Poskramiacz kilogramów. Jedz jedno dziennie i obserwuj jak waga spada

Aleksandra Tokarz

Opracowanie Aleksandra Tokarz

Eksperci nie mają wątpliwości – niepozorny owoc nie tylko obniża cholesterol, ale dodatkowo wspomaga odchudzanie, sprawiając, że waga sama leci w dół. Bywa nazywany naturalnym poskramiaczem zbędnych kilogramów. Czy mango jest dobre na odchudzanie? Wystarczy jedno dziennie, by wkrótce cieszyć się wymarzoną sylwetką.

Czy mango dobre na odchudzanie? Naturalny poskramiacz zbędnych kilogramów
Czy mango dobre na odchudzanie? Naturalny poskramiacz zbędnych kilogramów123RF/PICSEL

Mimo iż w Polsce mango nie cieszy się tak dużą popularnością jak np. banan, warto pamiętać, że ten słodki owoc wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości. Czym się wyróżnia? Jak się okazuje, mango to prawdziwa skarbnica zdrowia.

Na co jest mango? Oto jakie prozdrowotne właściwości wykazuje

Mango trafiło do Europy w XVI wieku, systematycznie zyskując na popularności. Wkrótce trafiło pod lupę ekspertów, którzy zgodnie stwierdzili, że niepozorny owoc wykazuje szereg prozdrowotnych dla organizmu właściwości.

Soczyste mango ma przede wszystkim, za sprawą dużej zawartości posiadających silne działanie przeciwutleniające polifenili, wspomagać walkę z komórkami rakowymi. Hamuje także rozwój chorób układu krwionośnego, działając wspomagająco w trakcie chorób. Jest dodatkowo bogatym źródłem wielu witamin - w tym tych z grupy B oraz A, C i E oraz składników mineralnych: miedzi, żelaza, magnezu i potasu. Eksperci zalecają, by sięgały po nie osoby posiadające problemy ze wzrokiem, a także te zmagające się z anemią.

Na co jest mango? Oto jakie prozdrowotne właściwości wykazuje
Na co jest mango? Oto jakie prozdrowotne właściwości wykazuje123RF/PICSEL

Mango to także naturalny poskramiacz pierwszych oznak przeziębienia. Co więcej, owoc obniża cholesterol, a także nawilża i odmładza skórę. Przede wszystkim polecany jest jednak tym osobom, które walczą o wymarzoną sylwetkę.

Czy mango jest dobre na odchudzanie? Włącz do swojej diety

Mango w swoim składzie zawiera enzymy nazywane amylazami, które rozkładają węglowodany na cukry proste, wpływając w efekcie na układ trawienny. Dodając do tego sporą zawartość wody i błonnika niepozorny owoc staje się prawdziwym wybawieniem przy okazji walki o wymarzoną sylwetkę. Powoduje bowiem uczucie sytości, sprzyjając jednocześnie odchudzaniu.

Grupa naukowców postanowiła dokładniej przyjrzeć się afrykańskiej odmianie tego owocu, dowodząc, że to odpowiedni wybór dla osób dbających o linię. Eksperci zauważyli, że mango działa odchudzająco, kiedy przyjrzeli się grupie 214 osób, podając im afrykańskie mango w różnych dawkach, samodzielnie lub w połączeniu z innymi suplementami diety. Badania trwające od czterech do dziesięciu tygodni, opublikowane kolejno w Journal of Nutritional Therapeutics, wykazały znaczący spadek wagi oraz redukcję obwodu talii.

Czy mango jest dobre na odchudzanie? Włącz do swojej diety
Czy mango jest dobre na odchudzanie? Włącz do swojej diety123RF/PICSEL

Jak się okazuje, afrykańskie mango jest sycące i hamuje apetyt, pomagając jednocześnie w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu i wspomagając proces oczyszczania. Niektórzy naukowcy mówią nawet o jego zdolności do spalania tkanki tłuszczowej.

Czy mango jest dobre na jelita? Oto czy można jeść je codziennie

Mango, będące źródłem błonnika i białka, znacznie przyspiesza metabolizm. Jego niewątpliwą zaletą jest także niska kaloryczność. W 100 gramach tego owocu znajduje się bowiem zaledwie 60 kcal. Jak wybrać to idealne?

Najlepsze mango to to dojrzałe i słodkie. By wybrać właśnie takie należy dokładniej przyjrzeć się jego barwie - zielone jest jeszcze niedojrzałe, a intensywnie czerwone przejrzałe. Dobre mango powinno być także wolne od plam i przebarwień oraz miękkie. Gdy po naciśnięciu lekko się ugnie, oznacza, że będzie idealne w smaku.

Przyglądając się kaloryczności tego owocu, dziennie bez przeszkód można zajadać się jednym, niedużym mango. Przy okazji warto pamiętać, że walka o szczupłą sylwetkę powinna skupiać się nie tylko na zdrowym, obfitym w warzywa i owoce menu, ale również odpowiedniej dawce ruchu. Tylko w ten sposób osiągniemy wymarzony efekt.

"Zbliżenia". Chris Cugowski o swojej muzycznej drodze i o tym jak trafił do serialu „Bridgertonowie”INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas