Gdzie wyrzucić żarówki, a gdzie styropian?
Właściwa segregacja odpadów to dla wielu z nas wciąż czarna magia. W efekcie, kocie odchody wraz ze żwirkiem trafiają do toalety, a "kości z obiadu" do pojemnika na bioodpady. Gdzie wyrzucić więc stare żarówki, gdzie kości, a gdzie filtr do wody? Wyjaśniamy!

Gdzie wyrzucić żarówki, a gdzie styropian?
Właściwa segregacja odpadów to dla wielu z nas wciąż czarna magia. W efekcie, kocie odchody wraz ze żwirkiem trafiają do toalety, a "kości z obiadu" do pojemnika na bioodpady. Gdzie wyrzucić więc stare żarówki, gdzie kości, a gdzie filtr do wody? Wyjaśniamy!

Paragon Spora część osób wyrzuca niepotrzebne paragony do pojemnika na papier, to błąd! Paragon wykonany jest wprawdzie z papieru, ale termicznego, a ten nie nadaje się do odzyskania. Powinien więc on wylądować w pojemniku na odpady zmieszane.

Kości z mięsa Popularne "kości z obiadu" to kolejny problematyczny odpad, który ląduje często w pojemniku na odpady BIO. To jednak duży błąd! Do takiego pojemnika wrzucamy bowiem głównie warzywa i owoce, a produkty odzwierzęce takie jak resztki mięsa czy "kości z obiadu" powinny znaleźć się w pojemniku na odpady zmieszane.

Zużyty olej Choć trudno w to uwierzyć, część z nas wciąż wylewa zużyty olej do... toalety. To ogromny błąd! Schłodzony olej tężeje i tworzy zatory w rurach, doprowadzając w konsekwencji do awarii całej kanalizacji sanitarnej. Jej efektem może być wylanie wszystkich toalet w pionie i poważne zagrożenie epidemiczne. Zużyty olej należy przelać do pojemnika i wyrzucić do odpadów zmieszanych lub zawieźć do najbliższego PSZOK-u.

Opakowanie po jajkach Jajka pakowane są najczęściej w dwojaki sposób - kupujemy je w styropianowych pojemnikach lub papierowych wytłaczankach. Jeśli opakowania są mocno zabrudzone lub zatłuszczone, powinny znaleźć się w pojemniku na odpady zmieszane. Czysty styropian wrzucamy do metali i tworzyw sztucznych, a czyste wytłaczanki do pojemnika na papier.

Styropian Właściwa segregacja styropianu przysparza problemów większości Polaków. Nic dziwnego, inaczej segregujemy bowiem duży styropian opakowaniowy, inaczej małe pudełka np. po lodach. Niewielkie opakowania styropianowe lub tacki po warzywach umieszczamy w pojemniku na metale i tworzywa sztuczne, duże opakowania np. po sprzętach AGD oddajemy do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (Pszok). Brudny, zatłuszczony styropian powinien natomiast trafić do pojemnika na odpady zmieszane.

Przeterminowane leki W większości polskich domów zalega ogromna ilość dawno przeterminowanych i nienadających się do użytku leków. Cześć z nas wciąż nie wie, jak bezpiecznie pozbyć się tego balastu. Przeterminowane leki najlepiej oddać do apteki - większość z nich dysponuje specjalnymi pojemnikami, do których możemy bezpłatnie wrzucić tabletki, żele, krople do oczu czy przeterminowane suplementy. Leki możemy również oddać do najbliższego PSZOK-u.

Torebki po herbacie Torebki po herbacie nie są, jak sądzą niektórzy, produktem bio. Nie powinny więc lądować w tym pojemniku! Polacy wciąż popełniają jednak ten błąd, a rozwiązanie problemu jest proste. Torebki po herbacie powinny znaleźć się w pojemniku na odpady zmieszane, chyba, że mamy trochę więcej czasu i skusimy się na oddzielenie wszystkich ich części. Etykietka powinna wtedy trafić do papieru, sznurek do odpadów zmieszanych, a saszetka do BIO. Fusy z kawy i herbaty z powodzeniem możemy natomiast od razu umieścić w pojemniku na bioodpady. Gabriela Kurcz

Żarówka Nie mniejszy problem mamy wciąż z właściwą segregacją zużytych żarówek - w tym wypadku sprawa jest wyjątkowo prosta! Tradycyjne żarówki powinny wylądować w pojemniku na odpady zmieszane. Nowoczesne żarówki energooszczędne i ledowe powinniśmy natomiast oddać do najbliższego PSZOK-u. W większych miastach organizowane są także od czasu do czasu zbiórki niepotrzebnych żarówek, baterii i innych, przysparzających nam problemów, odpadów. Od czasu do czasu takie akcje organizują również duże sieci handlowe.

Kocie odchody Większość naszych kocich pupili mieszka z nami pod jednym dachem. Korzystają wtedy z kuwet, wypełnionych żwirkiem. Niezależnie od tego, jaki rodzaj żwirku wybierzemy (bentonitowy, silikonowy czy naturalny, drewniany) zawartość kociej kuwety powinna wylądować w pojemniku na odpady zmieszane. Niektórzy producenci ekologicznego żwirku przekonują, że ich produkt z powodzeniem wyrzucać można do toalety - pamiętajmy jednak, że chodzi tu o bardzo niewielkie ilości żwirku. Nie polecamy tego rozwiązania - żwirek może, podobnie jak zbyt duża ilość papieru, zapchać odpływ i przysporzyć nam dodatkowych kłopotów.

Zużyty filtr do wody Zużyty filtr do wody to kolejny odpad, który segregujemy często w niewłaściwy sposób. Choć taki filtr wykonany jest w większości z plastiku, powinien znaleźć się w pojemniku na odpady zmieszane. Niestety, w tym wypadku nie da się oddzielić plastiku od reszty tworzywa.