Kolorowe pasty do chleba

Sposobem na ożywienie tradycyjnych, domowych kanapek są pasty do chleba. Przy odrobienie inwencji stworzymy smaczne i kolorowe smarowidła, które zachwycą domowników.

Pistacjowa pasta ma fantastyczny smak i piękny, zielony kolor
Pistacjowa pasta ma fantastyczny smak i piękny, zielony kolor123RF/PICSEL

Za sprawa past kanapkowych, przygotowywanych z dodatkiem warzyw, możemy dostarczyć naszemu organizmowi cennych składników mineralnych. Pasta z burakiem to pozyskiwanie żelaza, kwasu foliowego, witamin z grupy B oraz A, E i K. Ciecierzyca to skarbnica białka, witamin C, A, B1 B2, B6 oraz sporo kwasu foliowego. Pistacje - oprócz dobrych tłuszczów zawierają także luteinę, żelazo, wapń, magnez, mangan, fosfor, potas i cynk, a także witaminy: C oraz witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B9).

Pastę z pieczonego buraka w typie hummusu przygotujemy z następujących składników: szklanka ugotowanej ciecierzycy lub ciecierzyca z puszki, 2 łyżki tahini, czyli pasty z prażonego sezamu, upieczony burak, sok z połowy cytryny, ząbek czosnku, sól, czarnuszka.

Wszystkie składniki, oprócz czarnuszki, blendujemy na bardzo gładką masę. Doprawiamy do smaku solą i posypujemy czarnuszką.

Pistacjowa pasta według przepisu Magdaleny Gembackiej, autorki książki "Więcej warzyw na talerzu", ma fantastyczny smak i piękny, zielony kolor. Do przygotowania pasty z pistacji i groszku potrzebujemy: szklanki mrożonego groszku, pół pora (tylko białą część), 30-40 wyłuskanych pistacji, łyżki soku z cytryny, soli, 2 łyżek oliwy z oliwek.

Pistacje zalewamy ciepłą wodą i moczymy ok. 30 minut. W tym czasie pora kroimy w kosteczkę i podsmażamy na dwóch łyżkach oliwy. Kiedy por się zeszkli, dodajemy mrożony groszek i dusimy, aż groszek całkowicie się rozmrozi. Odstawiamy do wystygnięcia. Na koniec miksujemy warzywa na gładką pastę z namoczonymi i odsączonymi pistacjami. Doprawiamy do smaku solą i sokiem z cytryny. Podajemy z pieczywem.

Ostrzejszy smak uzyskamy, przygotowując pastę z sera pleśniowego. 25 dag sera pleśniowego ucieramy z jednym ugotowanym, przepuszczonym przez praskę, ziemniakiem i 150 ml jogurtu. Dodajemy kawałek posiekanego pora (białą część) i 2 łyżki drobnych cebulek konserwowych. Pastę doprawiamy czosnkiem, solą i pieprzem.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas