Dlaczego ogórki nie wschodzą? Odpowiedzi szukaj w 4 popularnych błędach

„Sezon ogórkowy” odnosi się nie tylko do czasu letnich powtórek i braku nowych programów w telewizji, ale także zbioru jednych z bardziej lubianych warzyw. Uprawa ogórków nie należy do wyjątkowo skomplikowanych, jednak nieprzestrzeganie kilku podstawowych zasad utrudni wysianym warzywom poprawne wschodzenie. Jakie błędy uniemożliwiają cieszenie się ogórkowymi rabatami pełnymi dojrzałych okazów? Podpowiadamy.

Co powoduje wstrzymanie wschodzenia ogórków?
Co powoduje wstrzymanie wschodzenia ogórków?123RF/PICSEL

Wysiew na stanowisku nadmiernie nasłonecznionym

Właściciele ogrodów i zielonych przestrzeni wprost nie posiadają się z radości, jeśli na ich działkach często gości naturalne światło słoneczne. Sprawa komplikuje się w sytuacji, kiedy planują wysiew ogórków, gdyż warzywa te nie tolerują pełnego nasłonecznienia. Zbyt długie przebywanie w grzejących promieniach, w połączeniu z nieumiejętnym podlewaniem, może prowadzić do poparzenia liści.

Niczym nieograniczony dostęp do słońca przełoży się wzrost zapotrzebowania na wilgoć, co zwiększy ilość wysiłku wkładanego w ich pielęgnację. U ogórków wyrastających na stanowiskach wysoko nasłonecznionych skróceniu ulega okres kwitnienia. Z czym się to wiąże? Ogrodnicy powinni liczyć się ze zmniejszonymi i gorszej jakości plonami. Doradza się, by wysiewać warzywa w miejscach półcienistych oraz takich, do których dociera światło rozproszone.

Przegapienie optymalnych terminów siewu

Zbyt późny wysiew ogórków utrudni im prawidłowe wzejście
Zbyt późny wysiew ogórków utrudni im prawidłowe wzejście123RF/PICSEL

Nasiona ogórków wysiewamy do odpowiednio dobranych doniczek najwcześniej w drugiej połowie kwietnia, a z przeniesieniem ich rozsady do gruntu należy poczekać do przełomu maja oraz czerwca. Niedotrzymanie tych terminów przyczyni się do zauważalnego zwolnienia tempa wzrostu warzyw.

Ogórki do wypuszczenia pierwszych kiełków potrzebują temperatury powietrza dochodzącej do ok. 16 st. C. Uważa się je za szczególnie wrażliwe na mrozy, dlatego siew powinien być przeprowadzony po ustaniu zagrożenia przymrozkami. Chcąc zminimalizować ryzyko szkód wywołanych przez nagłe wahania temperatur, zdecydujmy się na powtarzanie siewu ogórków w odstępach dwutygodniowych. Ogrodnicy decydujący się na uprawę ogórków z rozsady powinni mieć na uwadze, że nie wzejdą w temperaturze poniżej 13 st. C.

Zbyt obfite podlewanie ogórków

Zdrowy i odpowiednio wyrośnięty ogórek składa się aż w 97% z wody. Niezwykle ważnym krokiem pielęgnacyjnym staje się więc ich regularne podlewanie, jednak i tutaj należy robić to z umiarem. Popularnym błędem jest zbyt obfite nawadnianie roślin, a także polewanie płynem ich liści. Takie zachowanie prowadzi do rozwoju chorób wywołanych przez grzyby, m.in. zgnilizny oraz szarej pleśni.

Nagromadzony w podłożu nadmiar wody przyczynia się do szybkiego gnicia korzeni, przez które roślina pobiera składniki odżywcze. Jeśli utrudnimy jej to zadanie, szybko zauważymy, że ogórki przestały wschodzić. Częste podlewanie zapewnijmy im w fazie wzrostu oraz plonowania. Na etapie kwitnienia pohamujmy zapędy. W trakcie owocowania ograniczmy się do wykonywania tej czynności raz dziennie, najlepiej w godzinach porannych lub wieczornych.

Brak przestrzeni do wzrostu

Zdarza się, że zarówno doświadczeni hodowcy, jak i początkujący ogrodnicy nieumyślnie popełniają błędy w uprawie ogórków. Za jeden z bardziej powszechnych uznaje się zbyt gęste wysianie warzywa. Często wydaje się, że duża ilość sadzonek przełoży się na bardziej obfite plony. W rzeczywistości sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie. Nadmierne zagęszczenie nasion sprawi, że będą wolniej kiełkowały, wyrosną o wiele słabsze, a dodatkowo nie dostaną odpowiedniej przestrzeni do pełnego rozwoju.

Brak miejsca do wzrostu to niejedyny problem. Gęsto wysiewane ogórki zaczną konkurować ze sobą także o wodę, światło, a także dostęp do powietrza i zasobów znajdujących się w glebie. Taka sytuacja spowalnia wschodzenie warzyw, a także sprzyja występowaniu licznych chorób. Osoby o wieloletnim doświadczeniu doradzają umieszczanie w dołkach po 2 sadzonki, a w donicach wyłącznie jedną. Optymalna odległość między wyrastającymi sadzonkami to 15-20 cm, a rzędy powinno dzielić 80-120 cm.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas