Genialne dzieci z polskich seriali
Ich przygody oglądaliśmy w dzieciństwie z wypiekami na twarzach. Byli świetni jako dziecięcy bohaterowie: ciekawi, autentyczni, a czasem też zabawni. Gdy dorośli, poznali smak sukcesów i porażek – jak to bywa w realnym życiu...
Najwięcej ról zagrał Henryk Gołębiewski - dziecięcy aktor odkryty przez reżysera Stanisława Jędrykę, znany także jako Paragon z "Wakacji z duchami". Gdy powołano go do wojska, uświadomił sobie, że po zakończeniu służby musiałby skutecznie rywalizować z zawodowymi aktorami. Uznał, że to niemożliwe.
Gołębiewski stracił czar zabawnego urwisa, który doskonale pasował do dziecięcych seriali. Nie wyuczył się żadnego zawodu, zatem po wyjściu do cywila został budowlańcem. Niestety, w jego życiu pojawił się alkohol.
Po 20 latach otrzymał drobną rolę w serialu "Boża podszewka" i wykorzystał tę szansę. Od tego czasu zagrał epizody w kilkudziesięciu produkcjach, a także tytułową rolę zbieracza złomu w filmie "Edi", który był nawet był polskim kandydatem do Oscara.
Filip Łobodziński grał role chłopców z dobrych domów. Tak też pozostało w życiu - w skrócie można powiedzieć, że "wyszedł na ludzi", i to jakich! Ukończył iberystykę, zrobił karierę jako prezenter telewizyjny i dziennikarz prasowy oraz muzyk Zespołu Reprezentacyjnego. Jest także świetnym tłumaczem. Niedawno wydał płytę z piosenkami noblisty Boba Dylana w swoich tłumaczeniach.
Karioka, czyli Agata Siecińska po "Tolku Bananie" zagrała jeszcze w filmie "Koniec wakacji" i w wieku 15 lat wzięła rozbrat z kamerą. Podczas studiów na Akademii Sztuk Pięknych przeżyła zawód miłosny. Jak wyznała w wywiadzie, "postawiła na... niewłaściwego Tolka Banana".
Niedługo przed stanem wojennym wyjechała do Francji, gdzie pozostała już na stałe. Tam ukończyła przerwane w Polsce studia plastyczne. Wyszła za mąż za polskiego architekta, ich związek jednak nie przetrwał próby czasu. Szczęśliwszy okazało się drugie małżeństwo - z właścicielem galerii sztuki, Frédéricem Roulette. Doczekali się dwójki dzieci, a serialowa Karioka jest teraz nad Sekwaną cenioną plastyczką.
Natomiast jej partner z "Końca wakacji", Marek Sikora zagrał dwa lata później rolę Ariela w "Szaleństwie Majki Skowron". A potem nie zmarnował talentu: ukończył szkołę baletową, następnie studia aktorskie i reżyserskie. Poślubił aktorkę Grażynę Wolszczak, miał z nią syna, Filipa. Niestety, w 1996 r. zmarł na udar mózgu w wieku zaledwie 37 lat.
Serialowa Majka Skowron - Zuzannna Antoszkiewicz - nie chciała wiązać się z filmem. Poświęciła się plastyce. Jest teraz cenioną artystką sztuk wizualnych i rzeźbiarką. Jej dzieła znajdują się w zbiorach wielu muzeów na świecie specjalizujących się w sztuce nowoczesnej. Różne koleje losu stały się udziałem serialowej Janki.
Agnieszka Krukówna, świetna w roli przywódczyni dziecięcej bandy, przez dłuższy czas rozważnie kierowała swoją karierą. Ukończyła PWST w Warszawie, grała w wielu filmach. Niezwykle urodziwa i seksowna, uchodziła za jedną z nadziei polskiego aktorstwa. Jednak nawał zawodowych zobowiązań oraz pracoholizm spowodowały załamanie nerwowe. Nie wiodło jej się też w życiu osobistym. Obecnie gra niewiele.
- Te seriale nadal żyją - cieszy się ich czołowy reżyser, Stanisław Jędryka. - Dlaczego? To są filmy o problemach młodych, z udziałem młodych aktorów. Tego dziś nie ma!
Po latach z uznaniem i szacunkiem wspomina swoje gwiazdy - dziecięcych bohaterów codziennego życia. By ich znaleźć, odwiedzał szkoły i podwórka. Potem jego aktorzy poszli w świat. Dziś nie wszyscy lubią być kojarzeni z dawnymi rolami. Ale my i tak je pamiętamy.
Sławomir Koper