Kultowa torebka Diora w nowej odsłonie

W limitowanej serii, Dior zaprosił 11 artystek, aby na nowo odkryć swoją ikoniczną torbę Lady Dior. Koreanka Lee Bul stworzyła uderzającą interpretację inspirowaną surową naturą.

W limitowanej serii, Dior zaprosił 11 artystek, aby na nowo odkryć swoją ikoniczną torbę Lady Dior
W limitowanej serii, Dior zaprosił 11 artystek, aby na nowo odkryć swoją ikoniczną torbę Lady DiorEast News

25 września 1995 r. Bernadette Chirac ofiarowała księżnej Dianie torebkę Dior z okazji jej wizyty na wystawie w Cezanne'a w Grand Palais w Paryżu. Prosta linia, "duch couture" uwiodły księżną, a sama torebka powstała później we wszystkich wariantach kształtów i kolorów. Rok później, w roku jej rozwodu z księciem Karolem, ta ulubiona torba Diany została oficjalnie przemianowana na Lady Dior, właśnie na jej cześć.

Przez trzy ostatnie lata ten model został ponownie redefiniowany przez współczesnych artystów z całego świata w ramach projektu Lady Dior Art. W tej nowej edycji, powstała zasadnicza zmiana: z woli dyrektorki artystycznej Diora, Marii Grazii Chiuri, tylko kobiety artystki dostały carte blanche na przeprojektowanie Lady Dior. Wśród jedenastu zaproszonych do projektu w tym roku, Lee Bul, urodzona w 1964 r. w Korei Południowej, zachwyciła swym wyobrażeniem kultowej torebki.

Dla francuskiego domu artystka dokonała powrotu do źródeł. Projekt był inspirowany kompozycjami z mchu i skały, łącząc nieoczekiwane elementy: wytłaczane perełki, haftowane jedwabie, metal, a nawet prawdziwy kamień ozdobiony i stare złoto... Wszystko służyło ekologicznej interpretacji pierwotnego projektu.

Koreańska artystka poprzez swoje prace - rzeźby, obrazy, przedstawienia - eksploruje wszystkie media z tą samą radykalnością. Na przykład w 1997 roku przedstawiono w MoMA w Nowym Jorku jej dzieło "Majestic splendor", instalację składającą się z rozkładających się ryb ozdobionych wspaniałymi klejnotami, które szybko zostały odinstalowane z powodu... zapachu. W jej interpretacji Lady Dior to przejście od wysokiej mody do niemal pierwotnej natury. "Artystka tworzy nowy rozdział Art Brut" - pisze marieclaire.fr. (PAP Life)

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas