Reklama

Reklama

Mała dama na wakacjach, czyli pakowanie z córką

Każda mama, która ma córeczkę dobrze wie, że pakowanie na wakacje to niezwykle ciężki orzech do zgryzienia. Nie warto jednak dzieciom nie pozwalać mieć własnego zdania. One też jadą na urlop i chcą zabrać niektóre rzeczy. Wykorzystajmy ten moment na naukę córki efektywnego pakowania, żeby w przyszłości jej bagaż to nie były wyłącznie sukienki dla dziewczynek i spinki.

Daj jej zdecydować

Najważniejszą zasadą jest pokazanie dzieciom, że mają wpływ na swoje życie i mogą decydować w pewnych granicach. Będą się wtedy czuły docenione. Poprośmy córkę, aby przygotowała rzeczy na wakacje, które chce wziąć. Oczywiście na początku możemy liczyć się z tym, że córka będzie pragnęła zabrać wszystkie sukienki dla dziewczynek, pięć tysięcy spinek, dwadzieścia osiem pluszaków itd. Jednak to nic złego. W ten sposób dziecko pokazuje, jak wiele rzeczy, związanych z domem jest dla nich ważne. Czuje się wśród tych rzeczy bezpiecznie, więc chce je zabrać ze sobą. Tutaj zaczyna się nasza rola jako nauczyciela.

Reklama

Pomóż dokonać selekcji w mądry sposób.

a. Nie krytykuj

Przede wszystkim musisz powstrzymać się od krytykowania i wyśmiewania przygotowanego bagażu. To dla niego ważne wydarzenie i zrobił to, co w taki sposób, w jaki najlepiej umiał. Poza tym sama poprosiłaś o przygotowanie przez dziecko tego, co chce wziąć, więc bądź konsekwentna i nie rań jego uczuć.

b. Nie denerwuj się

Gdy zobaczysz pół mieszkania do spakowania, całą garderobę, a z pewnością wszystkie sukienki dla dziewczynek, jakie córka posiada, domek dla lalek itd. Córka nabierze wprawy i wszystko zrozumie, ale spokojnie jej wytłumacz, dlaczego rzeczy je zbyt wiele.

c. Tłumacz i dawaj przykłady

Aby córka zrozumiała, dlaczego zabranie tysiąca dwustu spinek nie ma sensu najlepsze są przykłady. Tłumacz jej, że macie ograniczone miejsce i trzeba dokonywać wyborów, że nie będzie mogła kupić nowych spineczek, które może zobaczy podczas wakacji i zechce je mieć jako pamiątkę itd. Wbrew pozorom mocne i jasne komunikaty najlepiej trafiają do dzieci. Pokaż jej także, co warto wziąć, gdzie jedziecie, co wam będzie potrzebne. Niech uczy się od ciebie.d. Poproś o pomoc w pakowaniu

Na koniec, gdy już na spokojnie dokonacie selekcji zaproponuj pomoc w pakowaniu. Dla córki będzie to wielkie wydarzenie i poczuje się dojrzale, że może mieć swój aktywny udział w pakowaniu rodziny na wakacje.

e. Wybierzcie strój na podróż i w drogę!

Podczas pakowanie wybierzcie sobie ubranie na podróż. Jeżeli kocha sukienki dla dziewczynek, pozwól jej założyć  tę, którą wybierze i cieszcie się nadchodzącym urlopem!


materiał zewnętrzny
Dowiedz się więcej na temat: moda dziecięca

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje