Chodniki dywanowe do przedpokoju - praktyczne i eleganckie

Przedpokój to najczęściej pierwsze pomieszczenie zaraz po wejściu do domu. Tutaj zostawiamy odzież wierzchnią i obuwie, a także witamy gości. Odgrywa zatem znaczącą rolę w dobrym odbiorze całego domu. Stąd warto szczególnie zadbać o jego wygląd, dbając zarówno o aspekty wizualne, jak i praktyczne. Chodniki dywanowe, czyli długie i wąskie dywany, łączą obie funkcje. Nie tylko doskonale się prezentują, ale i zapewniają ciepło, chronią podłogę przed zarysowaniami, czy ograniczają wnoszenie zabrudzeń do dalszych części domu. Jakie jeszcze funkcje pełnią chodniki? Czym się kierować, wybierając chodnik do przedpokoju? W wybraniu idealnego modelu pomogą Ci przedstawione w poniższym wpisie wskazówki.

article cover
materiał partnera

Walory dekoracyjne chodników dywanowych

Wygląd, czyli funkcja estetyczna to zazwyczaj pierwsza kwestia, na jaką zwracamy uwagę, szukając dywanu lub chodnika dywanowego. Dobrze dobrany chodnik może sprawić, że przedpokój czy korytarz będzie się znacznie lepiej prezentować. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że chodniki potrafią także zamaskować różnego rodzaju niedoskonałości na posadzce jak plamy, zniszczenia. Mogą nawet zakryć niepasującą do reszty aranżacji podłogę. Dlatego nawet jeśli nie planujesz większego remontu w domu, możesz zdecydować się na wybór chodnika, który pozwala na mało inwazyjną i jednocześnie skuteczną zmianę wystroju przedpokoju.

materiał partnera

Estetyczna dekoracja przedpokoju i korytarza

Przedpokój, hol czy korytarz są takimi miejscami w domu, które oddzielają inne pokoje do siebie. Nawet niewielki metraż tego rodzaju wnętrz pozwala na wybór niezbędnych elementów wyposażenia jak szafa, wieszaki, lustro i półka na buty oraz  dekoracji, jak wazony, kwiaty w donicach czy plakaty na ścianach. Warto także postawić na odpowiednią oprawę podłogi. Dobrym rozwiązaniem może być chodnik do przedpokoju, który daje nam możliwość wzbogacić wystrój wnętrza, przy tym nie ograniczając jego funkcji użytkowych. Co więcej, estetyczny chodnik rozłożony na podłodze przedpokoju od samego progu domu będzie przyciągać wzrok gości.

Kolor i wzór chodnika

Kolor chodnika najczęściej zależy od naszych preferencji, aranżacji pomieszczenia, a także panujących trendów wnętrzarskich. Jeśli chcemy ożywić stonowane wnętrze, doskonałym rozwiązaniem będą chodniki dywanowe w intensywnym, wyrazistym kolorze, na przykład w odcieniu morskiej zieleni, czy eleganckiego bordo, które będą doskonale kontrastować z jasnym kolorem ścian we wnętrzach w stylu klasycznym. Pastelowy chodnik dywanowy to znakomity wybór, jeśli zależy nam na minimalistycznej aranżacji wnętrza. Z kolei do pomieszczeń urządzonych w stylu skandynawskim najbardziej będą pasować chodniki w kolorze szarym i beżowym.

Wzory nie tylko ożywiają wnętrze, ale i nadają mu oryginalny charakter.  Najpopularniejsze desenie to paski, geometryczne kształty, zygzaki, wzory orientalne, a także coraz częściej wybierane chodniki we wzory zwierzęce czy wąskie dywany typu patchwork. To jaki wzór wybierzemy powinno być uzależnione także od wyglądu podłogi, na której chcemy położyć chodnik dywanowy. Na jednolitej podłodze pasuje każdy wzór, zarówno drobny, jak i duży. Z kolei na podłogach o wyrazistej strukturze najlepiej sprawdzą się gładkie modele lub nowoczesne chodniki dywanowe w geometryczne wzory. Dobrze dobrany chodnik jest w stanie także poprawić proporcje pomieszczenia. Przy jego pomocy możemy wnętrze optycznie skrócić, poszerzyć (np. wybierając wzory w poziome paski), czy wydłużyć (pionowe wzory).

Odpowiedni materiał

Istotną kwestią braną pod uwagę przy wyborze chodnika jest także skład i wysokość jego runa. Z racji tego, że pokój przechodni służy domownikom do częstego przemieszczenia, wybierzmy tam raczej chodnik wykonany z materiałów odpornych na odkształcenia i łatwych w pielęgnacji, dzięki temu na dłużej zachowamy jego doskonały wygląd. Dobrym rozwiązaniem jest naturalna wełna, włókna heat-set oraz heat-set frise, które są gęste i odporne na działanie bakterii. Dobrze sprawdzą się także chodniki sznurkowe oraz te wykonane z poliestru.

Poprawa przytulności w pomieszczeniu

Odsłonięta podłoga wydaje się zimna, co nie wpływa pozytywnie na wygląd wnętrza. Rozkładając w przedpokoju chodnik, sprawimy, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne, a przez to przyjemniejsze w odbiorze. Zaproszeni goście od samego wejścia będą czuć się w naszym domu miło i swobodnie. Ponadto, nawet chodnik dywanowy o niskim runie sprawi, że chodzenie boso będzie znacznie przyjemniejsze. Takie rozwiązanie jest niezawodne w domach, gdzie mieszkają dzieci, które w szczególności uwielbiają biegać po mieszkaniu w skarpetkach.

materiał partnera

Funkcje praktyczne chodników dywanowych Oprócz efektu wizualnego, chodniki do przedpokoju spełniają także wiele funkcji praktycznych. Nie tylko zabezpieczają przed chłodem, chronią podłogę przed zarysowaniami i przenoszeniem zabrudzeń do innych pokojów, ale i wygłuszają.

Zabezpieczenie podłogi przed zarysowaniem i zabrudzeniem

Podłogi takie jak parkiet, deska drewniana czy delikatne panele podłogowe należy szczególnie zabezpieczać, ponieważ przy zbyt częstym użytkowaniu mogą ulec szybkiemu zużyciu. W celu uniknięcia zarysowań oraz zabrudzeń na podłodze  niezbędne okazują się chodniki dywanowe, które skutecznie ochronią najbardziej narażone na uszkodzenia powierzchnie. Zwłaszcza w przedpokoju, gdzie wchodzimy najczęściej z zewnątrz, jest znacznie większe ryzyko zarysowania podłogi przez drobne kamyczki, a także przeniesienia do innych pomieszczeń zanieczyszczeń jak piasek, błoto, czy śnieg. Chodniki ochronią także powierzchnię podłóg przed wypadającymi z rąk ciężkimi przedmiotami, jak klucze i inne rzeczy o kanciastych zakończeniach, które mogą spowodować nieestetyczne uszkodzenia. Bez wątpienia chodnik skutecznie zabezpiecza podłogę, warto jednak wybrać model, który jest przede wszystkim łatwy w utrzymaniu czystości. Najlepszym wyborem do domu, w którym są małe dzieci lub zwierzęta są chodniki dywanowe o gęstym, krótkim runie, które można czyścić przy pomocy odkurzacza i popularnych detergentów.

Ochrona przed poślizgnięciem i amortyzacja upadku

Chodniki do przedpokoju chronią także przed poślizgnięciem, zwłaszcza biegające po domu dzieci. Ponadto chodnik sprawia, że nawet jeśli dojdzie do upadku, będzie on znacznie mniej odczuwalny niż w przypadku odsłoniętej podłogi. Zwłaszcza, jeśli zdecydowaliśmy się na płytki ceramiczne, warto pomyśleć o dodatkowym osłonięciu ich miękkim pokryciem podłogowym. Warto poszukać chodnika na spodzie żelowym, który idealnie przylega do podłogi i gwarantuje, że nie będzie się przesuwał. Pod inne chodniki można położyć, odpowiednio dociętą do szerokości i długości, matę antypoślizgową, która również zapobiegnie przesuwaniu się pokrycia.

Wygłuszenie dźwięków

Chodniki są w stanie wygłuszyć odgłosy podczas chodzenia, co sprawdzi się w szczególności w domach, gdzie mieszka więcej osób, małe dzieci bądź zwierzęta. W ten sposób nie słychać odgłosów związanych np. z chodzeniem w butach na obcasach, biegania dzieci, czy dźwięków łap przemieszczających się po mieszkaniu zwierząt. To także doskonały sposób, jeśli po powrocie w nocy do domu, nie chcemy zakłócać innym domownikom spokoju oraz ciszy nocnej. Chodniki mogą ozdobić wnętrze i nadać mu przytulny charakter. Mamy nadzieję, że przedstawione walory dekoracyjne i użytkowe pomogą Ci w znalezieniu wymarzonego chodnika do Twojego wnętrza.

materiały promocyjne partnera
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas