Bukszpan: Najpopularniejsza ozdoba na Wielkanoc

Bukszpan jest nieodłącznym elementem dekoracji na Wielkanoc. Ozdabiamy nim świąteczne koszyki i stoły, a jego soczysta zieleń cieszy oko zarówno w ogrodach czy balkonowych donicach, jak i wazonach we wnętrzach mieszkań.

Bukszpan ma nieco monotonny wygląd, jednak w dekoracyjnych kompozycjach prezentuje się zjawiskowo
Bukszpan ma nieco monotonny wygląd, jednak w dekoracyjnych kompozycjach prezentuje się zjawiskowo123RF/PICSEL

Co warto wiedzieć o najpopularniejszej wielkanocnej roślinie?

1. Bukszpan "wiecznozielony" to jedna z najbardziej długowiecznych roślin świata. Mówi się, że w dobrych warunkach klimatycznych ma szansę przetrwać nawet kilkaset lat!

2. Co za tym idzie, bukszpan jest symbolem idealnie wpisującym się w  atmosferę świąt Wielkiej Nocy. To roślina symbolizująca długowieczność, nieśmiertelność, trwałość życia.

3. Bukszpan warto posadzić we własnym ogrodzie. Jest rośliną bardzo podatną na przycinanie, możemy tworzyć z niej zjawiskowe, naturalne rzeźby. Gdy tylko urośnie do odpowiedniej wysokości (w naszych warunkach rzadko przekracza granicę dwóch metrów), warto popuścić wodze fantazji i wyczarować z krzewów finezyjne kształty.

4. Choć świąteczne wieńce zdobiące drzwi i ściany domów kojarzą nam się głównie z Bożym Narodzeniem, warto przy okazji Wielkanocy wykorzystać ten popularny pomysł i stworzyć kompozycję na bazie bukszpanu. Jeśli do wieńca dodamy kolorowe mini-pisanki i eleganckie wstążki, otrzymamy pełną uroku wielkanocną ozdobę.

Wiązanki, wieńce, koszyczki - bukszpan możemy wykorzystać w każdej dekoracji
Wiązanki, wieńce, koszyczki - bukszpan możemy wykorzystać w każdej dekoracji123RF/PICSEL

5. Bukszpan jest rośliną trującą - w liściach oraz w owocach znajdują się toksyczne alkaloidy. Typowymi objawami zatrucia są biegunka, dreszcze, drgawki, wymioty. Bukszpanem można zatruć się wyłącznie przez połknięcie fragmentów rośliny, dlatego należy pilnie obserwować w szczególności małe dzieci, które są najbardziej nieświadome zagrożenia.

6. Medycyna ludowa korzystała również ze zdrowotnych właściwości bukszpanu (pod żadnym pozorem nie należy stosować go w warunkach domowych!). Jakie schorzenia łagodził wywar z rośliny (głównie kory i liści)? Między innymi reumatyzm, przeziębienia lub choroby skórne, w tym łysienie.

7. Uprawa bukszpanu jest całkiem prosta. Roślina ta nie wymaga specyficznego podłoża, może się jednak okazać, że będzie wymagała dodatkowego nawadniania, zwłaszcza w okresach suszy lub podczas upalnych dni. Bukszpan podcinamy przynajmniej dwa razy w roku - wczesną wiosną i w połowie lata (jednak nie później niż do końca sierpnia).

***Zobacz także***

Co Polacy kochają w Wielkanocy?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas