Mona Lisa jadała za tłusto

Analiza portretu Mony Lisy wskazuje, że pozująca do portretu modelka mogła mieć zbyt wysoki poziom cholesterolu.

Czy Mona Lisa miała zbyt wysoki poziom cholesterolu?
Czy Mona Lisa miała zbyt wysoki poziom cholesterolu?INTERIA.PL/PAP

Na co chorowali modele
Prof. Franco zauważył w wywiadzie udzielonym dziennikowi La Stampa, że artysta wiernie odtwarzający wygląd modela zapisuje także szczegóły, z których znaczenia nie zdaje sobie sprawy. Swoje spostrzeżenia profesor zaprezentował podczas konferencji medycznej we Florencji.

Naukowiec od dwóch lat przygląda się dziełom sztuki - od egipskich rzeźb po współczesne malarstwo - szukając na nich objawów charakterystycznych dla różnych chorób. Na przykład młody szlachcic z "Portretu młodego mężczyzny" Sandro Boticellego ma nienaturalnie długie palce (lekarze nazywają ten objaw arachnodaktylią, czyli "pajęczymi palcami"). Wskazuje to na zespół Marfana - genetycznie uwarunkowaną wadę tkanki łącznej. Osoby z zespołem Marfana są wyjątkowo wysokie, chude, mają wydłużone kończyny i szyje (takie jak Madonna Parmigianina, którą można zobaczyć w Galerii Uffizich we Florencji).

Zdrowotne problemy mistrza

Udało się nawet zdiagnozować artystę - Michała Anioła, którego autoportret widnieje na obrazie "Szkoła ateńska". Opuchnięte kolana mogą wskazywać na dnę moczanową, a jej częstym powikłaniem jest kamica moczowa - wiadomo, że Michał Anioł skarżył się w listach na problemy z nerkami.

W Polsce badania nad wizerunkiem chorób genetycznych w sztuce prowadzi prof. Janusz Limon z Akademii Medycznej w Gdańsku.

INTERIA.PL/PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas