Jaka jest najlepsza temperatura do spania? Ustaw, by obniżyć rachunki
Jaka jest najlepsza temperatura do spania? O ile większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że ten czynnik ma ogromny wpływ na jakość snu i samopoczucie, o tyle nie zawsze analizujemy go w kontekście szansy obniżenia rachunków za ogrzewanie. Właściwe ustawienie kaloryfera w godzinach wieczornych to nie tylko komfort, ale też sposób na oszczędności.
Spis treści:
Jaka jest idealna temperatura do sypialni?
Sporo zależy od indywidualnych preferencji, ale śmiało można założyć, że niższe wartości na termostacie sprzyjają jakości snu. Specjaliści wskazują, że optymalna temperatura w sypialni mieści się w przedziale 16-18°C. Takie warunki pozwalają na łatwiejsze zasypianie, bardziej efektywny sen i szybszą regenerację organizmu.
Istnieją jednak dwa wyjątki od tej reguły. Nieco wyższa temperatura powinna panować w sypialniach niemowląt i małych dzieci — chodzi tu o przedział 18-20°C. Wykazano również, że jakość snu seniorów po 65. roku życia jest najlepsza przy temperaturze 20°C.
Jak temperatura wpływa na jakość snu?
Spadek temperatury ciała podczas snu jest zjawiskiem naturalnym i ważnym z punktu widzenia przygotowania organizmu do odpoczynku. Zbyt wysoka temperatura w sypialni może zakłócić ten proces, prowadząc do problemów z zaśnięciem i przerywanego snu. Niższe wartości sprzyjają przechodzeniu w fazę snu głębokiego, który jest kluczowy dla efektywnej regeneracji. Gdy w sypialni jest za ciepło, łatwiej o wybudzenia.
W łóżku wiercisz się, przekręcasz z boku na bok i doświadczasz nadmiernego pocenia w nocy? W chłodniejszym pomieszczeniu ryzyko przegrzania jest minimalne, dzięki czemu można spać spokojnie i wygodnie aż do momentu, w którym zadzwoni budzik. Wpłynie to pozytywnie na nastrój, koncentrację i poziom stresu.
Jak oszczędzić na ogrzewaniu? Podstawowa zasada
Faktury za energię cieplną doprowadzają cię do zawrotów głowy? Warto zweryfikować swoje nawyki i nastawić się na to, że w zimie nie musisz nagrzewać mieszkania do tego stopnia, by swobodnie chodzić wyłącznie w szortach i koszulce z krótkim rękawem. Nie popadaj jednak ze skrajności w skrajność. Zachęcenie do obniżenia temperatury w mieszkaniu i założenia swetra, nie musi oznaczać, że wprowadzisz do domu nieznośny chłód.
W niektórych pomieszczeniach, takich jak sypialnia, obniżenie temperatury o 1-2°C pozwoli z czasem zobaczyć realną oszczędność na ogrzewaniu bez utraty wygody. Jak ustawić temperaturę w mieszkaniu?
- Sypialnia: 16-18°C nocą, maksymalnie 20°C w dzień.
- Salon i kuchnia: 20-21°C to optymalna temperatura dla komfortu i oszczędności.
- Łazienka: 22-24°C, ponieważ jest to miejsce, gdzie często przebywamy bez odzieży. Dodatkowo zbyt niska temperatura doprowadzi do nadmiernego osadzania się wilgoci na ścianach i sufitach.