Smak, jakość i wygoda – tego nam trzeba na Święta!
Święta Bożego Narodzenia to czas niepowtarzalny. Z utęsknieniem czekamy na moment, gdy ta wyjątkowa atmosfera zagości w naszych domach i będziemy mogli cieszyć się smakiem ulubionych potraw. Jednak zanim usiądziemy z rodziną do stołu, musimy zmierzyć się z przedświątecznymi przygotowaniami, które często pochłaniają naszą uwagę i czas niemalże w całości. Właśnie dlatego warto sięgać po jakościowe rozwiązania, które ułatwią nam pracę w kuchni.

Zupa grzybowa z karpiem w orzechach
Składniki
- 4–5 butelek koncentratu grzybowej np. Krakus 300 ml
- 2 porcje warzyw na wywar (ok. 1 kg warzyw)
- 2 cebule w łupkach
- 4 liście laurowe
- 4 kulki ziela angielskiego
- 1 duży karp (wypatroszony)
- 300 g orzechów tartych (mielimy sami lub kupujemy gotowe)
- 300 g mąki pszennej
- 5 ząbków czosnku
- 3 jajka
- 2 łyżki papryki mielonej wędzonej (lub zwykłej, w zależności od upodobań)
- olej lub masło klarowane
- sól, pieprz
- dodatki
- kiełki rzodkiewki lub inne ulubione
- plasterki cytryny
- pieprz czerwony (całe ziarenka)
Sposób przygotowania
1. Karpia filetujemy, oczyszczamy go z łusek, odcinamy najcieńszą część płata i dzielimy go na 24 kawałki.
2. Solimy i pieprzymy karpia, obkładamy go plasterkami czosnku i odstawiamy w chłodne miejsce.
3. Gotujemy wywar warzywny w ok. 4 litrach wody: warzywa obieramy, myjemy, wrzucamy do garnka, dodajemy liście laurowe, ziele angielskie oraz całe 2 cebule wraz z łupkami. Gotujemy ok. 45 minut. Wywaru nie doprawiamy i nie solimy, gdyż koncentrat jest już odpowiednio doprawiony.
4. Wywar odcedzamy i dodajemy 4 butelki koncentratu grzybowej Krakus. Sprawdzamy smak i - według uznania - ewentualnie doprawiamy koncentratem z 5. butelki.
5. Z kawałków karpia ściągamy plasterki czosnku.
6. Przygotowujemy 3 głębokie talerze. Do pierwszego wsypujemy mąkę, do drugiego jajka i roztrzepujemy je, a do trzeciego tarte orzechy wymieszane z papryką.
7. Panierujemy kawałki ryby z obu stron, kolejno najpierw w mące, potem w jajku, a na koniec otaczamy w orzechach. Odkładamy na talerz i postępujemy tak samo z resztą karpia.
8. Rozgrzewamy na patelni tłuszcz i na średnim ogniu smażymy rybę najpierw skórą ku dołowi, a potem z drugiej strony, do uzyskania ładnego złotego koloru. Usmażone kawałki przekładamy do naczynia żaroodpornego lub na blaszkę i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 70°C, jeżeli nie podajemy dania od razu. To pozwoli utrzymać rybę ciepłą.
9. Serwujemy zupę w wazie, a rybę i dodatki osobno na talerzu lub podajemy gotowe danie. Na talerz wylewamy porcję zupy, układamy po dwa kawałki ryby, plasterek cytryny, plasterki lub paseczki ugotowanej marchewki z wywaru, kiełki, a całość posypujemy czerwonym pieprzem i delikatnie mieloną papryką.

Barszcz czerwony z pieczoną cieciorką
Składniki
- Koncentrat Barszczu Czerwonego np. Krakus - 1 butelka 300ml
- Ciecierzyca - 1 puszka
- sól, słodka papryka, wędzona papryka - po 1/4 łyżeczki (do przyprawienia ciecierzycy)
- oliwa - 1 łyżka
- 1,7 litra wody
Sposób przygotowania
Barszcz przygotować wg wskazówek na opakowaniu. Przyprawić odrobinę majerankiem Cieciorkę odcedzić i dokładnie osuszyć papierowym ręcznikiem, a następnie polać oliwą, wymieszać w przyprawach i przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Wstawić do nagrzanego piekarnika na 180 stopni i piec około 30 minut, w międzyczasie przemieszać 2-3 razy. Podawać z barszczem.