Czym zastąpić niezdrowe przekąski?
Trenerzy fitnessu często przypominają jak ważne jest urozmaicanie treningów dla lepszych efektów. Cóż, tak samo jest z twoją dietą. Zmieniając stare nawyki, możesz cieszyć się efektami przyjmowania różnych wartości odżywczych i zdrowszym ciałem. Takie drobne zmiany mogą także urozmaicić czas spędzany w kuchni. Oto kilka produktów alternatywnych do twoich ulubionych dań i przekąsek, które korzystnie wpłyną na twoje zdrowie:
Stary ulubieniec: halibut
Nowy ulubieniec: dorszyk czarny
Dlaczego wybierać dorszyka czarnego?
Dorszyk czarny ma delikatną i puszystą konsystencję oraz słodki, maślany smak, na który z pewnością dasz się skusić. Ma nieco mniej protein, niż halibut, ale trzy razy więcej kwasów tłuszczowych omega-3. Przyjmowanie większych ilości tych kwasów zmniejsza objawy depresji oraz stanów zapalnych powiązanych z chorobami serca. Zaleca się, aby osoby dorosłe spożywały 250-500 miligramów kwasów omega-3 dziennie. 90 gramów dorszyka czarnego dostarcza prawie 1400 miligramów! Zaleca się kupowanie tych ryb z połowów dokonywanych przy zachodnich wybrzeżach Kanady, ponieważ występuje tam największa populacja tych ryb oraz stosowane są metody połowu najmniej destrukcyjne dla środowiska.
Jak się nim cieszyć?
Podobnie jak inne białe ryby, takie jak halibut, filety dorszyka mogą być parzone, pieczone, gotowane, smażone lub grillowane. Spróbuj ich z glazurą, marynatą, ziołami lub sosem salsa.
Gdzie go znaleźć?
Dobre sklepy rybne i supermarkety powinny mieć mrożonego dorszyka w swojej ofercie.
Stary ulubieniec: mąka pełnoziarnista
Nowy ulubieniec: mąka migdałowa
Dlaczego wybierać mąkę migdałową?
Biorąc pod uwagę zawartość witamin, minerałów i błonnika, mąka pełnoziarnista i tak jest już wielkim osiągnięciem w porównaniu ze zwykłą białą mąką. Istnieje jednak jeszcze więcej rodzajów mąki, jeszcze zdrowszych niż pełnoziarnista. Można znaleźć sporo bezglutenowych, a wśród nich wytwarzaną z blanszowanych migdałów. Właściwie mąka migdałowa to po prostu migdały rozdrobnione do konsystencji drobnego proszku. Jest on bogatszy w wartości odżywcze niż mąka pełnoziarnista. Dostarcza prawie 50 razy więcej zdrowych dla serca tłuszczów jednonienasyconych, około 33% więcej protein i 7 razy więcej witaminy E antyoksydantu usprawniającego funkcjonowanie mózgu oraz słuch). Badania wykazały, że dodawanie mąki migdałowej do wypieków może zwiększyć uczucie sytości i zmniejszyć stężenie glukozy we krwi, które może pomóc w zmniejszeniu przyrostu masy ciała i ograniczyć ryzyko cukrzycy.
Jak się nią cieszyć?
Dodawaj jej do naleśników, gofrów, babeczek, ciast, ciasteczek i tart. Aby zachować świeżość mąki, przechowuj ją w lodówce lub w zabezpieczonym opakowaniu w zamrażarce. Przed wykorzystaniem jej do gotowania, upewnij się, że jej temperatura powróciła do pokojowej.
Gdzie ją znaleźć?
Z całą pewnością znajdziesz ją w sklepach ze zdrową żywnością i w większości supermarketów. Możesz także wykonywać ją samodzielnie poprzez mielenie migdałów bez skóry w maszynce do mielenia ziaren kawy.
Stary ulubieniec: chipsy ziemniaczane
Nowy ulubieniec: chipsy z batatów (słodkich ziemniaków)
Dlaczego wybierać chipsy z batatów?
Oczywiście chipsy nigdy nie powinny być stałym dodatkiem do twojej diety, ale jeśli naprawdę masz na nie ogromną ochotę, wybierz zdrowsze opcje, na przykład chipsy wypiekane, z pieca. Najlepiej będzie, gdy zdecydujesz się na wypiekane chipsy z batatów.
Zawierają kilka razy więcej beta-karotenu, który zmniejsza ryzyko raka piersi i macicy. Naukowcy uważają, że beta-karoten działa jak antyoksydant, przeciwdziałając niszczeniu komórek. Chipsy ze słodkich ziemniaków dostarczą ci od jednego do czterech gramów błonnika więcej i zaspokoją głód na dłużej. Szukaj takich chipsów, do których nie dodano soli ani oleju.
Jak się nimi cieszyć?
Dla smaku możesz serwować je z sosem salsa lub humusem. Możesz także dosypać je do sałatek tuż przed podaniem. Spróbuj sama upiec swoje własne chipsy z batatów.
Gdzie je znaleźć?
W sklepach ze zdrową żywnością. Świeże słodkie ziemniaki dostępne są w supermarketach i niektórych lokalnych warzywniakach.