Smaki lata i jesieni zamknięte w słoiku

Późne lato i wczesna jesień to doskonały czas na przygotowanie zapasów na zimę. Aby w pochmurne i mroźne dni przywołać smak pysznych sezonowych warzyw i owoców, wystarczy pomyśleć o domowych przetworach!

Najpopularniejszymi domowymi przetworami są oczywiście uwielbiane w Polsce ogórki kwaszone, małosolne i konserwowe
Najpopularniejszymi domowymi przetworami są oczywiście uwielbiane w Polsce ogórki kwaszone, małosolne i konserwowe 123RF/PICSEL

Przygotowanie domowych przetworów jest dużo łatwiejsze, niż by się mogło wydawać. Wystarczy spełnić kilka zasad, aby przez całą zimę móc się cieszyć smakami lata i jesieni zamkniętymi w słoikach. Piklować można właściwie prawie każde warzywo i różne rodzaje grzybów - w tym celu należy kupić ładne, świeże i wysokiej jakości produkty. Nadgniłe należy wyrzucić przed obróbką.

Słoiki i nakrętki powinny być czyste i wyparzone wrzątkiem lub w zmywarce. Trzeba sprawdzić, czy nie są wyrobione, bo wtedy mogą się nie zawekować. Zalewa winna być gorąca (wręcz wrząca) i musi przykryć wszystkie składniki. Przed zakręceniem słoika należy ręcznikiem papierowym wytrzeć jego brzegi i zakrętkę - muszą być całkowicie suche.

Weki można pasteryzować na kilka sposobów. Najłatwiejszym jest odwrócenie gorących słoików do góry dnem, przykrycie ich grubym kocem i odczekanie do całkowitego ostygnięcia - najlepiej na ok. 12 godzin. Kolejną metodą jest wygotowanie - do dużego garnka należy włożyć słoiki tak, by nie dotykały siebie nawzajem ani naczynia, nalać tyle wody, aby były całkowicie nią przykryte, a następnie w zagotowanej wodzie gotować słoiki przez ok. 30 minut.

Można też skorzystać ze zmywarki - ustawić program na 70 - 75 stopni Celsjusza, słoiki ułożyć wieczkami do dołu na górnej półce i włączyć cykl myjący bez dodawania żadnych detergentów, a po jego zakończeniu przestudzone słoiki trzeba postawić wieczkami do góry. Ostatnią metodą jest pasteryzacja w piekarniku. Słoiki z przestudzonymi przetworami wstawia się do zimnego urządzenia i ustawia temperaturę na 130 stopni Celsjusza. Zostawia się je w nagrzanym piekarniku na 30 - 40 minut, następnie wyłącza grzanie i po ok. 30 minutach wyjmuje wystudzone weki i ustawia słoiki wieczkami do góry.

Najpopularniejszymi domowymi przetworami są oczywiście uwielbiane w Polsce ogórki kwaszone, małosolne i konserwowe!

Ogórki małosolne

Sposób przygotowania

Umyte ogórki umieścić ciasno w słoikach o pojemości 1 l. Dodać gałązki kopru. Do każdego słoika wsypać po 2 łyżki stołowe mieszanki do ogórków kwaszonych i małosolnych.

Ogórki zalać przestudzoną, letnią solanką, przygotowaną z soli rozpuszczonej w wodzie (1 łyżka soli na 1 litr wody). Słoiki przykryć ściereczką i odstawić na 2 dni w chłodne, zacienione miejsce.

Ogórki konserwowe
Ogórki konserwowe123RF/PICSEL

Ogórki konserwowe

Sposób przygotowania

Umyte ogórki ułożyć w słoikach o pojemności 1 l. Do każdego słoika wsypać po 2 łyżki stołowe mieszanki do ogórków konserwowych. Przygotować zalewę (wodę połączyć z octem, solą i cukrem, następnie zagotować). Ogórki zalać zalewą i zakręcić słoiki. Słoiki pasteryzować.

Ogórki w zalewie musztardowej

Sposób przygotowania

Umyte ogórki pokrojone w ósemki, na plasterki lub zostawione w całości włożyć do słoików o pojemności 1 l. Do każdego słoika wsypać po 2 łyżki stołowe Mieszanki do ogórków konserwowych.  Przygotować zalewę, mieszając wodę, ocet, cukier, sól i musztardę. Ogórki zalać zalewą i zakręcić słoiki. Słoiki pasteryzować.

Wiele osób nie wyobraża sobie domowej spiżarni bez ogórków. Warto jednak eksperymentować z przetworami i próbować różnych warzyw i owoców, które zamknięte w słoikach na długo zachowają wyjątkowy smak oraz właściwości odżywcze. Wdzięcznymi produktami do przetwórstwa są m.in. dynia, marchewka, cukinia, kukurydza baby, czosnek, papryka, gruszki, śliwki i oczywiście grzyby. Zapasy przygotowane według wskazówek Appetity to sposób na zachowanie smaków lata i jesieni na pochmurne i mroźne zimowe dni. Korzystając z rad i przypraw marki, marynowane patisony, dynie czy grzybki, zachwycą smakiem każdego miłośnika weków.

Marynowane patisony
Marynowane patisony123RF/PICSEL

Marynowane patisony

Sposób przygotowania

Wszystkie składniki zalewy umieścić w garnku i gotować ok. 10 minut. Patisony umyć, pokroić na mniejsze części i przełożyć do słoików. Zalać patisony gorącą zalewą, dodać czosnek. Słoiki zakręcić, trzymać je do góry dnem, dopóki płyn całkowicie nie ostygnie. Przechowywać w ciemnym miejscu.

Dynia marynowana
Dynia marynowana123RF/PICSEL

Marynowana dynia z korzennymi przyprawami

Sposób przygotowania

Dynię obrać, pokroić, usunąć pestki i przełożyć do garnka. Zalać odrobiną wody i gotować przez 2-3 minuty, odcedzić, przełożyć do słoików. Wszystkie składniki zalewy umieścić w garnku i zagotować. Dynię zalać gorącą zalewą. Słoiki zakręcić, odwrócić do góry dnem, pozostawić do wystudzenia.

Grzyby marynowane
Grzyby marynowane123RF/PICSEL

Marynowane grzybki

Grzyby dokładnie umyć, pokroić, cebulę posiekać. Rozgrzać odrobinę oleju na patelni, smażyć grzyby i cebulę ok. 5-7 minut, przełożyć do wyparzonych słoików. Wszystkie składniki zalewy umieścić w garnku, zagotować i jeszcze gorącą wodę przelać do słoików. Słoiki zakręcić, obrócić do góry nogami i zostawić do wystudzenia.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas