Musztarda: Właściwości i zastosowania

Musztarda jest jedną z najpopularniejszych przypraw. Dodajemy ją do sosów, kanapek, a przede wszystkim spożywamy razem z parówkami czy kiełbasą. W zależności od rodzaju różni się smakiem, kolorem i konsystencją. Zawsze jednak zawiera ziarna gorczycy, dzięki którym może poszczycić się wyjątkowymi właściwościami leczniczymi. Mało kto wie, że zalicza się ją nawet do afrodyzjaków. Dlaczego musztarda jest tak zdrowa i kto w szczególności powinien jak najczęściej dodawać ją do posiłków? Jak wykorzystywać musztardę w różnorodnych potrawach?

Dlaczego musztarda jest tak cenna dla zdrowia?
Dlaczego musztarda jest tak cenna dla zdrowia? ©123RF/PICSEL
Jak zrobić domową musztardę? Prosty sposóbInteria Kulinaria

Co zawiera musztarda?

Zawartość musztardy
©123RF/PICSEL

Musztardę znali już starożytni Rzymianie, którzy traktowali ją także jako naturalny lek na reumatyzm czy dolegliwości trawienne, a nawet afrodyzjak. Swoje wyjątkowe właściwości zawdzięcza znajdującym się w niej ziarnom gorczycy – białej, czarnej lub sarepskiej. Musztarda powstaje w procesie mielenia suszonych ziaren gorczycy, do których dodaje się ocet winny lub jabłkowy, wodę, olej, białe wino, a także miód oraz inne przyprawy (zazwyczaj pieprz i sól). Ze względu na rodzaj ziaren gorczycy i sposób produkcji wyróżnia się wiele rodzajów musztardy. Najpopularniejsze to sarepska (zawiera białe i czarne ziarna), rosyjska (pikantna), stołowa (nieco delikatniejsza), kremska (charakteryzuje ją lekko słodki smak), delikatesowa (łagodna i kremowa), francuska (zawiera niezmielone ziarna, dzięki czemu posiada oryginalną konsystencję) oraz dijon (charakteryzuje bardzo aromatycznym smakiem i zapachem, dzięki temu, że produkuje się ją na bazie wina z winogron).

Właściwości musztardy

Właściwości musztardy
©123RF/PICSEL

Warto wiedzieć, że musztarda jest jednym z najmniej kalorycznych sosów, dzięki czemu mogą jej używać nawet osoby na diecie redukcyjnej (ziarna gorczycy przyspieszają też spalanie tkanki tłuszczowej i poprawiają metabolizm). Ze względu na liczne właściwości lecznicze jest jednak polecana niemal wszystkim. Pomoże złagodzić dolegliwości żołądkowe i poprawi trawienie, szczególnie po ciężkostrawnym posiłku. Chroni też przed zaparciami i wspiera pracę wątroby. Musztarda wykazuje także właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze (z ziaren gorczycy można przygotować napar do płukania jamy ustnej i gardła w czasie infekcji lub jako okłady na bolące stawy).

Ze względu na znajdujące się w musztardzie witaminy z grupy B spożywanie tej przyprawy poprawia funkcjonowanie układu nerwowego (ułatwia zasypianie, walkę ze stresem) oraz sercowo-naczyniowego (obniża poziom złego cholesterolu, reguluje ciśnienie tętnicze i wzmacnia pracę serca). Musztarda zawiera też wiele witamin i przeciwutleniaczy, które opóźniają procesy starzenia się skóry, a także wzmacniają odporność.

Na co zwracać uwagę, kupując musztardę?

Zastosowania musztardy
©123RF/PICSEL

Ziarna gorczycy mają właściwości konserwujące, więc dobrej jakości musztarda nie powinna zawierać dodatkowych składników, takich jak konserwanty. Niestety zdarza się, że producenci dodają do niej zarówno barwniki, jak i zagęstniki oraz polepszacze smaku. Zawsze warto więc czytać etykiety i wybierać produkty zawierające wyłącznie naturalne składniki.

Zastosowania musztardy

Musztarda idealnie podkreśla smak mięs i wędlin, ale na jej bazie warto także przygotowywać sos do sałatek warzywnych. Sprawdzi się również jako dodatek do kanapek.

Musztardę można wykorzystywać także w mniej konwencjonalny sposób. Użyta w formie okładu złagodzi ból po oparzeniu skóry (na przykład na skutek lekkiego poparzenia ręki w trakcie gotowania) – schłodzoną w lodówce musztardą wystarczy obficie posmarować sparzoną skórę.

Musztardę domowej roboty można też wykorzystać jako naturalną maseczkę do twarzy lub włosów. Wszystko dzięki temu, że wykazuje właściwości przeciwzapalne i oczyszczające. Pomoże w walce z trądzikiem i wzmocni cebulki włosów.

Z musztardy, miodu i cytryny można też przygotować naturalny syrop na infekcje gardła i górnych dróg oddechowych. Łyżkę stołową musztardy należy zmieszać z łyżką miodu i sokiem z jednej cytryny, a całość rozpuścić w szklance letniej wody.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas