6 miejsc w Małopolsce, które warto zobaczyć. Lawendowy ogród jest jak z bajki
Wszyscy znają Kraków, Zakopane czy Wieliczkę. Ale Małopolska ma znacznie więcej do zaoferowania – i to często tuż pod nosem. Jeśli masz wolny dzień, weekend bez planu albo po prostu potrzebujesz oddechu – mam dla ciebie kilka miejscówek, które zachwycają widokami, spokojem i tym, że... wciąż nie są zatłoczone.

Spis treści:
Leśne Molo w Starym Sączu
Leśne Molo to ponad 200-metrowa kładka prowadząca przez teren podmokły, wznosząca się lekko nad ziemią - i choć nie jest bardzo wysoka, daje wrażenie spaceru "ponad lasem". Widok z platformy na końcu trasy jest oryginalny i jedyny w swoim rodzaju. W tle góry, cisza, odgłosy ptaków i miękkie światło przebijające się przez drzewa.
Ogród Lawendowy w Ostrowie
Ogród Lawendowy w Ostrowie wygląda jak mała Prowansja. W sezonie (czyli mniej więcej od czerwca do lipca) fioletowe pole kwitnie, pachnie i wabi pszczoły, motyle oraz ludzi z aparatami. Ale nawet bez lawendy to miejsce ma swój urok. Jest cicho, zielono i spokojnie. Można kupić naturalne kosmetyki, wypić lemoniadę, zrobić zdjęcie, posiedzieć.
"Ślimak" w Woli Kroguleckiej
Oficjalnie to platforma widokowa. Nieoficjalnie - jedno z najbardziej relaksujących miejsc w okolicy. Stoi sobie na wzgórzu i wyglądem przypomina ślimaka. Ale to, co naprawdę robi wrażenie, to widok. Dolina Popradu, zielone pagórki, góry w oddali. Cisza, bez opłat i (jeszcze) bez kolejek. Beskid Sądecki słynie z wielu pięknych miejsc, dlatego jeśli już tam jesteś, to oprócz tarasu widokowego warto odwiedzić inne ciekawe atrakcje.
Ogrody Sensoryczne w Muszynie
Ogród Zmysłów w Muszynie zwany również ogrodem Sensorycznym, podzielony jest na kilka stref: smakową, dotykową, zapachową, słuchową, wzrokową oraz dźwiękową. Wyjątkowe miejsce, które pozwala nie tylko odpocząć na łonie natury, ale również oddziałuje na zmysły odwiedzających. Znajdziesz w nim alejki pachnących roślin, zakątki do odpoczynku, punkty widokowe. Idealne miejsce na spacer z rodziną, dla małych i dużych. Można chodzić boso po trawie, usiąść na leżaku i po prostu odpoczywać.

Zamek w Rytrze
Zamek w Rytrze, a właściwie we wsi Sucha Struga, został wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku. To pozostałości po dawnych czasach - ruiny zamku w Rytrze stoją na wzgórzu nad rzeką Poprad i przy dobrej pogodzie widoki są naprawdę konkretne. Samo dojście zajmuje może kilkanaście minut - akurat tyle, żeby się rozgrzać. Na górze? Cisza, przestrzeń, trochę historii, legend i dużo świeżego powietrza.

Białowodzka Góra
Białowodzka Góra to jeden z lepszych punktów widokowych w okolicach Nowego Sącza, ale wciąż mało kto tam dociera. A szkoda - bo przy dobrej pogodzie widać stąd nawet Tatry. Na szczycie są ławki, dużo przestrzeni i widok, który zachwyca. Idealny pomysł na krótki i niewymagający spacer. Jeśli jednak będziesz miał siłę i ochotę na większą wyprawę, to jest także świetna opcja dłuższej wędrówki z Marcinkowic do Tęgoborzy.
