Coroczny dylemat: jaką choinkę wybrać?
Polacy obchodzący Święta Bożego Narodzenia co roku zastanawiają się nad tym, jaką choinkę wybrać. Tradycyjnie dzielimy się na dwie grupy - zwolenników choinek prawdziwych oraz tych, którzy wolą sztuczne drzewka. Wpływ na decyzję ma cena, zapach, wygląd, ochrona środowiska oraz rodzina. Czy nasz wybór jest obiektywny? Przyjrzyjmy się wadom i zaletom prawdziwych i sztucznych choinek.
Choinki naturalne
Według Organizacji Lasów Państwowych w Polsce najczęściej kupowane są świerki, następnie jodły i potem inne gatunki. Średni czas potrzebny na wyhodowanie pełnowymiarowej choinki to ok. 8-12 lat. W tym czasie może być wyprodukowane 105 ton tlenu na hektar ziemi. Sama utylizacja drzewek ma również korzystny wpływ na środowisko, są one bowiem oddawane do zoo na paszę dla zwierząt, przetwarzane np. na nawóz organiczny lub wykorzystywane w projektach majsterkowiczów jako karmniki dla ptaków, czy ozdoby wnętrzarskie. Natomiast transport prawdziwych choinek z hodowli do domów, a następnie do punktów ich utylizacji zwiększa ich ślad węglowy, czyli ma zły wpływ na środowisko.
Choinki plastikowe
Sztuczne choinki powstają z tworzyw syntetycznych, których produkcja powoduje zanieczyszczenie środowiska. Szacowany ślad węglowy 2-metrowego plastikowego drzewa to 40 kg dwutlenku węgla. Można oczywiście po Świętach choinkę zanieść na strych, do piwnicy lub poddać recyklingowi, jednak w takim przypadku trzeba upewnić się, że nie zawiera ona metalowych części, które mogą go uniemożliwić (w tym przypadku warto rozdzielić materiały i osobno je zutylizować). Plastikowe choinki po pewnym czasie stają się nawet przyjazne dla środowiska, ale tylko pod warunkiem, że są używane przez 20 lat.
Źródło infografiki: Shopalike.pl
Wypożyczalnia choinek
Warto zwrócić uwagę na nowy trend na rynku, czyli wypożyczalnie choinek. Według Business Insidera usługa ta skierowana jest głównie do firm oraz wszystkich, którzy chcą cieszyć się drzewkiem tylko przez krótki okres, jak np. świąteczni urlopowicze. Zaletą wypożyczenia choinki jest jej niższa cena, wielokrotne użycie (zazwyczaj wypożyczane są drzewka w doniczkach) oraz brak kłopotu z utylizacją po Świętach. Wypożyczenie opłaca się jednak tylko wtedy, gdy potrzebujemy choinkę na krótki okres. W przeciwnym razie koszty wypożyczenia mogą przewyższyć kupno własnej.