Hoja różowa: Pięknie kwitnie i oczyszcza powietrze

Wiele osób uważa, że oryginalne i atrakcyjne rośliny doniczkowe są niezwykle wymagające. Dlatego początkujący uprawiają w swoich domach te łatwe w utrzymaniu, które, choć są piękne, nie tworzą bujnych kwiatostanów. Jednak istnieje wąska grupa odmian roślin, które nie są wymagające i pozostają atrakcyjne przez większą część roku. Do nich zalicza się hoja różowa. Nie dość, że jej pnącza gęsto się rozrastają i pokryte są pięknymi kwiatami, to naturalne oczyszcza powietrze. Aby roślina była zawsze bujna, należy trzymać się kilku łatwych zasad. Zatem, jak pielęgnować hoję?

Hoja różowa
Hoja różowa ©123RF/PICSEL

Co trzeba wiedzieć o hoi?

Pnąca hoja
©123RF/PICSEL

Hoja różowa jest jedną z przedstawicielek roślin z rodziny toinowatych, która obejmuje wiele gatunków. Pochodzi z tropikalnych terenów Azji, ale w naturalnych warunkach rośnie także na terenie dzisiejszych Chin oraz Japonii. Hoja różowa charakteryzuje się pnącymi pędami, które pokryte są podłużnymi, zielonymi liśćmi. Jednak największym walorem są kwiaty, które niektórzy porównują do cukrowych gwiazdek. Wyrastają z drobnych pędów i zebrane są w grona. Przyjmują najczęściej różowy kolor i niejednokrotnie pokryte są drobnymi włoskami. Hoja różowa intensywnie pachnie i odznacza się słodkim aromatem.

Wybierz odpowiednie stanowisko

Hoja, jako roślina intensywnie kwitnąca, powinna być ustawiona w jasnym pomieszczeniu. Doniczki nie można umieszczać w pobliżu południowego i wschodniego parapetu. Rosnące na pędach liście mogą, od nadmiaru promieni słonecznych, przebarwiać się oraz zasychać. Trzeba wiedzieć, że hoja lubi się piąć, dlatego trzeba zapewnić jej odpowiednie podpórki. Można ją poprowadzić po bambusowym paliku, umożliwić wzrost na sznurku umieszczonym pod sufitem albo zapewnić jej kratkę. Należy pamiętać, że podpory muszą być solidne, ponieważ hoja intensywnie się zagęszcza.

Podlewanie i nawożenie

Młody pęd hoi
©123RF/PICSEL

Większość roślin kwitnących należy regularnie podlewać i często zasilać nawozami, które zapewniają im niezbędnych do cyklu minerałów. Hoja czerwona jest tutaj wyjątkiem, bowiem jest wysoce odporną na suszę. Niestety, jej korzenie podatne są na gnicie, dlatego wodę należy wlewać do podłoża z umiarem. Najlepiej niewielką ilość raz na kilkanaście dni (nie częściej niż raz w tygodniu). Aby hoję pobudzić do kwitnienia, można zasilać ją preparatami wieloskładnikowymi w niewielkiej ilości, ale jedynie wiosną i latem.

Jak pielęgnować hoję różową?

Hoja różowa nie toleruje jakichkolwiek zmian, choćby niewielkiego przestawiania doniczek. Skutkować to może całkowitym zrzuceniem liści. Dlatego miejsce z doniczką powinno być dobrze przemyślane. Hoja jest również bardzo odporna na zabiegi pielęgnacyjne. Nie trzeba żmudnie czyścić jej liści. Niestraszny im kurz i nie przeszkadza im to w prawidłowym wzroście.

Przesadzanie hoi różowej

Kwitnąca hoja
©123RF/PICSEL

Młode egzemplarze hoj potrzebują corocznego przesadzania do nowych, niewiele większych od poprzednich doniczek. Duże okazy osiągają niejednokrotnie pokaźne rozmiary, więc zabieg ten należy wykonywać co kilka lat. Wystarczy zapewnić jej zwykłą ziemię uniwersalną, ale konieczne jest stworzenie warstwy drenażowej, aby zminimalizować ryzyko zalania.

Jeśli został popełniony jakiś błąd w pielęgnacji hoi różowej, nie warto podejmować się zabiegów ratujących. Wystarczy pobrać nową sadzonkę poprzez odcięcie kilkunastocentymetrowego młodego pędu i ukorzenienia go w naczyniu z wodą. Po wytworzeniu się nowych korzeni, można ją umieścić w ziemi.

Piękny zapach

Hoja różowa, oprócz tego, że bujnie rośnie i wydziela podczas kwitnienia intensywny zapach, zalicza się do roślin, które filtruje znajdujące się w powietrzu toksyny i niebezpieczne substancje. Szybko pochłania, np. formaldehyd, który znajduje się w smogu, a także benzen (działa toksycznie i kancerogennie) oraz toluen (poraża układ nerwowy i zaburza działanie układu krążenia). Niestety, hoja nie zawsze może być ustawiona w sypialniach, poprzez swój bardzo intensywny zapach, co może utrudniać zasypianie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas