Reklama

Reklama

Co zrobić, by doceniali cię w firmie?

Pracujesz dużo i jesteś zadowolona z wyników, ale masz wrażenie, że nikt tego nie widzi. Jak sprawić, by szefowie wreszcie zauważyli to, co robisz, aby dostać wymarzony awans? Posłuchaj specjalisty!

To nie najlepsi ludzie awansują, ale ci, o których ktoś powiedział, że są najlepsi. Choć brzmi to zupełnie niewiarygodnie, jest prawdziwe.

Reklama

Kiedy szef ma podjąć decyzję o podwyżce, wybierze tego pracownika, o którym ma najlepszą opinię. A ta, jak wiadomo, nie zawsze ma związek z umiejętnościami tej osoby.

Znacznie częściej decydują "odczucia własne" szefa. To, czy kogoś lubi, czy nie. I choć na pewno stara się być sprawiedliwy, to decyzję pomaga mu podjąć podświadomość.

Czasem, niestety, nie ma znaczenia fakt, że robisz w pracy bardzo dużo, że często pomagasz koleżankom, że "gdyby nie ty, to ta firma dawno przestałaby funkcjonować".

Na nic się zdadzą wszystkie twoje zasługi, jeśli nikt tego nie dostrzega. A nie licz na to, że szef zauważy, ile jesteś warta, jeśli sama mu tego nie pokażesz.

Dlatego, oprócz ciężkiej pracy i sumiennego wykonywania obowiązków, musisz jeszcze dbać o to, jak cię postrzegają. Zarówno przełożony, jak i koledzy z pracy. Musisz stworzyć swój profesjonalny wizerunek. Nie jest to tak skomplikowane, jak się wydaje. Wystarczy znać pewne triki.

Choć skromność to ogromna zaleta, w pracy niezbyt popłaca. Jeśli coś ci się udaje, mów o tym. Nie chwal się, ale informuj.

Bądź dumna ze wszystkich swoich osiągnięć, a na gratulacje nie odpowiadaj zdawkowym: "Oj, tak jakoś samo wyszło, miałam szczęście". W końcu zapracowałaś na wszystko, co osiągnęłaś. Ty wiesz najlepiej, ile wysiłku cię to kosztowało. Niech inni też się dowiedzą!

Pokaż się taką, jaką chcesz być

Nie ma znaczenia, jaka jesteś naprawdę lub jaką opinię o tobie do tej pory mieli inni. Jeśli chcesz być postrzegana jako osoba poważna, tak właśnie zacznij się zachowywać. Nawet jeśli dotychczas wszyscy uważali cię za trzpiotkę i osobę z dużym poczuciem humoru.

Stań się poważna, a zobaczysz, że po jakimś czasie szef i koledzy zmienią na twój temat zdanie i zaczną cię traktować tak, jak ty sobie życzysz.

Bądź nieustannie zajęta

Nawet jeśli akurat nie masz nic pilnego do roboty, zachowuj się, jakbyś była bardzo zajęta. Nawet jeśli czytasz gazetę, niech inni myślą, że pracujesz.

Twój szef lubi wiedzieć, co robią pracownicy? Podchodzi znienacka i zagląda ci przez ramię? Miej zawsze w zanadrzu przygotowane jakieś pytanie albo kwestię do omówienia.

Kiedy zatrzyma się przy twoim biurku, wyprzedź jego pytanie i zajmij go, np. mówiąc: "Właśnie zastanawiam się nad zmianami w tych dokumentach. Nie miałby pan chwili, żeby się temu przyjrzeć?". Ważne, by inicjatywa wyszła od ciebie. Szef albo zlęknie się, że chcesz zająć mu czas, albo będzie zachwycony twoją postawą. Cokolwiek się nie stanie, ty wychodzisz na pełną inwencji pracownicę.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje