Potrawy bożonarodzeniowe: Co przygotować w pierwszej kolejności?
Kiedy święta już za rogiem, zaczynamy wielkie przygotowania. Nie ma co ukrywać – najwięcej czasu zajmuje zorganizowanie wigilijnej kolacji. Na szczęście wiele dań można przyrządzić już dużo wcześniej, co z pewnością ułatwi sprawę podczas świątecznej krzątaniny. Jakie potrawy bożonarodzeniowe przygotować w pierwszej kolejności?
Czemu niektóre dania lepiej przygotować wcześniej?
Jeśli chcemy przygotować się dobrze do świąt Bożego Narodzenia, warto zacząć robić to z wyprzedzeniem. Kolacja wigilijna wymaga wielu wyrzeczeń, ale w końcu jest tylko raz w roku. W tym artykule podpowiadamy, jakie świąteczne dania warto przygotować wcześniej.
Bigos
W niektórych regionach Polski podaje się na wigilię bigos. Jego podstawą jest oczywiście kapusta kiszona, a jeśli potrawa ma być postna, to rezygnujemy z dodatku mięsa czy wędlin. Do bigosu wigilijnego dodaje się zazwyczaj suszone grzyby i śliwki. Można przyrządzić go już na tydzień przed świętami. Dlaczego? Najlepiej smakuje, gdy jest często odgrzewany - warto to robić codziennie. Jeśli spodziewamy się większej ilości gości - przygotujmy danie z podwójnej ilości składników. W przypadku, gdy nie mamy czasu na codziennie odgrzewanie bigosu, nic nie stoi na przeszkodzie, by po ugotowaniu i ostudzeniu go zamrozić. Możemy go wtedy wyjąć tuż przed samą wigilią.
Zakwas na barszcz
Zakwas na barszcz czerwony można zacząć robić maksymalnie na cztery dni przed Wigilią. Jego przygotowanie trwa 10 minut, natomiast, aby zakwas był dobry do jedzenia, trzeba odczekać kilka dni, by proces fermentacji przebiegł pomyślnie. Odstawiony do lodówki z pewnością nie zepsuje się szybko. Dzień przed Wigilią zrób bulion warzywny, a następnie połącz go z zakwasem. Dodaj uszka i gotowe! Buraki z barszczu możesz wykorzystać do sałatki.
Pierogi oraz uszka z kapustą i grzybami
Na kilka dni przed Wigilią możemy przygotować również pierogi i uszka. Wystarczy dobry przepis na ciasto od babci oraz na farsz i prawie wszystko gotowe! Do lepienia pierogów i uszek najlepiej zabrać się w kilka osób. Wszystko zależy od ilości gości, która będzie z nami podczas wigilii. Pierogi i uszka studzimy, a następnie mrozimy. W dniu wieczerzy odmrażamy i odgrzewamy je na patelni. Uszka podajemy z barszczem.
Kutia
Występuje na wielu polskich stołach podczas wigilijnej kolacji. Kutię robi się bardzo szybko i spokojnie można ją zamrozić. W dniu wigilii wystarczy ją tylko wyjąć z zamrażalnika na godzinę przed podaniem i gotowe! Z makiem można zrobić wiele tradycyjnych dań na Boże Narodzenie - np. makowca, kluski z makiem czy właśnie kutię.
Śledzie
To ryby, których zarówno jak karpia, nie może zabraknąć na święta. Jest na nie wiele przepisów, ale najbardziej tradycyjny to śledzie w śmietanie, z olejem oraz cebulką. Ryby najlepiej przygotować dzień przed Wigilią i przechowywać w lodówce. Do popularnych wersji śledzia na święta należy też śledź z wódką i cytryną lub tatar ze śledzia.
Sałatka jarzynowa
Chyba nie można sobie wyobrazić świąt bez tradycyjnej sałatki jarzynowej. Ją też najlepiej przygotować dzień wcześniej. Na początku ugotuj warzywa oraz jajka. Dla podkręcenia smaku dodaj dwa ogórki kiszone oraz jedno jabłko. Wszystko pokrój w małą kostkę, dodaj groszek, sól, pieprz oraz majonez i wymieszaj. Często spotykana jest także wersja z gotowanymi ziemniakami. Całość wstaw do lodówki. Na następny dzień wystarczy przełożyć do ozdobnej misy i gotowe!
Część z dań można śmiało zamrozić, niektóre wstawić do lodówki. Dzięki temu nie stracą one swojej świeżości. Wcześniejsze przygotowanie dań pozwoli na uniknięcie wielu stresów, a czas, który zaoszczędzimy, możemy wykorzystać na wiele sposobów. Przed świętami zawsze mamy pełne ręce roboty, ale należy pamiętać również o odpoczynku. Drobniejsze rzeczy, np. smażenie ryb czy pieczenie ciast, można zostawić na sam koniec.
Zobacz także:
Jak przyprawić karpia?