Domowe odplamiacze – tańsze i bez chemii
Sklepowe środki do plam, nawet jeśli są skuteczne, niemało kosztują i zawierają szkodliwe dla zdrowia substancje. Dlatego postaw na to, co masz w domu!
Plamy najlepiej usuwać na świeżo. Działaj szybko i nie zostawiaj zbyt długo odplamiacza na ubraniu, bo substancja czynna może zniszczyć materiał.
Amoniak
Doskonały do plam z krwi, moczu i potu. Rozcieńcz amoniak pół na pół z wodą i zamocz w nim plamę (np. na talerzyku wsuniętym pod ubranie). Po 30 min opłucz i upierz. Nierozcieńczonym amoniakiem pocieraj plamy z kredek, dokładnie spłucz i upierz materiał.
Boraks
Czubatą łyżkę boraksu (kupisz w aptece, ok. 3 zł) rozpuść w 4 l letniej wody. Namocz ubrania zaplamione kawą, herbatą, tłuszczem, moczem, sokami lub winem. Po 30 min upierz.
Woda utleniona
150 ml wody utlenionej zmieszaj z 2 l wody i na 30 min namocz delikatne tkaniny, które chcesz wybielić. Potem upierz.
Soda oczyszczona
Zrób pastę z sody, wody utlenionej i zwykłej wody (w równych proporcjach). Nanieś mieszankę na plamę z tłuszczu lub potu. Wetrzyj szczoteczką, zostaw do wchłonięcia i spierz.
Sok z cytryny
Nanieś na plamę z pleśni. Posyp solą i powieś tkaninę na słońcu na 1 godz. Upierz.
Ocet spirytusowy
Polej nim plamy z potu, zostaw na kilkanaście minut i upierz ubranie. Nie będzie śladu!
Masło lub olej sezamowy
Posmaruj nim plamy po smole, oleju silnikowym, benzynie lub po herbacie. Zostaw na kilka minut, potrzyj, potem upierz tkaninę.
Żółtko z łyżką gliceryny
Świetne zwłaszcza do starych tłustych plam. Lecytyna zawarta w żółtku rozpuszcza tłuszcz. Nanieś mieszankę na plamę. Zostaw na 30 minut i dokładnie spłucz ciepłą wodą.
Mąka ziemniaczana
Świeżą tłustą plamę posyp grubo mąką ziemniaczaną (świetnie chłonie tłuszcz). Po 15 minutach strzep i upierz tkaninę.
Mleko
Na zażółcenia nalej świeże surowe mleko (np. podstawiając pod spód ubrania talerzyk). Poczekaj, aż skwaśnieje i wypłucz tkaninę.
Indyjskie orzechy
To ekologiczny środek do prania, bez chemii, doskonały dla alergików. Paczka 1/2 kg (kupisz w drogerii ok. 20 zł) przy 2-3 praniach w tygodniu starcza na rok. 5-6 łupin wkłada się do woreczka. Pod wpływem ciepła orzechy wytwarzają pianę piorącą. Jeśli pierzesz w temp. poniżej 60 st., tych samych łupin możesz użyć 3 razy.