Fascynujący świat biżuterii
Trudno znaleźć osobę, która nie nosi żadnej biżuterii. Nawet jeśli nie jest miłośnikiem noszenia jubilerskich wyrobów, zazwyczaj ma na sobie choćby obrączkę, łańcuszek z wisiorkiem, dyskretne kolczyki lub zegarek z bransoletą. Biżuterię nosimy w zasadzie od zawsze.
Szlachetna klasyka
Dla miłośników klasycznego szyku i elegancji nie ma lepszego uzupełnienia stroju niż biżuteria najwyższej jakości wykonana z tradycyjnych kruszców: złota, srebra czy platyny. Dla wielu są one oznaką dobrego smaku, dobrze pojętego snobizmu, czasem świadectwem zamożności właściciela. Często takie klejnoty są przekazywane z pokolenia na pokolenie lub robione na specjalne zamówienie u mistrzów jubilerskiego rękodzieła. Nierzadko takie arcydzieła osiągają zawrotne ceny.
W szlachetny kruszec oprawiane są bowiem równie szlachetne klejnoty: brylanty, szafiry, szmaragdy, rubiny czy tanzanity. Niesłabnącą popularnością cieszą się również perły. Nie są dziś kojarzone wyłącznie z długimi sznurami nanizanych jeden przy drugim klejnotów. Perły oprawia się w szlachetne kruszce, nadając im nowoczesną formę, łączy się je z dużym powodzeniem w kompozycje z kamieniami szlachetnymi. Klasyka bowiem wcale nie musi być nudna.
Tradycyjnym kruszcom i kamieniom jubilerscy mistrzowie nadają nierzadko nowoczesne, wyrafinowane, niebanalne formy. Jubilerzy bezustannie poszukują nowych technik i możliwości obróbki kruszcu i kamieni, by stale zaskakiwać kolejne pokolenia wymagających klientów. Od jakiegoś czasu popularną formą spotykaną w wielu salonach jubilerskich są tzw. charmsy - niewielkich rozmiarów zawieszki w rozmaitych kształtach i kolorach, które doczepia się do łańcuszków i bransolet. Można w ten sposób stworzyć własną niepowtarzalną kompozycję. Niezwykłym zainteresowaniem od kilku sezonów cieszą się także wszelkiego rodzaju ozdoby z kryształami Swarovskiego.
W przyjaźni z naturą
Wielu artystów tworzących biżuterię poszukuje inspiracji w świecie przyrody. Szukają nie tylko nowatorskich pomysłów, ale również pełnymi garściami czerpią z materiałów, które ofiaruje nam Matka Natura. Coraz częściej i pewniej w świat biżuterii wkraczają takie surowce, jak drewno, nasiona roślin, muszle czy naturalne korale.
Do łask wraca bursztyn - w odświeżonym wydaniu, w nowoczesnej oprawie, łączony z innymi materiałami. Autorzy biżuterii chętnie sięgają też po ceramikę i szkło - materiały, które w procesie tworzenia pozwalają osiągnąć niepowtarzalne formy i faktury. Hitem są także korale z zatopionych w żywicy fragmentów sznurka, skorupek jaj, nasion czy kawałków tkanin. Taka biżuteria z pewnością przypadnie do gustu fanom stylu "eko". Świetnie sprawdza się jako uzupełnienie strojów w stylistyce safari - jest idealnym dopełnieniem naturalnych tkanin w kolorach ziemi. To trend, który znów cieszy się naszymi względami.
Potrzeba tak niewiele...
Autorzy biżuterii potrafią wykorzystać niemal każdy materiał, by zaskoczyć odbiorców i odkryć nowe obszary sztuki tworzenia dekoracyjnych drobiazgów. Potrafią wręcz stworzyć "coś z niczego". Czasem wystarczy zwykły sznurek, żyłka, rzemień, drut, wstążka albo kawałek filcu. Z najprostszych materiałów wprawna ręka artysty potrafi wyczarować niecodzienne ozdoby. Misterne przeploty czy niespotykane wiązania dopełniają kompozycje z tradycyjnych materiałów. Dzięki temu powstają niezwykłe, niepowtarzalne dzieła o wyjątkowych fakturach i kształtach.
Dla ceniących indywidualizm i pragnących wyrazić siebie istnieje jeszcze jedna możliwość: samodzielne tworzenie biżuterii. Dziś na rynku można znaleźć wiele materiałów przeznaczonych do produkcji biżuteryjnych drobiazgów: od półproduktów, zawieszek, wszelkiego typu koralików i kryształów, aż po specjalistyczne narzędzia oraz podręczniki z poradami dla początkujących. Trzeba jednak pamiętać, że jest to zadanie wymagające cierpliwości i sporej ilości wolnego czasu. Może zatem warto rozejrzeć się i z bogatej oferty gotowych produktów wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Wśród niezliczonych propozycji znaleźć można bowiem prawdziwe biżuteryjne arcydzieła.
W różnorodności siła
W bogactwie form, które możemy znaleźć obecnie na rynku, każdy z pewnością znajdzie biżuterię odpowiednią dla siebie: niezależnie, czy jest miłośnikiem klasycznych kruszców, wzorów i kamieni, czy droższy jest mu styl etniczny, bliski naturze, czy też nowoczesny, surowy, industrialny design. Najważniejsze, by dobrze się czuć w tym, co się nosi, by zewnętrzne ozdoby harmonizowały z wnętrzem właściciela.Wybierając biżuterię, warto poświęcić jej tyle samo uwagi, ile poświęcamy innym elementom garderoby. Dobrze dobrana biżuteria może stać się ukoronowaniem kreacji, jej najważniejszym akcentem i elementem, który na pewno nie umknie uwadze otoczenia.
Katarzyna Grin