Błędy, które sprawiają, że skrzydłokwiat nie kwitnie

Skrzydłokwiat jest jednym z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Swoje powszechne uznanie zawdzięcza pięknym kwiatom, które wyrastają pomiędzy długimi i intensywnie zielonymi liśćmi. Choć nie sprawia wielu problemów w uprawie, po intensywnym kwitnięciu na wiele miesięcy traci na atrakcyjności. Starania, aby znów pojawiały się nowe kwiaty, kończą się niepowodzeniem i roślina ląduje w koszu na śmieci. Na szczęście można to zmienić. Wystarczy otoczyć roślinę większą troską, aby poprawić jej kondycję i cieszyć się pięknymi kwiatami. Jakie błędy sprawiają, że roślina marnieje? Jakie zabiegi należy wykonać, by był zdrowy?

Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat ©123RF/PICSEL
Pielęgnowanie skrzydłokwiatów w domuInteria DIY

Skrzydłokwiat. Co trzeba o nim wiedzieć?

Kwiaty skrzydłokwiata
©123RF/PICSEL

Skrzydłokwiat, zwany inaczej skrzydłolistem, jest rośliną z rodziny obrazkowatych. W domowej uprawie sprawdza się kilka odmian, które mogą różnić się wysokością, wielkością liści oraz kształtem atrakcyjnych kwiatów. Skrzydłokwiat, oprócz funkcji dekoracyjnej, pełni również rolę naturalnego filtra. Neutralizuje znajdujące się w powietrzu toksyny (m.in. benzen, ksyleny trichloroeten czy aldehydy), a także osłabia zarodki pleśni, co jest przydatne w przypadku alergików i astmatyków.

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Jeśli skrzydłokwiat przekwitnie, potrzebuje kilku miesięcy regeneracji, aby ponownie pojawiły się na nim kwiatostany. Nim to nastąpi, warto odstawić doniczkę z rośliną w chłodniejsze miejsce oraz ograniczyć podlewanie, a także zaprzestać nawożenia. Po kilku tygodniach można roślinę ustawić na swoim miejscu, aby została pobudzona do regeneracji. Jeśli po upływie tego czasu, nie pojawiają się kolejne kwiaty, to znaczy, że został popełniony jakiś błąd, które w przyszłości mogą skutkować zamieraniem rośliny.

Nieodpowiednie miejsce

Sok z cytryny
©123RF/PICSEL

Na forach internetowych można przeczytać, że skrzydłokwiat powinien stać w miejscu zacienionym. Ta krótka informacja jest różnie interpretowana, dlatego laicy często ustawiają go tam, gdzie promieni słonecznych jest zdecydowanie za mało. Aby wypuścił po raz kolejny swoje piękne kwiaty, skrzydłokwiat musi stać tam, gdzie słońce nie jest zbyt intensywne w ciągu dnia, inaczej na jego liściach pojawią się poparzenia. Doniczkę można ustawić na parapecie, ale wyłącznie od strony północnej lub wschodniej. Jeśli w domu trudno o takie miejsce, może stać w pobliżu ekspozycji południowej, jednak w odległości nie krótszej niż metr od okna. Dobrym pomysłem jest zawieszenie firanek lub żaluzji, które delikatnie rozproszą światło.

Nawożenie

Rośliny doniczkowe, szczególne te, które kwitną, muszą być regularnie zasilane nawozami. Ich stosowanie powinno być uzależnione od informacji zawartej przez producenta, jednak przyjmuje się, by korzystać z nich minimum raz w miesiącu. Problemem dla skrzydłokwiata może być odpowiedni dobór preparatu. Po zastosowaniu specyfiku z dodatkiem azotu, jego liście będą intensywnie zielone i jędrne. Niestety, to za mało, aby wytworzyć kwiaty, dlatego najlepiej stosować te przeznaczone do roślin kwitnących. Raz na dwa miesiące można również zasilać skrzydłokwiata odrobiną soku z cytryny (kilka kropel na butelkę wody) lub kwaskiem cytrynowym (pół łyżeczki należy rozpuścić w litrze wody).

Za mało wilgoci

Zwiędnięty skrzydłokwiat
©123RF/PICSEL

Skrzydłokwiat jest rośliną, która w naturalnych warunkach występuje w lasach tropikalnych. Dlatego należy zapewnić mu odpowiednio dużą dawkę wilgotności. Jak to zrobić? Wystarczy codziennie zraszać jego liście odstaną (minimum przez całą noc) wodą. Choć duża ilość wilgoci pobudza skrzydłokwiaty do wypuszczania nowych kwiatów, to jej nadmiar w doniczce może spowodować gnicie korzeni oraz rozwój chorób grzybiczych. Aby im zapobiec, wystarczy stworzyć warstwę drenażową na dnie wraz z dziurami odpływowymi w doniczce.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas