Baby Shower kontra pępkowe

Amerykańskie Baby Shower Party, czyli przyjęcie przed narodzinami dziecka, wypiera tradycyjne "pępkowe".

Dzień Dobry

Jedną z nich jest Agata, mama 3-tygodniowej Poli, która kilka lat spędziła w Nowym Jorku. - Koleżanki często zapraszały mnie na Baby Shower Party. Spodobał mi się ten zwyczaj, bo na polskim pępkowym oblewa się narodziny dziecka bez udziału świeżo upieczonej mamy - tłumaczy.

Dlatego postanowiła urzadzić je w Polsce, gdy sama spodziewała się dziecka. Rozesłała fantazyjne zaproszenia, zamówiła catering, przygotowała zabawy i zaprosiła swoje przyjaciółki. - Była superzabawa, rady, dużo śmiechu i oglądanie maleńkich ubranek i zabawek - opowiada z przejęciem. - Urządzanie takiej imprezy ma sens, gdy mama ma jeszcze na to czas, po urodzeniu dziecka absorbuje ja maleństwo - twierdzi.

Nie chcą zapeszać

Anglosaską tradycję przeszczepiły na polski grunt także niektóre polskie gwiazdy. Baby Shower Party urządzały Bogna Sworowska i Katarzyna Figura. Ale zdaniem Bogdana Jaworskiego, właściciela sklepu "Małe Dziecko", ten zwyczaj kłóci się ze znanym polskim przesądem. - Wielu rodziców woli nie zapeszać. Wybierają potrzebne ubranka i urządzenia, ale odbierają je dopiero po urodzeniu malucha - mówi.

Podobnie myśli Agnieszka Warchulska, aktorka, która niebawem zostanie mamą. - Na razie nie świętuję i nie mam ani jednego ubranka. Jest we mnie podświadomy lęk, że wszystko może się zdarzyć - mówi Warchulska.

Polska praktyka

Agnieszka Kręglicka, znana restauratorka, świętowała narodziny swego dziecka po polsku nawet z amerykańskimi znajomymi. - Wolę naszą starą tradycję pępkowego - mówi. Choć i polskie świętowanie różni się w zależności od regionu, gdzie się odbywa. Na południu kraju praktykuje się pępkowe z udziałem noworodka ubranego w kaftan z kieszonką na brzuszku. Właśnie do niej goście wkładają dyskretnie pieniądze, oglądając po raz pierwszy nowego członka rodziny.

Z kolei na Mazowszu pępkowe organizuje sam świeżo upieczony tata. Suto podlewana alkoholem impreza powinna odbyć się wkrótce po otrzymaniu informacji o narodzinach, najlepiej tego samego dnia. Często odbywa się wyłącznie w męskim gronie, choć nie jest to reguła.

Tradycja made in USA

Dla Amerykanek Baby Shower Party to ważna tradycja, impreza poprzedzona stresującymi przygotowaniami. W internecie są specjalne strony poświęcone wyłącznie jej organizacji. Jest tam wszystko - wzory zaproszeń, propozycje gier i zabaw jak Baby Bingo, organizacja poczęstunku i dekoracji. "Nieważne czy dziecko jest pierwsze, czy dziesiąte, pojawi się za trzy miesiące albo w trakcie przyjęcia. To świętowanie cudu narodzin i wspaniała tradycja" - informuje jedna ze stron poświęconych wydarzeniu.

Joanna Rokicka

Tekst pochodzi z gazety

Dzień Dobry
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas