Co zasadzić jesienią na balkonie

Wykorzystajmy tę malowniczą porę roku. W donicach można posadzić rośliny, które będą zachwycać urodą nawet do przymrozków – mówi ogrodnik Iwona Głuchowska-Fisz.

Najbardziej charakterystyczne dla jesieni wrzosy i wrzośce to rośliny niezbyt kłopotliwe
Najbardziej charakterystyczne dla jesieni wrzosy i wrzośce to rośliny niezbyt kłopotliwe123RF/PICSEL

Mocny akcent – trzmielina

Liście trzmieliny oskrzydlonej jesienią stają się intensywnie czerwone i bardzo dekoracyjne. Do donic polecam odmianę Compactus, dorastającą do ok. 1 m wysokości.

Jest odporna na suszę i mróz, można ją przycinać. Wrażenie wzmocni sąsiedztwo błękitnych astrów, fioletowego wrzosu, rudej żurawki i zielonego bluszczu.

Rada: Trzmielinę najlepiej postawić na stanowisku słonecznym, wtedy najładniej się przebarwia.

Dalie niczym bukiet

To kwiaty tak efektowne, że nie potrzebują w donicy towarzystwa innych roślin. Dalie najlepiej rosną w słoń cu lub półcieniu, w glebie przepuszczalnej, lekko wilgotnej. Posadź je w miejscu osłoniętym od wiatru, bo łatwo się łamią, zwłaszcza odmiany wyższe, o pełnych kwiatach. By je przed tym uchronić, warto dodatkowo podeprzeć je palikiem.

Rada: Uzyskasz większe kwiatostany, gdy będziesz uszczykiwać pączki boczne, pozostawiając na pędzie tylko jeden.

Minikępy z wrzosów

Do wyboru masz wiele kolorów tych małych krzewinek: od bieli, przez żółte, zielenie, fiolety, burgundy, są nawet dwukolorowe. W donicy sadzi się je gęsto, by tworzyły bujne kępy.

Wrzosy potrzebują kwaśnej ziemi – radzę wymieszać torfową z ogrodową w proporcji 3:1 lub użyć ziemi do rododendronów. Wrzosy lubią też słoneczne stanowiska i nie za mokre podłoże. Na zimę trzeba je osłonić lub przenieść do chłodnego pomieszczenia.

Rada: Wiosną przytnij pędy tuż pod przekwitłym kwiatostanem, wrzosy będą bujniejsze.

Chryzantemy w roli głównej

Wielkokwiatowe, np. złote odmiany Kantora, rozbłysną na tle różnorodnych zielonych liści. Posadź przy nich ajanię, bluszcz pospolity i biało-zielony odmiany Golden Ingot, tatarak trawiasty Ogon, wrzos biały, a między nimi multiflorę (różę wielokwiatową), której czerwone małe owoce ożywią aranżację.

Rada: Jeśli chcesz, by chryzantemy zakwitły na wiosnę, po ich przekwitnięciu przytnij je, przenieś do jasnego chłodnego (4-6ºC) pomieszczenia i ogranicz ich podlewanie.

Jednobarwna kompozycja z astrami

Odmiany marcinków (popularna nazwa jesiennych astrów) zestaw z kwiatami w podobnych tonacjach. Proponuję chryzantemy drobnokwiatowe i wrzosiec delikatny. Całość urozmaicą zwieszające się zielone pędy tojeści rozesłanej.

Wybierz dla kompozycji stanowisko słoneczne. Tojeść wprawdzie dobrze rośnie w cieniu, ale stworzą go dla niego pozostałe rośliny.

Rada: Wrzosiec zamiera po pierwszych przymrozkach, po zaschnięciu jest jednak równie atrakcyjny.

Miechunka solo

Staje się zjawiskowa, gdy jesienią pojawią się na niej mieszki z owocami. Posadzona w dużej donicy osiąga wys. 60-100 cm. Jest bardzo ekspansywna, może łatwo zagłuszyć inne rośliny, lepiej więc posadzić ją samą. Lubi glebę żyzną, lekką i wystawy nasłonecznione.

Rada: Miechunkę można zasuszyć i wykorzystać w suchych bukietach, a jej smaczne i zdrowe owoce – do ciast, sosów oraz dekoracji potraw.

Kobieta i życie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas