Działka na balkonie

Wiele osób marzy o tym, by doczekać się zbiorów własnych truskawek, pomidorów czy świeżych ziół. Jak to zrobić, gdy mamy tylko balkon, podpowiada ogrodnik, Iwona Głuchowska-Fisz.

Na balkonie można urządzić całkiem spory ogródek
Na balkonie można urządzić całkiem spory ogródek123RF/PICSEL

Podczas planowania miniogródka na balkonie zwróćmy uwagę na to, ile światła do niego dociera. Na naszą działkę trzeba zarezerwować jak najbardziej słoneczne miejsce (np. przy balustradzie, na parapecie). W cieniu poradzą sobie tylko nieliczne zioła (mięta, melisa) i pietruszka.

Jak sadzić

I. Do uprawy warzyw służą duże pojemniki: drewniane warzywniki wyłożone tkaniną ogrodniczą czy obszerne donice z tworzywa sztucznego. Można w nich sadzić: pomidory, paprykę, fasolę, krzaczki owocowe (porzeczkę, jeżynę bezkolcową, malinę) czy nawet karłowe drzewka, np. czereśnię. Rośliny te potrzebują sporo miejsca i szansy na zmagazynowanie wilgoci. Pojemniki muszą mieć też otwory odpływowe, żeby z kolei nadmiar wody nie szkodził korzeniom.

Zanim umieścimy w nich sadzonki, na dnie skrzyń wyłóżmy warstwę drenażową (keramzyt, potłuczone ceramiczne donice, kamyki). Należy zalać ją wodą i wtedy dopiero nasypać ziemi, najlepiej specjalnej do warzyw, żyznej i przepuszczalnej. Warto zmieszać ją dodatkowo z granulowanym nawozem o spowolnionym działaniu, który stopniowo będzie uwalniał substancje odżywcze, pobierane przez korzenie. Pomyślmy też od razu o tym, gdzie umieścimy i jak podeprzemy rośliny, które tego potrzebują (drabinki dla fasoli, tyczki dla pomidorów).

II. Mniejsze doniczki, koszyki i tradycyjne balkonowe skrzynki będą odpowiednie dla sadzonek ziół i innej zieleniny (jak pietruszka, szczypior, sałaty), nawet dla papryczki chilli. Jako podłoże wystarczy im zwykła, dobra, uniwersalna ziemia do kwiatów.

III. Na balkonie udają się też pnące truskawki i poziomki. Mogą rosnąć w skrzynkach zaczepionych na poręczy, w podwieszanych kwietnikach czy w stojących donicach i piąć się po kratkach (pędy trzeba wtedy podwiązać). Pojedynczo lub po kilka (ale sadźmy je rzadko, co ok. 30 cm). Wymagają ziemi próchniczej z kompostem lub torfem, zmieszanej z piaskiem.

IV. Nową modą jest sadzenie warzyw, np. ziemniaków, fasoli w dużych workach i torbach, np. z polipropylenu. Dziurawimy je od spodu, wsypujemy ziemię ogrodniczą i sadzimy po 4-5 kiełkujących bulw (czy nasion).

Pomidorki koktajlowe
Pomidorki koktajlowe123RF/PICSEL

W pojemnikach ładnie rosną odmiany koktajlowe, np. obficie owocujący Koralik, Maskotka, Cherolla (czerwone grona) lub Ola (żółte).

Zioła w donicach
Zioła w donicach123RF/PICSEL

Sadzonki np. rozmarynu, szałwii, oregano, melisy czy mięty kupujmy od ogrodnika. Przycinajmy je, aby ograniczyć ich wzrost ku górze.

Papryczki chili
Papryczki chili123RF/PICSEL

Czerwona i podłużna, NuMex Big Jim albo jagodowa Iranian Cherry czy brązowa Ethiopian Brown udekorują oryginalnie balkon.

Truskawki
Truskawki123RF/PICSEL

Jeśli chcemy mieć owoce aż do przymrozków, najlepiej sprawdzą się odmiany powtarzające kwitnienie, jak Albion czy Super Star.

Jak pielęgnować

I. Gleba w donicach szybciej się nagrzewa niż w gruncie i paruje, a musi być stale wilgotna. Ważne jest więc systematyczne jej podlewanie. Najlepiej robić to rano lub wieczorem co 2-3 dni, w upały - codziennie.

II. Warzywa w donicach trzeba zasilać, np. biohumusem. To płynny nawóz organiczny, którego nie da się przedawkować. Poprawia strukturę gleby, wzmacnia system obronny roślin. Stosujemy rozcieńczony z wodą, podczas podlewania.

III. W okresie kwitnienia trzeba pamiętać o zapylaniu naszych sadzonek - to ważne w uprawie balkonowej w miastach. Można to robić za pomocą małego pędzelka albo delikatnie pocierając jeden kwiat o drugi.

IV. Jeśli rośliny już owocują, a są na nich szkodniki, np. mszyce, stosujmy opryski naturalne: odwarem ze skrzypu polnego, z pokrzywy lub preparatem Bioczos BR (działa też grzybobójczo).

Co jeszcze warto posiać w doniczkach

Trzeba postawić na rośliny o krótkim okresie wegetacji, które szybko wzejdą podczas ciepłych, letnich dni.

Sałata - nie lubi gleby piaszczystej i suchej, a bez wody gorzknieje, na plony poczekamy ok. 6-8 tygodni.

Rzodkiewka - można siać razem z sałatą, której towarzystwo dobrze toleruje. Trzeba ją często podlewać, osłaniać przed słońcem. Dojrzewa 4-6 tygodni.

Rukola - pierwszą można wysiewać nawet do września, jest odporna na chłody; drugą raczej na początku lata. Obie wschodzą ok. 8 tygodni.

Szpinak - siejemy aż do września, nie za gęsto. Za ciasno rosnący nie ma dużych liści i wybija w pędy nasienne. Rośnie 5 tygodni.

Koper - w żyznej ziemi pojawi się po 5 tygodniach.

Pietruszka naciowa - najlepiej wysiać ją jeszcze w czerwcu, w dobrej glebie. Kiełkuje aż 75-90 dni.

Kobieta i życie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas