Działka na balkonie
Wiele osób marzy o tym, by doczekać się zbiorów własnych truskawek, pomidorów czy świeżych ziół. Jak to zrobić, gdy mamy tylko balkon, podpowiada ogrodnik, Iwona Głuchowska-Fisz.
Podczas planowania miniogródka na balkonie zwróćmy uwagę na to, ile światła do niego dociera. Na naszą działkę trzeba zarezerwować jak najbardziej słoneczne miejsce (np. przy balustradzie, na parapecie). W cieniu poradzą sobie tylko nieliczne zioła (mięta, melisa) i pietruszka.
Jak sadzić
I. Do uprawy warzyw służą duże pojemniki: drewniane warzywniki wyłożone tkaniną ogrodniczą czy obszerne donice z tworzywa sztucznego. Można w nich sadzić: pomidory, paprykę, fasolę, krzaczki owocowe (porzeczkę, jeżynę bezkolcową, malinę) czy nawet karłowe drzewka, np. czereśnię. Rośliny te potrzebują sporo miejsca i szansy na zmagazynowanie wilgoci. Pojemniki muszą mieć też otwory odpływowe, żeby z kolei nadmiar wody nie szkodził korzeniom.
Zanim umieścimy w nich sadzonki, na dnie skrzyń wyłóżmy warstwę drenażową (keramzyt, potłuczone ceramiczne donice, kamyki). Należy zalać ją wodą i wtedy dopiero nasypać ziemi, najlepiej specjalnej do warzyw, żyznej i przepuszczalnej. Warto zmieszać ją dodatkowo z granulowanym nawozem o spowolnionym działaniu, który stopniowo będzie uwalniał substancje odżywcze, pobierane przez korzenie. Pomyślmy też od razu o tym, gdzie umieścimy i jak podeprzemy rośliny, które tego potrzebują (drabinki dla fasoli, tyczki dla pomidorów).
II. Mniejsze doniczki, koszyki i tradycyjne balkonowe skrzynki będą odpowiednie dla sadzonek ziół i innej zieleniny (jak pietruszka, szczypior, sałaty), nawet dla papryczki chilli. Jako podłoże wystarczy im zwykła, dobra, uniwersalna ziemia do kwiatów.
III. Na balkonie udają się też pnące truskawki i poziomki. Mogą rosnąć w skrzynkach zaczepionych na poręczy, w podwieszanych kwietnikach czy w stojących donicach i piąć się po kratkach (pędy trzeba wtedy podwiązać). Pojedynczo lub po kilka (ale sadźmy je rzadko, co ok. 30 cm). Wymagają ziemi próchniczej z kompostem lub torfem, zmieszanej z piaskiem.
IV. Nową modą jest sadzenie warzyw, np. ziemniaków, fasoli w dużych workach i torbach, np. z polipropylenu. Dziurawimy je od spodu, wsypujemy ziemię ogrodniczą i sadzimy po 4-5 kiełkujących bulw (czy nasion).
W pojemnikach ładnie rosną odmiany koktajlowe, np. obficie owocujący Koralik, Maskotka, Cherolla (czerwone grona) lub Ola (żółte).
Sadzonki np. rozmarynu, szałwii, oregano, melisy czy mięty kupujmy od ogrodnika. Przycinajmy je, aby ograniczyć ich wzrost ku górze.
Czerwona i podłużna, NuMex Big Jim albo jagodowa Iranian Cherry czy brązowa Ethiopian Brown udekorują oryginalnie balkon.
Jeśli chcemy mieć owoce aż do przymrozków, najlepiej sprawdzą się odmiany powtarzające kwitnienie, jak Albion czy Super Star.
Jak pielęgnować
I. Gleba w donicach szybciej się nagrzewa niż w gruncie i paruje, a musi być stale wilgotna. Ważne jest więc systematyczne jej podlewanie. Najlepiej robić to rano lub wieczorem co 2-3 dni, w upały - codziennie.
II. Warzywa w donicach trzeba zasilać, np. biohumusem. To płynny nawóz organiczny, którego nie da się przedawkować. Poprawia strukturę gleby, wzmacnia system obronny roślin. Stosujemy rozcieńczony z wodą, podczas podlewania.
III. W okresie kwitnienia trzeba pamiętać o zapylaniu naszych sadzonek - to ważne w uprawie balkonowej w miastach. Można to robić za pomocą małego pędzelka albo delikatnie pocierając jeden kwiat o drugi.
IV. Jeśli rośliny już owocują, a są na nich szkodniki, np. mszyce, stosujmy opryski naturalne: odwarem ze skrzypu polnego, z pokrzywy lub preparatem Bioczos BR (działa też grzybobójczo).
Co jeszcze warto posiać w doniczkach
Trzeba postawić na rośliny o krótkim okresie wegetacji, które szybko wzejdą podczas ciepłych, letnich dni.
Sałata - nie lubi gleby piaszczystej i suchej, a bez wody gorzknieje, na plony poczekamy ok. 6-8 tygodni.
Rzodkiewka - można siać razem z sałatą, której towarzystwo dobrze toleruje. Trzeba ją często podlewać, osłaniać przed słońcem. Dojrzewa 4-6 tygodni.
Rukola - pierwszą można wysiewać nawet do września, jest odporna na chłody; drugą raczej na początku lata. Obie wschodzą ok. 8 tygodni.
Szpinak - siejemy aż do września, nie za gęsto. Za ciasno rosnący nie ma dużych liści i wybija w pędy nasienne. Rośnie 5 tygodni.
Koper - w żyznej ziemi pojawi się po 5 tygodniach.
Pietruszka naciowa - najlepiej wysiać ją jeszcze w czerwcu, w dobrej glebie. Kiełkuje aż 75-90 dni.