Kultowa torebka Diora w nowej odsłonie
W limitowanej serii, Dior zaprosił 11 artystek, aby na nowo odkryć swoją ikoniczną torbę Lady Dior. Koreanka Lee Bul stworzyła uderzającą interpretację inspirowaną surową naturą.
25 września 1995 r. Bernadette Chirac ofiarowała księżnej Dianie torebkę Dior z okazji jej wizyty na wystawie w Cezanne'a w Grand Palais w Paryżu. Prosta linia, "duch couture" uwiodły księżną, a sama torebka powstała później we wszystkich wariantach kształtów i kolorów. Rok później, w roku jej rozwodu z księciem Karolem, ta ulubiona torba Diany została oficjalnie przemianowana na Lady Dior, właśnie na jej cześć.
Przez trzy ostatnie lata ten model został ponownie redefiniowany przez współczesnych artystów z całego świata w ramach projektu Lady Dior Art. W tej nowej edycji, powstała zasadnicza zmiana: z woli dyrektorki artystycznej Diora, Marii Grazii Chiuri, tylko kobiety artystki dostały carte blanche na przeprojektowanie Lady Dior. Wśród jedenastu zaproszonych do projektu w tym roku, Lee Bul, urodzona w 1964 r. w Korei Południowej, zachwyciła swym wyobrażeniem kultowej torebki.
Dla francuskiego domu artystka dokonała powrotu do źródeł. Projekt był inspirowany kompozycjami z mchu i skały, łącząc nieoczekiwane elementy: wytłaczane perełki, haftowane jedwabie, metal, a nawet prawdziwy kamień ozdobiony i stare złoto... Wszystko służyło ekologicznej interpretacji pierwotnego projektu.
Koreańska artystka poprzez swoje prace - rzeźby, obrazy, przedstawienia - eksploruje wszystkie media z tą samą radykalnością. Na przykład w 1997 roku przedstawiono w MoMA w Nowym Jorku jej dzieło "Majestic splendor", instalację składającą się z rozkładających się ryb ozdobionych wspaniałymi klejnotami, które szybko zostały odinstalowane z powodu... zapachu. W jej interpretacji Lady Dior to przejście od wysokiej mody do niemal pierwotnej natury. "Artystka tworzy nowy rozdział Art Brut" - pisze marieclaire.fr. (PAP Life)