To jedna z najsmaczniejszych zup. Jak odtworzyć babciny przepis?
Zupa kalafiorowa to dla wielu osób smak dzieciństwa. Taki posiłek jest nie tylko pyszny, ale jest również bardzo zdrowy. Z przygotowaniem kalafiorowej poradzi sobie nawet amator, ale z jakiego przepisu skorzystać, by smakowała tak samo, jak kiedyś u babci?
Bazą zupy kalafiorowej, jak sama nazwa wskazuje, jest kalafior. Jeśli chcemy cieszyć się wyśmienitym smakiem takiej zupy, to warto sięgnąć po młode i aromatyczne warzywo.
Kalafiorowa ze śmietaną, posypana koperkiem, podana z czosnkowymi grzankami lub świeżą pajdą chleba, to zupa, która przekona do siebie nawet wybrednego niejadka.
Czytaj także: Zupy rodem z PRL-u. Jakie przepisy warto odtworzyć?
Zupa kalafiorowa - składniki
Do przygotowania zupy kalafiorowej potrzebujemy następujących składników:
- dwie, średnie marchewki,
- pięć średnich ziemniaków,
- dwie pietruszki,
- ¼ korzenia selera,
- pół kalafiora,
- jedno udko z kurczaka,
- posiekany koperek,
- masło,
- mąkę pszenną,
- kwaśna śmietana,
- sól i pieprz.
Zupa kalafiorowa - przepis
Przygotowanie zupy kalafiorowej zaczynamy od obrania i dokładnego umycia warzyw. Marchew i pietruszkę kroimy w talarki, ziemniaki w kostkę średniej wielkości, kalafiora dzielimy na różyczki, natomiast seler pozostaje bez zmian, zatem tego warzywa nie kroimy. Koperek siekamy.
Do garnka wkładamy udko z kurczaka i zalewamy zimną wodą ok. półtora do dwóch litrów, a następnie zagotowujemy na niewielkiej mocy palnika.
Do garnka dosypujemy warzywa, ale na razie bez kalafiora. Solimy i doprowadzamy całość do wrzenia. Kolejny etap to dodanie kalafiora do garnka i gotowanie aż warzywo będzie miękkie.
Gdy mięso jest już dobrze ugotowane, wyjmujemy je z garnka, lekko przestudzamy i oddzielamy mięso od kości, następnie kroimy w małe kawałki i ponownie wkładamy do garnka.
Z masła i mąki robimy na patelni zasmażkę i dodajemy do zupy. Całość doprawiamy do smaku solą i pieprzem, dodajemy posiekany koperek, a następnie zagotowujemy. Zupę podajemy z kleksem śmietany.