Lilak pospolity (bez): Właściwości lecznicze
Chyba każdy wie, że bez - poprawnie nazywany lilakiem pospolitym - najpiękniej prezentuje się w maju! Wszystko to za sprawą przepięknego kwitnienia, którego nie sposób nie zauważyć i poczuć! Lilak pospolity rośnie w wielu miejscach, najczęściej w parkach i na skwerach, ale nietrudno go też spotkać w przydomowych ogrodach. Oprócz walorów estetycznych, roślina ma także zalety, które można wykorzystać we współczesnej medycynie alternatywnej. To źródło wielu cennych substancji, które są bardzo korzystne dla funkcjonowania organizmu! Zatem, jakie właściwości lecznicze ma bez? Jak z nich korzystać? Przekonajmy się.
Lilak pospolity, potocznie nazywany bzem, to krzew lub niewysokie drzewo, które każdy z nas na pewno kiedyś spotkał, bo nietrudno go znaleźć w parkach i skwerach. Może przez cały rok wygląda niepozornie, za to majem nadrabia obfitym i atrakcyjnym kwitnieniem! Kwiaty pokrywają wtedy masowo młode łodygi lilaka, które bardzo intensywnie pachną. Popularny bez nie ma ogromnych wymagań uprawowych: co prawda poleca się jego pielęgnację, podlewanie, nawożenie oraz cięcie sanitarne, ale - jak widać - te pozostawione same sobie w parkach radzą sobie doskonale samodzielnie. Lilak pospolity często zachęca swoim zapachem, dlatego trudno się dziwić, że wiele osób ucina kwiaty tworząc z nich bukiety. Oszałamiający aromat wydostający się z płatków to zasługa cennych substancji. Co można znaleźć w lilaku pospolitym?
Co można znaleźć w lilaku pospolitym? Poczciwy bez zawiera wiele cennych substancji. To źródło olejków eterycznych, kwasów fenolowych, lignanów, garbników, fenolokwasów, flawonoidów i wiele innych, których nie sposób wymienić. Jednak najcenniejszym związkiem jest syringina. To właśnie ona działa ochronnie na jeden z najważniejszych narządów organizmu, czyli na wątrobę: poprawia jej funkcjonowanie, wspiera w wytężonej pracy, a także chroni ją przed degradacją. Ale to niejedyne właściwości lilaka pospolitego, które spektrum zawartych w nim substancji oferuje.
Lilak pospolity, stosowany w ramach fitoterapii, ma wiele cennych właściwości. To właśnie jemu przypisuje się działanie przeciwzapalne, antybakteryjne oraz przeciwwirusowe. Jeśli doskwierają nam infekcje, to także warto skorzystać z dobrodziejstwa lilaka, ponieważ działa napotnie i wzmacniająco organizm, co jest przydatne w okresie rekonwalescencji. Poza tym warto wziąć go pod uwagę, kiedy chcemy przeprowadzić detoks przed latem. Lilak pospolity działa moczopędnie i pomaga usunąć toksyny, co jest zbawienne dla pracy nie tylko wątroby, ale także nerek.
Które części lilaka pospolitego wykazują działanie lecznice? Najpowszechniejszym są - oczywiście - kwiaty, które najbardziej przykuwają uwagę swoim wyglądem, ale właściwościami wykazują się także liście, kora, a także owoce. Jednak, kiedy bez jest w pełnej krasie, warto z niego przyrządzić leczniczy napar. Oczywiście, można zaopatrzyć się w surowiec w dobrych sklepach zielarskich, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu dokonać zbiorów i cieszyć się naparem z lilaka. Niestety, jego smak może rozczarować, ponieważ nie idzie w parze z przepięknym zapachem. Lecznicza herbatka może zaskakiwać goryczką, ale jest sposób na to, aby załagodzić ten nieprzyjemny posmak i wzbogacić go o lekką słodycz.
Jak zbierać kwiaty lilaka?
- Zbiory najlepiej przeprowadzać w ciepły i słoneczny dzień: najlepiej przed południem. Warto wybierać okazy oddalone od ruchliwych dróg czy zakładów przemysłowych.
- Same kwiatostany trzeba umieścić w słoiku, upchnąć ciasno, a następnie go zamknąć.
- Szklane naczynie trzeba ustawić w bardzo słonecznym miejscu (np. na południowym parapecie) na dwa dni tak, aby doszło do utlenienia.
- Jeśli pogoda nie sprzyja, słoik z surowcem można wstawić do piekarnika rozgrzanego do 40 stopni na 50 minut.
- Kiedy kwiatostany stracą kolor i staną się białe, można je wyciągnąć ze słoika, rozłożyć na papierze i wysuszyć.
Lilak pospolity w takiej formie może być surowcem potrzebnym do przygotowania naparu. Jak go przyrządzić? Wystarczy łyżkę suszonych kwiatów zalać gorącą (ale nie wrzącą) wodą i parzyć pod przykryciem przez kilka minut.
Polecamy także: Najpiękniejsze gatunki dereni ozdobnych. Wyglądają zjawiskowo przez cały rok