Dżem z truskawek

Dżem z truskawek jest chyba najpopularniejszym przetworem, a do tego najprostszym, i właśnie dlatego z nim warto otwierać w swoim życiu rozdział pod tytułem "Ja, Wielka Przetwórczyni". Wyjdzie na pewno (i dżem, i otwarcie rozdziału), będzie przepyszny (dżem), a ty bez bólu i strat ogarniesz, o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi - przekonuje Patrycja Machałek w książce "Przetwory z pomysłem".

Dżem z truskawek, fot. Unsplash
Dżem z truskawek, fot. Unsplashmateriały prasowe

Przetestuj na tym dżemie różne metody przygotowywania przetworów, a więc usmaż tradycyjną wersję z cukrem, sprawdź wariant fit z pektyną oraz pokuś się o wersję zupełnie bezcukrową, czyli powstałą w wyniku janginizacji.

Według najbardziej tradycyjnej receptury dżem truskawkowy powinien zawierać ½ kg cukru na 1 kg owoców, ale takie szaleństwa zostaw szaleńcom. Rozsądniejszą wersję przygotujesz w taki sposób:

1 kg truskawek
200 g cukru
2 łyżki soku z cytryny (opcjonalnie)
3 gałązki świeżej bazylii (warto!)

Truskawki opłucz, odszypułkuj i włóż do garnka z grubym dnem. Zasyp cukrem i doprowadź do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień i bardzo powoli gotuj, często mieszając. Dodaj sok z cytryny - wyostrzy trochę smak truskawek. Nie przykrywaj garnka, pozwól nadmiarowi wody odparować. Po mniej więcej godzinie dżem jest gotowy. Po prostu go obserwuj. Kiedy trochę ściemnieje i zgęstnieje do konsystencji, którą znasz z przetworów babci - nadszedł jego czas.

Jeśli chcesz nieco urozmaicić swój dżem, dodaj do niego świeżą bazylię. Możesz to zrobić na początku gotowania lub później, kiedy owoce zmiękną i zaczną się rozpadać. Nie rozdrabniaj ziół. Włóż gałązki w całości i smaż w truskawkach, aż dżem będzie gotowy. Wtedy wyjmij bazylię, a dżem przełóż do wyparzonych, suchych słoików i zapasteryzuj.

Tradycyjny dżem z dodatkiem cukru to ukłon w stronę naszych babć. Nie ma nic złego w tęsknocie za smakami dzieciństwa! Jeśli jednak ograniczasz cukier w swojej diecie, wypróbuj przepis na radykalny dżem (prawie) bezcukrowy. Możesz go przygotować w następujący sposób:

1 kg truskawek
2 łyżki soku z cytryny
1 łyżka pektyny
1 łyżeczka cukru

Truskawki umyj, odszypułkuj i włóż do garnka. Ustaw niezbyt wysoką temperaturę - niech owoce powoli zmiękną i puszczą trochę soku, zanim je zagotujesz. Mieszaj dość często. Bez cukru mogą przywrzeć do dna i niechcący się przypalić. Jeśli jesteś pechowcem w kuchni, na wszelki wypadek wlej na dno troszkę wody i dopiero wtedy powoli zagotuj truskawki. Dodaj sok z cytryny.

Kiedy owoce zmiękną i zaczną się rozpadać, czas na pektynę z cukrem. Najpierw w osobnym naczyniu połącz 1 łyżkę pektyny z 1 łyżeczką cukru, a następnie przesyp mieszankę do garnka i wymieszaj. Po co wciąż dodajemy cukier? Po prostu pektyna wymieszana z cukrem łatwiej się rozprowadzi i równomiernie zagęści twój dżem.

Możesz oczywiście zrezygnować ze słodkiego dodatku. W najbardziej bezkompromisowej wersji tego dżemu, a więc bez choćby kryształka cukru, po prostu wsypuje się pektynę do gotujących się truskawek - powoli i niewielkimi porcjami. Jeśli wybierasz ten wariant, rozsyp po powierzchni dżemu ½ łyżeczki pektyny i szybko wymieszaj, po czym powtórz to kilka razy, aż połączysz z owocami całą jej porcję. Efekt będzie taki sam, więc o metodzie włączenia pektyny zdecyduj zgodnie z własnym temperamentem i cierpliwością.

Dżem gotuj na wolnym ogniu przez około godzinę, aż wyraźnie zgęstnieje. Następnie, jeszcze gorący, przełóż do wyparzonych, suchych słoików i zapasteryzuj.

Trzecim etapem wtajemniczenia w misterium smażenia dżemów jest... przetworzenie truskawek z solą, czyli zrobienie dżemu janginizowanego. Janginizacja to metoda zapożyczona z kuchni makrobiotycznej, a polega na duszeniu owoców w ich własnym soku. Janginizować możesz wszystko, na co tylko masz ochotę. Zasada jest w sumie tylko jedna - szczypta soli na 1 kg owoców. Spróbuj:

1 kg truskawek
szczypta soli

Truskawki umyj i odszypułkuj. Pokrój na mniejsze części i włóż do garnka z grubym dnem. Dodaj szczyptę soli i gotuj na wolnym ogniu bez przykrycia. Truskawki muszą spędzić na ogniu około 2 godzin i wymagają częstego mieszania. Jeszcze gorące przełóż do wyparzonych, suchych słoików i zapasteryzuj.

Po co dodatek soli? Pod jej wpływem owoce puszczą sok, dzięki czemu proces gotowania w ogóle będzie się mógł zacząć. Ponadto sól, podobnie jak cukier, jest naturalnym środkiem konserwującym. Nawet szczypta sprawi, że truskawki po zamknięciu w słoikach dłużej będą się nadawały do zjedzenia.

Przepis pochodzi z książki "Przetwory z pomysłem" Patrycji Machałek. Wydawnictwo Znak.

"Przetwory z pomysłem"
"Przetwory z pomysłem"materiały prasowe
Szybki przepis na domowy dżem truskawkowyInteria Kulinaria
Fragment książki
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas