Co zrobić, żeby piwonie długo stały w wazonie?
Piwonie, zwane także peoniami, zaczynają kwitnąć na przełomie maja i czerwca. Duże, kuliste, a przez to niezwykle efektowne kwiatostany zagwarantowały im status najpiękniejszych okazów ogrodowych. Nic więc dziwnego, że wielu z nas ma ochotę zabrać je ze sobą do domu. Niestety, przez nieuważną pielęgnację spektakularne kwiaty szybko stracą swój czar. Podpowiadamy, jak dbać o piwonie w wazonie. Wystarczy znajomość kilku podstawowych trików, by zachwycały świeżym wyglądem naprawdę długo.
Spis treści:
Kiedy zbierać piwonie do wazonu?
Wybór właściwej pory ścięcia kwiatów jest podstawą utrzymania ich w wazonie w dobrej kondycji przez maksymalnie długi czas. Nie warto w tej dziedzinie improwizować, ponieważ błędy będą skutkować gwałtownym pogarszaniem się kondycji kwiatów już po dwóch lub trzech dniach.
Wybieraj piwonie, których pąki dopiero się otwierają. Dzięki temu w pełni rozkwitną, będąc już w wazonie, a ich widokiem będziesz cieszyć się przynajmniej 10 dni! Zwróć jednak uwagę na to, by nie były całkowicie zamknięte. Ścinanie lub kupowanie takich egzemplarzy może doprowadzić do tego, że proces rozwoju zostanie zahamowany i o pięknych kwiatach w domowej przestrzeni będzie można tylko pomarzyć.
O tym pamiętaj: Pora dnia też ma znaczenie! Peonie w wazonie wytrzymają naprawdę długo, jeśli zbierzesz je wcześnie rano. Im bliżej południa, tym kwiaty chętniej i intensywniej się otwierają, co nie sprzyja zachowaniu ich trwałości.
Technika ścinania piwonii
Ręczne zrywanie nie wchodzi w grę. By piwonie w wazonie dłużej zachowały świeżość, konieczne jest użycie ostrego i czystego sekatora. Dzięki temu unikniemy zmiażdżenia łodyg, co mogłoby być bezpośrednią przyczyną szybkiego gnicia roślin w wazonie. Ważne jest także ścinanie ich pod kątem 45 stopni. Taki manewr ogranicza powierzchnię, która bezpośrednio styka się z dnem naczynia, ograniczając kontakt łodyg z niepożądanymi bakteriami.
Wazon na piwonie: Jaki wybrać?
Z racji tego, że są to duże i rozłożyste kwiaty, najlepiej sprawdzi się szeroki i dość wysoki wazon. Wybierając naczynie, weź pod uwagę, że łodygi powinny być zanurzone przynajmniej na 10 centymetrów.
Kwiaty piwonii same w sobie są bardzo dekoracyjne, więc pojemnik powinien być dla nich wyłącznie tłem. Bardzo dobrze prezentują się w szklanych wazonach. Jednak co ciekawe, w ceramicznych i nieprzezroczystych naczyniach dłużej utrzymują się w dobrej kondycji.
Jaka woda do wazonu z peoniami?
Najlepiej jest umieszczać je w chłodnej, odstanej wodzie - nie bezpośrednio z kranu. Dobrze sprawdzi się woda z dzbanka filtrującego albo po prostu przegotowana i ostudzona. Ważne jest, by zmieniać ją codziennie, myjąc przy okazji dokładnie wazon. Co trzy dni nieznacznie (o dwa lub trzy centymetry) przycinaj łodygi ostrymi nożycami lub nożem. Wielbiciele i znawcy piwonii zalecają robić to pod strumieniem bieżącej wody.
Co zrobić, żeby piwonie długo stały w wazonie?
Konieczne jest usunięcie liści, zwłaszcza z tej części łodyg, które będą zanurzone w wodzie. Kontakt z wilgocią powoduje błyskawiczne rozpoczęcie procesów gnilnych. Tak samo postępuj na bieżąco z obumarłymi częściami roślin. Zwiędłe i pożółkłe płatki nie wyglądają dekoracyjnie, a mogą przyczynić się do szybszego więdnięcia całego bukietu.
Znajdź odpowiednie stanowisko dla piwonii w wazonie. Nie służy im ostre światło, więc wybierz miejsce jasne, do którego docierają rozproszone promienie słoneczne.
Jak przedłużyć żywotność piwonii w wazonie? Przydatne triki
Oczywiście, do wazonu można wrzucić odżywkę do kwiatów ciętych, lecz nie jest to najbardziej praktyczne rozwiązanie w obliczu faktu, że wodę należy wymieniać codziennie. Czym zastąpić preparat z kwiaciarni?
- Ocet lub kwasek cytrynowy: Oto składniki, dzięki którym peonie w wazonie są w stanie wytrzymać naprawdę długo.
- Łyżeczka cukru: Działa na kwiaty cięte jak odżywka! Nakarm swoje piwonie, by w wazonie prezentowały się bez zarzutu.
- Pół tabletki aspiryny lub miedziana moneta: Ograniczają rozwój bakterii, grzybów i pleśni.
Polecamy: