Reklama

Reklama

"Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście"

Wielkimi krokami zbliżają się imieniny Andrzeja, a wraz z nimi niezwykły wieczór pełen magii i wróżb. Jest to także ostatnia okazja na huczną zabawę przed rozpoczynającym się w grudniu Adwentem. Andrzejki znane wcześniej również jako „Jędrzejki” lub „Jędrzejówki” odbywają się w nocy z 29 na 30 listopada i coraz częściej obchodzone są nie tylko przez „panny na wydaniu”, ale i wszystkich, którzy szukają w swoim życiu szczypty magii i tajemnicy.

Wróżby andrzejkowe od wielu lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem w całej Europie. Święty Andrzej jest patronem miłości i zamążpójścia, więc tradycyjnie w noc andrzejkową wróżyły sobie niezamężne kobiety, które miały nadzieję dowiedzieć, co czeka je w miłości.  Męskim odpowiednikiem andrzejek były zaś katarzynki. Obecnie formuła andrzejkowego święta nieco się zmieniła.  Jest to przede wszystkim dobry pretekst, aby przy okazji dobrej zabawy, być może poznać swoją miłosną przyszłość.

Reklama

W ten jedyny w swoim rodzaju wieczór możemy dowiedzieć się między innymi jakie imię nosił będzie nasz wybranek, kiedy go poznamy i jakimi cechami charakteru będzie się odznaczał.

Której but na progu stanie - pierwsza panna na wydanie

Pomysłów na andrzejkowe  wróżby jest całe mnóstwo. Zarówno organizatorzy imprez jaki i sami ich uczestnicy prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych przepowiedni. Większość z nas jest jednak przywiązana do sprawdzonych wcześniej sposobów zapewniających szczęście i miłość po wsze czasy. Kiedyś do wróżb traktujących o relacjach damsko - męskich przywiązywano niezwykle dużą wagę. Najczęściej wykonywano je w samotności, ponieważ wierzono, że tylko tak odprawione mają szansę się spełnić.

Współcześnie wróżenie nie jest już tak konserwatywne i jego tematyka z lekka się poszerzyła. Wróżby dotyczą bowiem nie tylko miłości, ale i innych interesujących nas tematów, czyli pracy, finansów czy jakości przyszłego życia i nadal pozostają znakomitą zabawą dla wróżących.

Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze

Zanim na andrzejkowej zabawie na dobre rozpocznie się wróżenie, większość z jej uczestników mówi o nim z przymrużeniem oka, lecz kiedy gasną światła i w blasku świec zaczyna pojawia się wosk, atmosfera zmienia się nie do poznania i nikt już nie mówi, że to głupstwa. Wtedy na zabawie pojawia się magia.

Do wróżb które wybieramy najczęściej należą:

- lanie wosku -  dotyczy miłości i szczęścia w nadchodzącym roku. Należy pamiętać, że wosk musi pochodzić z nieużywanych wcześniej świec. Wosk przelewamy przez dziurkę od klucza będącego symbolem płodności i tajemnicy. Kształt, w który ułoży się wosk to nasza wróżba. Przy odrobinie wyobraźni można z niej wyczytać nie tylko szczegóły wyglądu naszego przyszłego partnera, ale również to jaki będzie wykonywał zawód czy też skąd pochodzi.

- przestawianie butów -
ta akurat wróżba dotyczy jedynie niezamężnych dziewcząt. Uczestniczki zabawy ustawiają swoje buty od ściany do progu drzwi. Buty ustawia się jeden za drugim tak, aby pięta jednego przylegała do przodu drugiego. Szczęściara, której but pierwszy dotknie progu jako pierwszy również jako pierwsza wyjdzie za mąż

- karteczki z życzeniami -
na kartkach zapisujemy nasze marzenia, a następnie zwinięte wrzucamy do szklanej misy. Znajdujące się tam karteczki zalewamy powoli zimną wodą. Te z nich, które wypłyną na powierzchnię będą oznaczały, że marzenie w najbliższym czasie się spełni. Te zaś, które zostaną na dnie niestety nie doczekają się realizacji

- łódeczki na wodzie -
łódeczki wykonujemy z dowolnych materiałów mogą być z papieru lub na przykład łupinek orzecha. Każdy z uczestników zabawy ma tylko jedną łódeczkę podpisaną swoim imieniem. Łódki puszczamy na wodzie w wannie lub misie z wodą, te z nich, które najszybciej się spotkają w przyszłości mogą zostać parą! Aby zachować odrobinę andrzejkowej magii można nad wodą wypowiedzieć zaklęcie "Wodo, wodo ty wiesz wszystko, powiedz czy mój miły blisko", a woda odkryje przed nami swoje tajemnice.

- obierki jabłka -
dzięki wróżbie z jabłkiem, możemy poznać pierwszą literę imienia naszego przyszłego ukochanego lub ukochanej. Należy uważnie obrać jabłko, tak aby obierka była jak najdłuższa. Obierkę należy rzucić za siebie przez lewe ramię, a litera jaką utworzy  na podłodze pomoże nam odgadnąć imię drugiej połówki.

We wróżby można wierzyć bardziej lub mniej, jedno jest jednak pewne - andrzejkowa noc ma w sobie coś z baśni. Jest przepełniona niebezpieczną tajemnicą przyszłości, ale jednocześnie ciepłem palonych na zabawach andrzejkowych świec. Unosząca się w powietrzu woń stearyny miesza się z zapachami obieranych jabłek i nawet ci twardo stąpający po ziemi, powinni dać się porwać unoszącej się w powietrzu magii. Szansa na poznanie przyszłości nie zdarza się często.

Dominika Dziubińska

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy