Dlaczego nie warto używać wody utlenionej do wybielania zębów?

Jest nieodłącznym elementem domowych apteczek. Powszechnie znana jako preparat odkażający rany. Jak się okazuje, znajduje również zastosowanie w kosmetyce, a dokładnie jako środek wybielający zęby. Niestety, większość osób, które wykorzystują wodę utlenioną w tym celu, nie ma pojęcia o negatywnym wpływie tej substancji na zdrowie zębów i jamy ustnej. Dlatego, przed zastosowaniem wody utlenionej jako wybielacza do zębów warto zapoznać się z konsekwencjami, które może wywołać taki zabieg. Poniżej przedstawiamy negatywne skutki stosowania wody utlenionej do wybielania zębów.

article cover
©123RF/PICSEL

Co nieco o wodzie utlenionej

©123RF/PICSEL

Woda utleniona, zwana inaczej nadtlenkiem wodoru, to nieorganiczny związek chemiczny z grupy nadtlenków, który po raz pierwszy otrzymano w 1818 roku w wyniku reakcji nadtlenku baru z kwasem azotowym. Od tego momentu wodę utlenioną wykorzystuje się głównie do odkażania ran i leczenia bóli gardła. Warto jednak wiedzieć, że działanie nadtlenku wodoru jest słabe i krótkotrwałe, dlatego w odkażonym miejscu i tak może pojawić się zakażenie.

Od kilkunastu lat woda utleniona zyskała również popularność jako niedrogi preparat wybielający zęby. W opinii niektórych dentystów metoda ta jest naprawdę skuteczna, ale obecnie odradza się jej stosowanie ze względu na szereg negatywnych skutków ubocznych, jakie może wywołać taki zabieg. Poniżej przedstawiamy te najbardziej niebezpieczne.

Skutki uboczne wybielania zębów wodą utlenioną:

©123RF/PICSEL

Wpływ wody utlenionej na szkliwo

Wiele osób decyduje się na wybielanie zębów wodą utlenioną, ponieważ nie stać ich na wykonanie takiego zabiegu w gabinecie stomatologicznym. Niestety większość z nich nie ma pojęcia, jak negatywna w skutkach może być ich decyzja. Co więcej, warto mieć świadomość tego, że większość popularnych i niedrogich preparatów wybielających zęby zawiera w swoim składzie sporą ilość nadtlenku wodoru.

Jak działa nadtlenek wodoru w kontakcie ze szkliwem?

Podczas aplikowania nadtlenku wodoru na zęby, na ich powierzchni pojawiają się wolne rodniki, które biorą czynny udział w procesie wybielania. Stosowanie preparatów do wybielania na bazie nadtlenku wodoru o stężeniu minimum trzy procent powoduje uszkodzenie, a nawet utratę szkliwa zębów. Nie dajmy się zmylić chwilowemu efektowi wybielenia! Po krótkim czasie nasze zęby i tak wrócą do dawnego wyglądu, a szkliwo niestety pozostanie uszkodzone.

Nadtlenek wodoru ma bezpośredni wpływ na tkanki miękkie

Warto wiedzieć, że negatywny wpływ wolnych rodników odpowiada w dużej mierze za przedwczesne starzenie się skóry oraz rozwój chorób zwyrodnieniowych. Gdy stosujemy wodę utlenioną w domu, szczególnie w wysokich stężeniach, narażamy tkanki miękkie na negatywne działanie nadtlenku wodoru. Bariera ochronna dziąseł uchroni tkanki wyłącznie podczas jednorazowego zastosowania nadtlenku wodoru. Regularne stosowanie wody utlenionej lub preparatów z nadtlenkiem wodoru może prowadzić nawet do owrzodzenia dziąseł.

Toksyczne działanie nadtlenku wodoru

©123RF/PICSEL

Długotrwałe oddziaływanie nadtlenku wodoru na skórę może doprowadzić nawet do oparzeń w tkance miękkiej. Jest to jeden z popularnych skutków działania wolnych rodników.

Gdy na nasz organizm działa duża ilość wolnych rodników, nie ma on szans na obronę. Nadtlenek wodoru nie tylko negatywnie wpływa na kondycję zębów i jamy ustnej. Jeśli połkniemy go przypadkowo, może przyczynić się do powstania wrzodów żołądka, gardła oraz innych schorzeń układu pokarmowego.

Warto wiedzieć

W niewielkich dawkach nadtlenek wodoru nie wykazuje toksycznego działania. Warto jednak wiedzieć, że im większą dawkę dostarczymy do organizmu, tym większe jest ryzyko poważnego zatrucia lub rozwoju ciężkich chorób. Badania wykazały, że duża ilość nadtlenku wodoru w organizmie może przyczynić się do powstania nowotworów.

Nadtlenek wodoru wzmaga nadwrażliwość zębów i dziąseł

art
©123RF/PICSEL

Badania nad działaniem nadtlenku wodoru na organizm człowieka dowodzą, że związek ten nie tylko wzmaga nadwrażliwość zębów i dziąseł, ale również ją wywołuje. Powodem jest utrata szkliwa, za które również odpowiedzialny jest nadtlenek wodoru. Po erozji szkliwa, zęby tracą barierę ochronną i stają się bardziej narażone na podrażnienia oraz zabrudzenia przez co szybciej się psują.

Nadtlenek wodoru i jego wpływ na kondycję jamy ustnej

To, że nadtlenek wodoru uszkadza szkliwo i podrażnia dziąsła już wiemy. To jednak nie jedyne przykre konsekwencje działania tej substancji na jamę ustną. Długotrwały kontakt nadtlenku wodoru z jamą ustną może skutkować pojawieniem się nieestetycznego owrzodzenia, które jest jedynie wstępem do poważniejszych chorób. Jeśli zdecydowałeś się wybielić zęby środkiem na bazie nadtlenku wodoru, nanieś go wyłącznie na zęby. Szczególnie omijaj okolice języka oraz dziąseł. To właśnie w tych miejscach najczęściej pojawia się owrzodzenie.

Jeśli chcesz wybielić swoje zęby, najlepiej skorzystaj z usług specjalisty, który zastosuje profesjonalne preparaty i narzędzia do wykonania zabiegu. Nie warto narażać zdrowia swoich zębów i całej jamy ustnej na działanie tak szkodliwych związków, jakim jest nadtlenek wodoru.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas