Dziewanna i jej niezwykłe zastosowania

Dziewanna wielokwiatowa - głównie za sprawą zawartych w niej substancji biologicznie czynnych - skrywa w sobie szereg nietuzinkowych, często bardzo zaskakujących, właściwości. Co ciekawe, kiedyś nie mogło zabraknąć jej w żadnym domu, gdyż wierzono, że jest w stanie wzmocnić ochronę nie tylko przed chorobami i rozmaitymi dolegliwościami, ale także piorunem czy innymi nieszczęściami. Dziś z walorów dziewanny - w ślad za słynną mniszką Hildegardą z Bingen - czerpie medycyna naturalna, branża farmaceutyczna, przemysł kosmetyczny oraz każda pani czy pan domu. Przyrządzane na bazie kwiatów rośliny napary, syropy, nalewki czy olejki wykazują m.in. działanie przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe i łagodzą dolegliwości towarzyszące grypie, przeziębieniom czy nieżytom żołądka i jelit. Intensywnego zapachu suszonej dziewanny wprost nie znoszą też gryzonie i w popłochu uciekają z domów. Czego jeszcze warto dowiedzieć się o tej ciekawej roślinie? Dlaczego warto mieć ją zawsze pod ręką? W czym pomoże kąpiel w aromatycznych kwiatach? Poniżej kilka informacji na temat właściwości dziewanny i jej zastosowań.

Dziewanna ma wiele zalet
Dziewanna ma wiele zalet©123RF/PICSEL

Dziewanno - kopalnia cennych substancji i odstraszacz gryzoni

Dziewanna przepędzi gryzoni
©123RF/PICSEL

Dziewannę wielokwiatową w Polsce spotkać wcale nie jest trudno. Najczęściej porasta łąki, pola uprawne i lasy. Wzrok przyciąga jej długa (sięgająca często dwóch metrów) łodyga, która pokrywa się ślicznymi, żółtymi kwiatami. Właśnie te ostatnie są źródłem cennych substancji biologicznie czynnych, takich jak flawonoidy, saponiny, substancje śluzowe, karotenoidy i olejek eteryczny czy też niezbędnych pierwiastków, spośród których najbardziej wartościowe są fosfor, wapń, potas, żelazo czy krzem. Nadmienić też warto, że ta nietuzinkowa roślina wydziela aromat, którego wyjątkowo nienawidzą natrętne gryzonie - takie jak choćby myszy czy szczury nawiedzające jesienią i zimą nasze domy, mieszkania, spiżarnie czy piwnice. Jeśli zasuszone kwiaty rośliny umieści się w zakamarkach czy norkach, w których niechciani lokatorzy zwykli szukać schronienia, szybko zmienią lokum i będą omijać nasz dom z daleka.

Dziewanna: Jak działa na ludzki organizm?

Dziewanna znalazła szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej, gdyż wzmacnia organizm i wspomaga go w walce z grypą, przeziębieniem oraz infekcjami. Słynna propagatorka rośliny, czyli Hildegarda z Bingen, zwalczała dzięki niej także bóle w klatce w piersiowej. Obecnie przyrządzane na bazie kwiatów dziewanny napary czy syropy wykorzystuje się jako środki wspomagające leczenie grypy oraz schorzeń górnych dróg oddechowych. Podobnie jak czosnek czy imbir działają przeciwzapalnie oraz przeciwwirusowo i niszczą bakterie. Ponadto posiadają zdolności napotne czy wykrztuśne i łagodzą uporczywe dolegliwości towarzyszące astmie czy zapaleniu płuc oraz niwelują ból gardła.

Dziewanna wielokwiatowa okazuje się także bardzo pomocna przy nieżytach układu pokarmowego. Stymuluje do pracy żołądek, poprawia perystaltykę jelit i usuwa z nich złogi jelitowe oraz zapobiega kolkom i biegunkom. Branża kosmetyczna docenia dziewannę za jej zbawienny wpływ na skórę. Jest pożądanym składnikiem preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej czy skłonnej do podrażnień oraz szampanów, gdyż fantastycznie pielęgnuje włosy. Wykorzystuje się ją także w maściach dedykowanych do niwelowania siniaków.

Jak wykorzystywać dziewannę?

Napar z dziewanny
©123RF/PICSEL

Dziewannę można wykorzystywać na wiele sposobów. Największą popularnością cieszy się napar z kwiatów tej rośliny. Wykorzystuje się go w walce z uporczywym suchym kaszlem czy ostrą chrypką. Przynosi też ulgę przy stanach zapalnych gardła, jamy ustnej, przewodu pokarmowego oraz łagodzi dolegliwości towarzyszące anginie. Napar z kwiatów dziewanny można także stosować w formie płukanki. Jest bardzo prosty w samodzielnym przygotowaniu. Łyżkę kwiatów dziewanny należy zalać wrzątkiem (zalecana ilość to 1/2 litra) i parzyć pod przykryciem przez około 10 minut. Na koniec miksturę należy odcedzić. Zalecana dawka to dwie łyżki przyjmowane cztery razy dziennie.

Syrop z dziewanny pomoże w walce z grypą

W sezonie grypowym i wzmożonych infekcji górnych dróg oddechowych, warto sięgać po syrop na bazie kwiatów dziewanny. Naturalnie wzmocni działanie układu odpornościowego i wesprze go w walce z wirusami i bakteriami. Gotowe preparaty można nabyć w dobrze zaopatrzonych sklepach zielarskich. (Podobnie jak napar syrop można śmiało także przygotować w domowym zaciszu, ale tylko w sezonie kwitnienia dziewanny. Poza świeżymi kwiatami dziewanny potrzebne będą brązowy cukier, cytryna i woda. Rozgnieciony surowiec kwiatowy trzeba zalać wodą z cytryną i odstawić na dobę. Na następny dzień preparat należy zagotować, a następnie dodać cukier, odparować i przelać do szklanych butelek).

Sprawdzonym i w pełni naturalnym sposobem na przeziębienie, infekcje i chrypkę jest także pyszna nalewka z kwiatów dziewanny. Specyfik - z racji zawartości alkoholu - jest jednak zarezerwowany wyłącznie dla pacjentów dorosłych.

Kąpiel w kwiatach dziewanny

Kwiaty dziewanny
©123RF/PICSEL

Kąpiel w kwiatach dziewanny to idealne naturalne remedium dla wszystkich tych, którzy zmagają się z dolegliwościami reumatycznymi i bólami stawów. Ale nie tylko. Przyniesie także ulgę przy nerwobólach, stłuczeniach, oparzeniach i stanach ropnych skóry. Do stosowania zewnętrznego zaleca się także oleje i olejki z suszonych kwiatów dziewanny. Skutecznie przyspieszą gojenie się ran i złagodzą uporczywe bóle stawów. Dwie garści suszonych kwiatów trzeba umieścić w ciemnym szklanym słoiku, zalać oliwą z oliwek i odstawić na dwa tygodnie w zacienione miejsce. Po tym czasie miksturę należy przefiltrować i przelać do ciemnej buteleczki. Wcierana regularnie w bolące miejsca złagodzi dolegliwości.

Dziewanna w kosmetykach

Dziewanna to cenny składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji delikatnej i bardzo wymagającej skóry skłonnej do trądziku oraz szamponów do włosów. Doskonale poprawia ich kondycję, rozjaśnia je czy wzmacnia.

.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas