Czym czyścić drewniane meble i podłogi, żeby ich trwale nie uszkodzić?

Jeszcze nie tak dawno drewniana podłoga stanowiła synonim luksusu i można było ją spotkać przede wszystkim w domach zamożnych osób. Obecnie znów wraca do łask i nabywający mieszkania często montują ją w swoich czterech kątach. Solidnie wykonana zdobi dom przez lata, a przy tym jest szykowna, pasuje do każdego wnętrza i stosunkowo łatwo ją utrzymać w czystości. Niestety, często jest podatna na uszkodzenia. Jak pielęgnować drewnianą podłogę, aby skutecznie ją zabezpieczyć? W czym pomoże nam napar z herbaty albo mieszanka sporządzona na bazie piwa oraz cukru pudru? Przekonajmy się.

Drewniany parkiet
Drewniany parkiet ©123RF/PICSEL

Drewniana podłoga

Mycie podłogi
©123RF/PICSEL

Drewniane podłogi plasują się wśród najpopularniejszych wnętrzarskich trendów. Są łatwe w utrzymaniu i pasują do każdego wystroju. Najczęściej pokrywane są lakierem, który chroni je przed szkodliwymi czynnikami. Niestety, nie są odporne na działania mechaniczne, stąd często pojawiają się na nich zarysowania. Przesuwanie mebli, obecność czworonogów, a nawet zalegający piasek i brud zwiększają ryzyko pojawienia się mikrouszkodzeń, które negatywnie wpływają na trwałość drewnianych powierzchni. Zatem, co zrobić, aby drewniane podłogi służyły przez lata?

Uważaj na mikrouszkodzenia

Najniebezpieczniejsze są drobinki piasku, które tworzą niewidoczne dla oczu mikrouszkodzenia. Jeśli tego typu zabrudzenia usuwane są na mokro, wilgoć dostaje się do struktury drewna, odkształca elementy podłogi i powoduje trwałe zniszczenia. Wszelkie zanieczyszczenia należy w pierwszej kolejności usuwać na sucho - miotełką lub odkurzaczem - a dopiero później pielęgnować je wilgotną szmatką.

Cyklinowanie i pastowanie podłóg

Odkurzanie podłogi
©123RF/PICSEL

Przynajmniej raz w tygodniu podłogę należy oczyścić na mokro. Wystarczy użyć w tym celu ciepłej wody z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego. Mop, którym czyści się podłogę, musi być solidnie odciśnięty. Aby nie roznosić piasku i błota po mieszkaniu warto zostawiać buty na wycieraczce albo specjalnie przeznaczonym do tego dywaniku rozłożonym w przedpokoju.

Aby drewniana podłoga prezentowała się idealnie przez długi czas, raz na kilka lat trzeba przeprowadzić cyklinowanie powierzchni oraz ponownie pokryć ją lakierem. Ten zabieg sprawi, że zostaną zlikwidowane wszelkie mikrouszkodzenia. Ważne jest też to, aby minimum raz w roku pokrywać całość drewnianej podłogi specjalną pastą. Dzięki niej lakier chroniący drewno zyska dodatkową ochronę i będzie mniej podatny na uszkodzenia.

Jakich użyć środków?

Drewniany kredens
©123RF/PICSEL

W sklepach dostępne są specjalistyczne środki, które pielęgnują delikatną powłokę drewnianych podłóg. Najczęściej występują w formie rozpuszczalnych w wodzie płynów, albo emulsji bądź pianek. Można też przygotować samodzielnie ekologiczny środek czyszczący. Wystarczy do trzech litrów ciepłej wody dodać szklankę octu. Aby zniwelować ostry i nieprzyjemny zapach, należy uzupełnić mieszankę kilkoma kroplami ulubionego olejku eterycznego. Najlepiej w tym celu sprawdzą się te o aromacie cytrusowym, lawendowym albo leśnym.

Czyszczenie drewnianych mebli

Aby drewniane meble prezentowały się nienagannie, należy regularnie przecierać je środkiem antystatycznym. Chcąc nadać im piękny blask, możemy też sięgnąć po domowe patenty, które są skuteczne i tanie. Ciemne meble warto delikatnie przecierać naparem z herbaty, który usunie wszelkie zabrudzenia oraz pogłębi ich kolor. Natomiast te wykonane z dębu najlepiej oczyści mieszanka sporządzona na bazie piwa oraz cukru pudru. Politura odzyska blask, jeśli przetrzemy jej powierzchnię odrobiną octu rozcieńczonego w wodzie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas