes kojarzony jest głównie z ekscentrycznym miliarderem, który pod koniec życia stał się samotnikiem. Niewielu zna jego prawdziwą historię. Kto był pomysłodawcą realizacji filmu?
Graham King (producent): Projekt zapoczątkował Leonardo DiCaprio, który przeczytał książkę o młodości Hughesa i zapragnął zrobić o nim film. Wiele gwiazd Hollywood zabierało się już za produkcje o Hughesie, jednak bez wielkich sukcesów. Leonardo chciał skupić się bardziej na nieokiełznanej kreatywności i wizjonerskiej młodości Hughesa, niż na latach, w których popadał w obłęd. Gotowy scenariusz zaniósł Martinowi Scorsese.
Martin Scorsese: Scenariusz całkowicie mnie wchłonął. Hughes był pionierem w dwóch największych dziedzinach XX wieku: lotnictwie i robieniu filmów. Był również fantastycznym showmanem. Jednak jego historia jest, niestety, historią żądzy, korupcji i szaleństwa.
Co najbardziej urzekło cię w postaci Howarda Hughesa?
Leonardo DiCaprio: W tamtych czasach był jednym z najpotężniejszych ludzi w kraju. Robił w Hollywood rzeczy, jakie wywróciły ówczesne kino do góry nogami. Jego młode lata pomiędzy 20. a 40.