Czy powinniśmy prać nowe ubrania? Eksperci nie mają wątpliwości

Niewiele osób pierze ubrania zaraz po zakupie. Większość z nas uważa bowiem, że rzecz, którą dopiero co przynieśliśmy ze sklepu, nie może być brudna. Tymczasem, eksperci zalecają czujność i apelują o to, by uważnie przyglądać się nowej odzieży. Podczas produkcji ubrań do niektórych z nich przywierają szkodliwe toksyny.

Czy należy prać nową odzież? Eksperci alarmują!
Czy należy prać nową odzież? Eksperci alarmują!123RF/PICSEL

  • Podczas zakupów w galeriach handlowych ubrania kuszą nas nieskazitelnym wyglądem. Wyprasowane i wystylizowane na manekinach, wyglądają szczególnie korzystnie. Niewiele osób decyduje się prać rzeczy, których jeszcze nigdy nie nosiło. Zbyt częste pranie sprawia bowiem, że tkaniny stają się mniej przyjemne w dotyku  i szybciej się mechacą.
  • Wracając z zakupów, zakładamy, że nowe ubranie, musi być czyste. Tymczasem - jak zaznaczają eksperci - takie podejście nie zawsze jest słuszne. Wiele zależy od tego, gdzie i w jaki sposób produkowane są ubrania.

Szkodliwe toksyny "przyklejają się" do ubrań

Lee W. Johnson, właściciel firmy zajmującej się produkcją męskiej odzieży w rozmowie z serwisem Huffpost przyznał, że nowe ubrania także mogą być zanieczyszczone. Wszystko przez to, gdzie zostały wyprodukowane.

Johnson zdradza, że większość fabryk znajduje się na uboczu dużych miast. Wątpliwa jakość powietrza tych obszarów sprawia, że podczas tworzenia ubrań do materiałów przywierają szkodliwe, toksyczne substancje. Właściciel firmy zaleca, by prać ubrania przed ich pierwszym założeniem. Zwłaszcza jeśli zostały wyprodukowane w dużych fabrykach.

Wiele unoszących się w powietrzu zanieczyszczeń prawdopodobnie osadza się na przedmiotach w czasie ich produkcji. Zanim ubrania dotrą do ciebie, mogą wyglądać dobrze, ale jest na nich wiele rzeczy, których możesz nie widzieć gołym okiem
wytłumaczył ekspert w rozmowie z serwisem Huffpost.
Ubrania często są przymierzane. To wpływa na ich stan
Ubrania często są przymierzane. To wpływa na ich stan123RF/PICSEL

Alergeny i grzyby. To znajduje się na nowych ubraniach

Profesor Donald Belsito dermatolog z Columbia University Medical Centre w Nowym Jorku jest podobnego zdania. On również uważa, że ubrania powinniśmy prać przynajmniej raz przed pierwszym użyciem. Uczony zwraca uwagę, że wiele firm wykorzystuje podczas produkcji środki do konserwacji tkanin - po to, by produkty wyglądały korzystniej na sklepowych półkach. Środki te mogą wywoływać jednak alergię.

Szkodliwe chemikalia i alergogenne utrwalacze, to jednak nie wszystko. Powinniśmy bowiem pamiętać, że rzeczy, które wiszą na wieszakach i zalegają na sklepowych półkach są nieustannie dotykane przez klientów. Mnóstwo osób mierzy ubrania i rezygnuje z ich zakupu. Po kilku przymiarkach rzecz nie jest już nieskazitelnie czysta. Oprócz alergenów czy toksyn - mogą znajdować się na niej również bakterie, pasożyty i grzyby.

***
Zobacz również:

"Sobota na Love Island": Rozmowa z uczestniczką 1. edycjiPOLSAT GO
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas