Mussaka według przepisu Moniki Zamachowskiej
- Jedną z moich ulubionych potraw jest mussaka, potrawa o grecko-tureckim pochodzeniu - mówi PAP Life Monika Zamachowska. Jej przygotowanie jest czasochłonne, ale trudno ją zepsuć.
"Kuchnia kobiet", nowa książka Moniki Zamachowskiej, jest swego rodzaju kulinarną biografią. Dziennikarka przywołuje przepisy znane w jej rodzinie, te opracowane przez jej przyjaciółki oraz kilka swoich receptur. Kluczową postacią w książce jest jej babcia po kądzieli, Ziuta, która ukształtowała ją kulinarnie.
- Nie byłam mocno zaangażowana w sprawy domowe. Wydawało mi się, że babcia marnuje sobie życie stojąc od rana do wieczora przy kuchni. Dopiero po jej śmierci zaczęłam dochodzić do wniosku, że to, co robiła, miało sens. Teraz, kiedy sama jestem matką, rozumiem, jak wielka wartość jest w tym, że dzieci chcą przychodzić do domu na wspólny posiłek, że na to czekają. Że usiądą ze mną i Zbyszkiem przy jednym stole - stwierdza w rozmowie z PAP Life.
Daniem, które w jej domu sprawdza się najlepiej, gdy wszyscy pomagają, jest mussaka. Jednym z jego głównym składników, obok pomidorów i mięsa mielonego, są bakłażany. Zamachowska ma do tych warzyw szczególną słabość. Zaletą bakłażanów jest to, że łatwo wchłaniają aromaty, doskonale zastępują też mięso.
Składniki:
400 g mielonej wołowiny, 3 bakłażany, 2 cebule, 4 ząbki czosnku, 300 g ugotowanych ziemniaków, 100 g przecieru pomidorowego, 100 ml oliwy z oliwek i 30 g masła. Gdy chodzi o przyprawy, przyda się sól, pieprz, słodka lub ostra wędzona papryka (pimiento), oregano i tymianek.
Innym ważnym elementem mussaki jest specjalna
Masa
Oto jej składniki: 250 ml mleka, 250 ml bulionu wołowego, 60 g kaszy manny, 1 łyżki mąki, 130 g startego sera cheddar, 3 jajka i gałka muszkatołowa.
Przygotowanie:
- Mleko wymieszać z bulionem, zagotować. Kaszę mannę wymieszać z mąką i powoli dosypywać do płynu, doprowadzić do wrzenia, mieszając, i gotować, aż kasza zmięknie (to trwa tylko ok. 5 minut). Dodać sporo gałki muszkatołowej. Zdjąć z ognia, wmieszać ser i odstawić do ostygnięcia - czytamy w poradniku.
- Bakłażany pokroić w plastry. Rozgrzać na patelni (albo najlepiej na dwóch) oliwę z oliwek i smażyć plastry bakłażanów na chrupko. Odkładać na ręcznik papierowy, aby dobrze odsączyły się z tłuszczu" - wyjaśnia.
Później, pokrojone w kostkę cebule i posiekany czosnek podsmażyć na oliwie z oliwek, wrzucić mieloną wołowinę i smażyć, aż zbrązowieje, dodać przecier pomidorowy oraz przyprawy.
Następnie żaroodporne naczynie wysmarować masłem, wyłożyć plastrami bakłażanów, na nich rozprowadzić mięso. Na wierzchu umieścić plastry ziemniaków, a potem jeszcze warstwę bakłażanów.
Wreszcie ostatni punkt przepisu: - Oddzielić żółtka od białek. Białka ubić na sztywną pianę. Masę połączyć z żółtkami, a następnie delikatnie wymieszać pianę z białek. Nałożyć ją na wierzch zapiekanki. Piec w temperaturze 200 st. C. ok 50 minut"