Czego lepiej nie kupować na wagę?

Popularny ostatnimi czasy ekologiczny nurt "zero waste", który zakłada zużywanie mniejszej ilości plastikowych opakowań, sprawił, że częściej kupujemy produkty na wagę. Dobrze, że staramy się ograniczyć produkcję tego typu śmieci, jednak często nie mamy świadomości, że to, co służy środowisku, nie zawsze jest zdrowe dla człowieka. Dlaczego żywność bez opakowań bywa szkodliwa i z czego warto zrezygnować?

Orzechy lepiej kupować w zamkniętych opakowaniach
Orzechy lepiej kupować w zamkniętych opakowaniach123RF/PICSEL

Podczas przechowywania żywności, witaminy, kwasy tłuszczowe i fitozwiązki w niej zawarte są narażone na różne czynniki zewnętrzne. Jednym z nich jest światło słoneczne. Na ogół w dużych sklepach nie dba się o dostęp do naturalnego światła, natomiast w małych sklepikach produkty często mają bezpośredni kontakt ze słońcem. W przypadku produktów sprzedawanych "na wagę" może to mieć fatalny wpływ na jego jakość i bezpieczeństwo dla zdrowia. Na skutek działania światła, szybciej utleniają się m.in. witaminy z grupy B, witamina A, witamina K i witamina C. Przez słońce wzrasta również temperatura, która może sprzyjać niszczeniu witamin w produktach.

Kolejną sprawą, o której warto wiedzieć, zanim sięgniemy po ważone produkty, jest dostęp do tlenu. Jeśli opakowania są szczelnie zamknięte, nie ma tego problemu, jednak luźno ułożone produkty, zwłaszcza w dużych workach, są stale narażone na działanie tlenu, przez co degradacji ulegają m.in. witaminy A, C, E, D i część witamin z grupy B. Obecność tlenu wiążę się również z jełczeniem żywności - dotyczy to szczególnie produktów bogatych w kwasy tłuszczowe. Im dłużej są one wystawione na działanie tlenu, tym szybciej będą jełczały. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że nie wiemy jak długo żywność jest przechowywana w worku czy pojemniku w sklepie. Może być tak, że produkt został zakupiony w dużej ilości, a zanim zostanie całkiem wykupiony, leży tam przez wiele miesięcy. W większości przypadków, żywność po tak długim czasie nie będzie nadawała się do jedzenia i może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie.

Jakich produktów lepiej nie kupować na wagę?

Orzechów

Orzechy są bogate w tłuszcz i dość kaloryczne - średnio około 500-600 kalorii na 100 g orzechów. Nie można zatem przechowywać ich w wysokiej temperaturze i z nieograniczonym dostępem tlenu, ponieważ będą szybciej jełczeć. Powinno się je kupować w zamkniętych opakowaniach - będziemy mieć wówczas pewność, że orzechy nie uległy procesowi utlenienia. Podczas przechowywania ich w otwartych opakowaniach może pojawić się też problem wchłaniania zapachów z otoczenia, przez co orzechy stracą swój naturalny aromat. Jeśli chcesz kupować orzechy na wagę, upewnij się, czy są one przechowywane w szklanych pojemnikach z dala od światła. Powinno się zrezygnować z ich kupna, w przypadku gdy są umieszczone w otwartych, plastikowych pojemnikach czy workach.

Przyprawy najczęściej utrzymują swoje cenne właściwości tylko wtedy, gdy są świeżo starte
Przyprawy najczęściej utrzymują swoje cenne właściwości tylko wtedy, gdy są świeżo starte123RF/PICSEL

Przypraw

Kupowanie przypraw na wagę jest bardziej popularne na targach z żywnością, niż w zwykłych sklepach. Wspaniale, że ludzie coraz częściej wybierają produkty, które można przesypać do własnych, materiałowych woreczków, nie korzystając przy tym z foliowych jednorazówek. Powinniśmy mimo to unikać kupowania przypraw na wagę. Dlaczego? Zwykle trzyma się je w dużych workach i przez to mają gorszą jakość - nie wiemy, od jak dawna tam leżą. Mogły już całkowicie zwietrzeć i w efekcie stracić swój aromat i smak. Warto pamiętać o tym, że przyprawy najczęściej utrzymują swoje cenne właściwości tylko wtedy, gdy są świeżo starte. Jeśli więc zależy ci na świeżości i doznaniach smakowych, wybieraj tylko te przyprawy, które są sprzedawane w szczelnie zamkniętych opakowaniach. 

Aktywność fizyczna a smog. Jak sobie z tym poradzić?
Mięso w sklepach mieli się w maszynce używanej przez cały dzień, a urządzenie zwykle myje się raz dziennie
Mięso w sklepach mieli się w maszynce używanej przez cały dzień, a urządzenie zwykle myje się raz dziennie123RF/PICSEL

Mięsa mielonego

Może wydać ci się to dziwne, ale jeśli tylko masz możliwość, wybieraj pakowane mięso mielone. To, sprzedawane w sklepach mięsnych, pozostawia wiele do życzenia - mieli się je w maszynce używanej przez cały dzień, a urządzenie zwykle czyści się raz dziennie, po zakończeniu pracy. To sprawia, że wartość mikrobiologiczna takiego mięsa znacznie spada. O wiele lepiej jest więc kupować mięso pakowane, ponieważ sposób jego obróbki to kontrolowana, ciągła produkcja masowa. Bardzo istotne, by pochodziło ze sprawdzonego źródła i miało certyfikat jakości. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak zaopatrzenie się w maszynkę do mięsa i mielenie go samodzielnie w domu. 

Mąki

Kupowanie mąki na wagę jest w dzisiejszych czasach rzadkością, więc jeśli zdecydujesz się na taki zakup, licz się z tym, że może okazać się stęchła. Dodatkowo, w mąkach, które nie są przechowywane w szczelnie zamkniętych opakowaniach, mogą przebywać mole, a wtedy produkt w ogóle nie nadaje się do spożycia. Jeśli chcesz kupić mąkę dobrej jakości i zależy ci na zdrowiu, wybieraj taką, która jest szczelnie zapakowana. Pamiętaj również o tym, by w domu przechowywać ją w odpowiedni sposób - w zamykanym pojemniku czy szklanym słoiku. 

Kawy i herbaty

Prawdziwi kawosze wiedzą, że kawę powinno się przechowywać z dala od światła i w szczelnie zamkniętej puszce. Dzięki temu ziarenka nie tracą swojego wyjątkowego aromatu. Kawa wystawiona na działanie powietrza bardzo szybko wietrzeje, straci intensywny smak i zapach - tyczy się to również herbaty. Jeśli kupujesz kawę czy herbatę na wagę to pamiętaj, by po powrocie do domu przesypać je do odpowiedniego naczynia i umieścić w zacienionym, chłodnym miejscu. Lepiej jest kupować mniejsze ilości ziaren i liści, które będziemy w stanie zużyć stosunkowo szybko.

***Zobacz także***

Aktywność fizyczna a smog. Jak sobie z tym poradzić?
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas